Bez komentarza

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
komiksy
Raptozaur

„Bez komentarza” to bezlitosny portret kondycji ludzkiej na początku XXI wieku. Przerażająca panorama prawdziwych plag współczesności – narkotyki, skorumpowana władza, żądza pieniądza, zidiocenie mediów i wszechobecnej reklamy, wyniszczenie środowiska, dyktatura osobistej przyjemności i egocentryzmu... Ivan Brun – malarz, wokalista w hardcorowym zespole i autor komiksów wywodzący się z kręgu...

Ivan Brun – malarz, wokalista w hardcorowym zespole i autor komiksów wywodzący się z kręgu undergroundowego – okazuje się być wirtuozem komiksowej narracji obywającej się bez słów. Przy jej pomocy bezkompromisowo przedstawia ludzi, których życie sprowadzone zostało do zaspokajania najniższych instynktów i demaskuje mechanizmy rządzące naszym światem. A robi to z furią i prawdziwym zaangażowaniem, przez co jego komiks ma niesamowitą siłę i energię punkowej muzyki.
Brun nie bawi się w ukryte przesłania. Wie, że doskonale zdajemy sobie sprawę z naszej sytuacji, ale ze strachu wolimy o niej nie myśleć. Dlatego jedną ręką chwyta czytelnika za gardło a drugą wali go prosto w twarz.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=k_113&d=k

Arthaniel | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Niby "Bez komentarza", tymczasem komiks ten to komentarz właśnie - niemy, a jednak bardzo dosadny. Wszystkie zawarte w tym zbiorze historyjki oscylują wokół moralnej kondycji współczesnego społeczeństwa - jest więc brutalnie, pornograficznie niemal, przez co lektura pozostawia po sobie ten specyficzny rodzaj zażenowania, kiedy człowiekowi robi się wstyd, że jest człowiekiem. Warto też zwrócić uwagę na charakterystyczną oprawę graficzną - przedstawienie dorosłych jako dzieci ma chyba na celu zaakcentowanie, jak bardzo to wszystko - postęp technologiczny, konsumpcjonizm etc. - wymknęło nam się spod kontroli. Warto. Napisałbym, że ku przestrodze, ale byłoby to kłamstwo, bo nasz świat JUŻ tak wygląda.

Komiks, który pozostawia szeroko otwarte usta czytelnika. Brutalne, dosadne i bezkompromisowe przedstawienie rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Bez komentarza a jednak z dosadnością miliona słów.

Brutalna ocena rzeczywistości. Brak słów, ale obrazki wymowne.

figgin | 2011-01-10

Wielka rzecz. Zarówno pod względem formy jak i treści.

Tohverus | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, KOMIKSY, 2017