Achtung Zelig! - Druga wojna

Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Zin Zin Press
83-919837-0-6
II wojna światowa, komiks
komiksy

Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach "AQQ" ukazuje się pełna wersja tego legendarnego albumu. Jego akcja osadzona jest w Polsce na początku II wojny światowej jesienią 1939 roku. Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka, ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny (przypomina ten zastosowany w niepublikowanej Burzy), choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie jednak wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami.

Ten album jest w pewnym sensie esencją gatunku, jakim jest graficzna opowieść. Trudno byłoby ją przełożyć na inne medium, opisać w innej formie. Twórcy opowiadanie o sprawach poważnych załamują kontrapunktami z arsenału groteski, realistyczne wizualizacje przeplatają fantasmagoryjnymi stworami. Trudno nie zagłębić się w lekturę i nie dociekać jej sensu. Nie ujawni on się nam w prostej postaci, a niektórym, być może, nie objawi się wcale.

Na uwagę zasługuje też edytorska strona przedsięwzięcia. Okładka z pięknym rysunkiem stylizowana jest na strony tytułowe magazynów z lat 40-tych. Wewnętrzne strony są lekko zabarwione na żółto, a kreski rysunków celowo nie osiągają pełnej czerni.

Arthaniel | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Arrgh, jak ja nie znoszę tych wszystkich surrealistyczno-onirycznych komiksów, które udają, że są głębokie, podczas gdy w rzeczywistości są płytkie jak kałuża w upalny dzień. Ja rozumiem, że to próba opowiedzenia o wojnie z perspektywy dziecka, gdzie dziecko wszystkie rozgrywające się dookoła wydarzenia filtruje przez swoją wyobraźnię i swoją niewinność, w wyniku czego wojna jawi się czytelnikowi jako coś absurdalnego i bezsensownego. Założenie super. Tyle że scenarzysta nie podołał; nie był w stanie udźwignąć tego pomysłu i w rezultacie spod pióra wyszedł mu taki oto głupawy potworek. Fabuły tu nie ma, intrygi nie ma, bohaterów też nie ma. Co jest? Ładne rysunki.

Ziber | 2016-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2016

Ciekawy i wyróżniający się komiks z dobrym rysunkiem i fabułą, która mocno ryje banie. Warto przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie,bo naziści- wróżbici, koty, armia ludowa i inne dziwne rzeczy nie każdemu się spodobają. Do mnie to trafia i chętnie przeczytałbym kolejny rozdział tej dziwnej historii.

figgin | 2011-01-10

Mam nadziję, że kiedyś doczekam się ciągu dalszego. Cudowna, surrealistyczna opowieść.

Death_In_August | 2016-08-29
Mary | 2016-04-11