Zdzisław Szpakowski

Zdzisław Szpakowski (ur. w 1926 r., zm. 26 października 2006 r.) – socjolog, historyk, publicysta i dziennikarz, wykładowca akademicki, członek NSZ i AK podczas II wojny światowej oraz NZW w okresie p... Zdzisław Szpakowski (ur. w 1926 r., zm. 26 października 2006 r.) – socjolog, historyk, publicysta i dziennikarz, wykładowca akademicki, członek NSZ i AK podczas II wojny światowej oraz NZW w okresie powojennym, niepodległościowy działacz opozycyjny w okresie PRL, polityk prawicowy po 1989 r.
W czasie II wojny światowej działał w polskim ruchu oporu. Od 1942 r. należał do Narodowych Sił Zbrojnych, a następnie Armii Krajowej.
Po zakończeniu wojny do 1947 r. był członkiem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W latach 50. XX w. nazwano go "wrogiem władzy ludowej". Wielokrotnie był przesłuchiwany i zatrzymywany przez SB i MO. Mieszkał w Warszawie. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. należał do Klubu Krzywego Koła.
W 1958 r. zaczął pracę w redakcji czasopisma katolickiego "Więź". W latach 1966–1988 kierował jego działem najnowszej historii Polski. W późniejszym okresie redagował też dział poetycki. Jednocześnie był członkiem i wieloletnim przewodniczącym Sekcji Historycznej warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, który wydawał to czasopismo.
Wykładał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był sygnatariuszem apeli i listów w obronie bitych studentów, osób represjonowanych, robotników zakładów z Radomia i Ursusa. W 1979 r. wraz z Wojciechem Ziembińskim współtworzył nielegalny Komitet Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu.
W 1980 r. zaangażował się w działalność w NSZZ "Solidarność". Latem tego roku został doradcą Komitetu Strajkowego w Lublinie. W tym samym czasie działał na Wybrzeżu, gdzie m.in. inicjował tworzenie wszechnicy związkowej. Współzakładał, a następnie wykładał w Towarzystwie Kursów Naukowych. Był też działaczem Duszpasterstwa Ludzi Pracy "Wola". W październiku 1981 r. uczestniczył w przygotowaniu programu związkowego Samorządna Rzeczpospolita. Na początku grudnia tego roku sygnował Akt Katyński na cmentarzu powązkowskim. 13 grudnia 1981 został internowany.
W latach 1983–1989 wygłosił szereg referatów w kościołach warszawskich. Brał też udział w licznych manifestacjach niepodległościowych. W grudniu 1989 r. ponownie wraz z W. Ziembińskim współtworzył Stronnictwo Wierności Rzeczypospolitej sprzeciwiające się porozumieniom Okrągłego Stołu. Redagował dział historyczny "Gazety Polskiej". 27 lipca 2006 r., na krótko przed śmiercią, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz wręczył mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Wrzesień 1939
Wrzesień 1939
Melchior Wańkowicz, Andrzej Wielowieyski, Leszek Moczulski, Roman Abraham, Zygmunt Beczkowicz, Tadeusz Caspaeri-Chraszczewski, Henryk Jackiewicz, Wojciech Kętrzyński, Roman Podbielski, Bohdan Skaradziński, Restytut W. Staniewicz, Halszka Szołdrska, Zdzisław Szpakowski, Bronisław Zieliński, Ryszard Zieliński

7,75 (4 ocen i 0 opinii)
Wrzesień 1939
Książka zawiera wybór artykułów, poświęconych problematyce Września 1939 roku, opublikowanych na łamach "Więzi". Dobór tych artykułów ma dostarczyć czytelnikowi materiału dla konstruowania własnego...
czytelników: 24 | opinie: 0 | ocena: 7,75 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
8
16
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (8)

zgłoś błąd zgłoś błąd