Al-Hamadani

Badi az-Zaman al-Hamadani - arabski pisarz. Przyszedł na świat w znajdującym się obecnie w zachodnim Iranie mieście Hamadan, które w starożytności nosiło nazwę Ekbatana. Gdy osiągnął 21. rok życia prz... Badi az-Zaman al-Hamadani - arabski pisarz.
Przyszedł na świat w znajdującym się obecnie w zachodnim Iranie mieście Hamadan, które w starożytności nosiło nazwę Ekbatana.
Gdy osiągnął 21. rok życia przeniósł się na tereny bliższe Morzu Kaspijskiemu, na dwór wezyra as-Sahiba ibn Abbada, ale po roku wyjechał do Gorgan, by odwiedzić jeszcze Niszapur i Zarandż, a osiedlić w leżącym obecnie w granicach Afganistanu Heracie.
Autor 52 makam, czyli utworów literackich będących narratywną prozą wierszowaną, któremu tematycznie najbliżej do europejskiej powieści łotrzykowskiej.
W 1983 roku nakładem Ossolineum ukazały się "Opowieści łotrzykowskie" al-Hamadaniego, w przekładzie Aleksandry Witkowskiej i ze wstępem Janusza Daneckiego. 6 lat wcześniej niewielkie fragmenty makam Hamadaniego ukazały się w "Literaturze na świecie nr 6/1977 (74)".

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Opowieści łotrzykowskie
Opowieści łotrzykowskie
Al-Hamadani

7 (29 ocen i 6 opinii)
Opowieści łotrzykowskie
Autor:
"Opowieści łotrzykowskie" to klasyczne dzieło arabskiego autora Al-Hamadani z X wieku, twórcy nowego gatunku prozy arabskiej - makamy. Makama to krótkie opowiadanie ukazujące zabawne i jednocześnie os...
czytelników: 100 | opinie: 6 | ocena: 7 (29 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
40
63
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (40)

Cytaty tego autora (1)
zgłoś błąd zgłoś błąd