Albert Einstein

Albert Einstein urodził się 14 marca w 1879 roku w Ulm w mieście leżących na terenie Witenbergii., a dziś częścią państwa związkowego Republiki Federalnej Niemiec Badenia-Witenberga. Był synem drobneg... Albert Einstein urodził się 14 marca w 1879 roku w Ulm w mieście leżących na terenie Witenbergii., a dziś częścią państwa związkowego Republiki Federalnej Niemiec Badenia-Witenberga. Był synem drobnego niemieckiego handlarza i przedsiębiorcy. Jako młody chłopak pobierał lekcje gry na skrzypcach.

W 1896 roku zdaje maturę i dostaje się na Politechnikę w Zurychu z zamiarem zdobycia dyplomu nauczyciela matematyki i fizyki. W tym czasie rezygnuje z obywatelstwa niemieckiego.W 1900 roku kończy studia i bezskutecznie poszukuje pracy w Witherhfur i Szaffausen. W 1901 roku otrzymuje pracę jako młodszy referent w Szwajcarskim Urzędzie Patentowym.

W 1905 roku publikuje Annalen Physics” przełomowe prace. Pierwsza z nich to ”O wytwarzaniu i transformacji światła” – wyjaśnia zjawisko fotoelektryczne, potwierdzając kwantową naturę światła i istnienie cząstek nazwanych później fotonami. Druga jego praca jest o „O molekularno- kinetycznej teorii ciepła zastosowanej w ruchu cząstek zawieszonych w stacjonarnej cieczy.” Za tę pracę otrzymał stopień doktora na U niwersytecie w Zurychu. Wyjaśnia ona zjawisko ruchów Browna Kolejna. Praca „O elektrodynamice ciał w ruchu” stała się podstawą szczególnej teorii względności. Ostatnia z wielkich prac w tym roku ”Czy bezwładność ciał zależy od ich energii jest podstawą do wyrażenia słynnego wzoru (E=mc2) W latach 1909 -1914 Albert Einstein był profesorem fizyki na kilku uniwersytetach w Szwajcarii, Austrii i Niemczech,. Ostatecznie zostać dyrektorem prestiżowego Instytutu Cesarza Wilhelma Wielkiego (przekształconego po wojnie w Instytut Maxa Plancka). Na stanowisku tym pozostał do 1936 r.
W 1915 roku Einstein opublikował najważniejszą ogólną teorię względności. W 1921 roku otrzymał nagrodę Nobla za wkład w rozwój fizyki teoretycznej,a zwłaszca za odkrycie praw rządzącym efektem fotoelektrycznym.”(For his services to Theoretical Physics, and especially for his discovery of law of the photoelectric meffect”)

Na przełomie 1932 i 1933 prowadzi serię wykładów w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie Adolf Hitler dochodzi do władzy, co sprawia, że Einstein postanawia nigdy nie wracać do Niemiec.

Mimo że przez całe życie Albert Einstein był zadeklarowanym pacyfistą, w 1939 roku, tuż przed napaścią Niemiec na Polskę, za namową Szilárda wysłał do prezydenta USA – Franklina Delano Roosevelta - list, zredagowany głównie przez Szilárda, ostrzegający prezydenta przed potencjalnymi możliwościami budowy bomby atomowej przez Niemcy. List ten zapoczątkował Projekt Manhattan i budowę pierwszej bomby atomowej na świecie.


Po zakończeniu I wojny światowej i powstaniu Republiki Weimarskiej stał się automatycznie obywatelem Niemiec. W momencie otrzymania Nagrody Nobla był więc formalnie Niemcem i taka jego narodowość widnieje w oficjalnych spisach noblistów. Obywatelstwa niemieckiego został pozbawiony przez rząd III Rzeszy zaraz po wyjeździe do USA. W 1940 r. przyjął obywatelstwo USA.W 1950 roku przyjął teorię grawitacyjnych i elektromagnetycznych oddziaływań. Zmarł w 18 kwietnia w 1955 roku w szpitalu Princeton. Krótko po jego śmierci sztucznemu pierwiastkowi nadano nazwę einstein o liczbie atomowej 99.Kalendarium
1879: 14 marca urodził się w Ulm w Bawarii. W tym samym roku rodzina przeniosła się do Monachium, a później, gdy Einstein miał 15 lat – do Mediolanu we Włoszech.
1900: Ukończył studia matematyczne i fizyczne na politechnice w Zurychu w Szwajcarii.
1901: Przyjął obywatelstwo szwajcarskie.
1902: Rozpoczął pracę, jako inspektor w szwajcarskim biurze patentowym. W tym czasie rozpoczął wydawać prace dotyczące teoretycznych aspektów i zagadnień w fizyce.
1905: 21 listopada Przedłożył swoją szczególną teorię względności. Pokazał, że takie dziwne zjawiska, jak zmiany rozmiarów, masy i tempa upływu czasu, stają się zauważalne, gdy prędkości zbliżają się do prędkości światła.
1909: Został profesorem nadzwyczajnym fizyki teoretycznej na uniwersytecie w Zurychu. Stanowisko to stworzono specjalnie dla niego.
1911: Uzyskał stanowisko profesora fizyki na uniwersytecie w Pradze, wtedy pod panowaniem austro-węgierskim.
1912: Powrócił na swe poprzednie stanowisko na uniwersytecie w Zurychu.
1914: Został dyrektorem Instytutu Fizyki w Berlinie. Ponownie stał się poddanym cesarza Niemiec, co wiązało się z rezygnacją z obywatelstwa Szwajcarskiego.
1915: Ogłosił ogólną teorię względności, w której stwierdził, że efekty grawitacji i przyśpieszenia są równoważne. Z tej teorii wynika, że grawitacja powoduje ugięcie toru światła i zmienia jego częstotliwość.
1919: Zespół pod kierownictwem A. Eddingtona potwierdził obserwacyjnie ogólną teorię względności, dowodząc, że Słońce zakrzywia promień światła gwiazdy, znajdującej się poza nim.
1921: Otrzymał Nagrodę Nobla za wyjaśnienie zjawiska fotoelektrycznego zewnętrznego i prace teoretyczne w dziedzinie fizyki.
1930: Opublikował książkę About Zionism (O syjonizmie).
1934: Pozbawiony pracy i domu po dojściu nazistów do władzy, Einstein przeniósł się do Ameryki, gdzie został profesorem w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Princeton w stanie New Jersey. Coraz głośniej zaczął wyrażać swe poparcie dla utrzymania pokoju na świecie.
1939: Wysłał list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosvelta, namawiając do szybkiego działania w badaniach nad bombą atomową.
1940: Przyjął obywatelstwo amerykańskie.
1945: Rozpoczął nalegania na ustanowienie międzynarodowej kontroli nad bronią atomową.
1950: Przedstawił jednolitą teorię oddziaływań elektromagnetycznych i grawitacyjnych, której nie zaakceptowali inni fizycy.
1952: Odrzucił zaproszenie do objęcia urzędu drugiego prezydenta Izraela.
1955: 18 kwietnia zmarł we śnie w szpitalu w Princeton. Krótko po jego śmierci nowemu sztucznemu pierwiastkowi chemicznemu nadano nazwę einstein.

Źródło: Wilkipedia.

Opracowała: Renata Karoń.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Zapiski autobiograficzne
Zapiski autobiograficzne
Albert Einstein

7,25 (4 ocen i 1 opinii)
Zapiski autobiograficzne
Rodzaj autobiografii, choć autor mówi w niej przede wszystkim o ewolucji swych dzieł. Poczynając od rozczarowania małego Alberta religią i młodzieńczych fascynacji matematyką, opowieść przedstawia epi...
czytelników: 22 | opinie: 1 | ocena: 7,25 (4 głosy)
Teoria względności i inne eseje
Teoria względności i inne eseje
Albert Einstein

7,31 (16 ocen i 1 opinii)
Teoria względności i inne eseje
Zbiór najważniejszych esejów popularnonaukowych Alberta Einsteina, poświęconych fizyce, filozofii i etyce.
czytelników: 74 | opinie: 1 | ocena: 7,31 (16 głosów)
Pisma Filozoficzne
Pisma Filozoficzne
Albert Einstein

8,2 (10 ocen i 3 opinii)
Pisma Filozoficzne
Pisma Einsteina zgrupowane zostały w czterech rozdziałach. Rozdział pierwszy stanowią 'Uwagi autobiograficzne', napisane przez Einsteina w sześćdziesiątym ósmym roku życia, prezentujące jego twórcze p...
czytelników: 155 | opinie: 3 | ocena: 8,2 (10 głosów)
Pisma filozoficzne
Pisma filozoficzne
Albert Einstein

6 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 22 | opinie: 0 | ocena: 6 (2 głosy)
Mój obraz świata
Mój obraz świata
Albert Einstein

8,5 (4 ocen i 0 opinii)
Mój obraz świata
Każdy z nas nosi w sobie własny obraz świata. Budowany misternie przez wiele lat staje się fundamentem naszej wiary w sprawczą siłę nauki i życiowego doświadczenia. Albert Einstein, który dokonał rewo...
czytelników: 73 | opinie: 0 | ocena: 8,5 (4 głosy)
Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie
Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie
Albert Einstein

7,08 (13 ocen i 4 opinii)
Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie
Wkład Alberta Einsteina w dziedzinę nauki stanowi temat ogromnej liczby książek. Jednak niewiele dzieł przedstawia równie wszechstronny i osobisty portret tego niezwykłego człowieka, który jeszcze za...
czytelników: 196 | opinie: 4 | ocena: 7,08 (13 głosów)
Istota teorii względności
Istota teorii względności
Albert Einstein

8,13 (16 ocen i 0 opinii)
Istota teorii względności
Nota wydawcy: Książka powstała z wykładów, jakie Albert Einstein wygłosił w maju 1921 roku na Uniwersytecie w Princeton. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1922 roku, kolejne, uzupełniane przez wielk...
czytelników: 132 | opinie: 0 | ocena: 8,13 (16 głosów)
Ewolucja fizyki
Ewolucja fizyki
Leopold Infeld, Albert Einstein

8 (17 ocen i 1 opinii)
Ewolucja fizyki
Ewolucja fizyki to wspaniała książka niezwykłych autorów ? plon rozmów Leopolda Infelda (1898-1968) i Alberta Einsteina (1879-1955), prowadzonych podczas lat wspólnej pracy w Princeton. To głęboka opo...
czytelników: 126 | opinie: 1 | ocena: 8 (17 głosów)
Dowcip i mądrość. Myśli Alberta Einsteina
Dowcip i mądrość. Myśli Alberta Einsteina
Wojciech Wiercioch, Albert Einstein

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
5 prac, które zmieniły oblicze fizyki
5 prac, które zmieniły oblicze fizyki
Albert Einstein

8,17 (6 ocen i 0 opinii)
5 prac, które zmieniły oblicze fizyki
Niniejszy tom zawiera 5 artykułów, które Albert Einstein opublikował w pamiętnym 1905 roku. Prace te raz na zawsze zmieniły nasze poglądy na naturę czasu, przestrzeni i światła, autorowi zaś przyniosł...
czytelników: 79 | opinie: 0 | ocena: 8,17 (6 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze (1)

10
104
736
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (59)

Czytelnicy (104)

Cytaty tego autora (65)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Co czyta Donald Trump

Kiedy kilka dni temu publikowaliśmy artykuł o tym, jakie książki miały największy wpływ na odchodzącego prezydenta Baracka Obamę kilka osób wyraziło w komentarzach zainteresowanie tym, co czyta Donald Trump. Oto lista polecanych przez nowego prezydenta USA pozycji książkowych.


więcej
Dobrze wyjść z pisarzem: Albert Einstein i Rabindranath Tagore

Zrozumiałem po prostu, że nigdy nie będę wolny, dopóki nie potrafię obdarzać wolnością. Dziś o spotkaniu dwóch geniuszy – wielkiego umysłu nauki z wielką umysłowością ducha: Alberta Einsteina z Rabindranathem Tagore.  


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd