Pisma Filozoficzne

Wydawnictwo: Instytut Filozofii i Socjologii PAN
8 (9 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Einstein
filozofia i etyka

Pisma Einsteina zgrupowane zostały w czterech rozdziałach. Rozdział pierwszy stanowią 'Uwagi autobiograficzne', napisane przez Einsteina w sześćdziesiątym ósmym roku życia, prezentujące jego twórcze poszukiwania w perspektywie historycznej, pokazujące jak splecione w jedność były w jego twórczości filozofia i nauka.Rozdział drugi - najobszerniejsza i najważniejsza część zbioru - zawiera prace dotyczące epistemologii i filozofii nauki.Rozdział trzeci zawiera pisma traktujące o stosunku wzajemnym nauki i religii.Rozdział czwarty grupuje pisma o człowieku, społeczeństwie i moralności. Einstein prezentuje w nich swoje poglądy, m.in. na temat praw człowieka, sensu życia, sumienia, wychowania, relacji między jednostką a społeczeństwem, moralnością a uczuciami, prawami nauki a prawami etyki.

źródło opisu: IFiS PAN, 1999

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks238448.html

owliktuk | 2012-12-30
Przeczytana: 15 marca 2013

Albert Einstein to postać słynna i legendarna. Kojarzona głównie z fizyką - czymś bardzo mądrym i trudnym. Jest postrzegana jako autorytet naukowy. W popkulturze pełni również często funkcję autorytetu moralnego:
Czy istnieje Bóg? Czy człowiek jest z natury dobry? Jaki system gospodarczy/społeczny jest najlepszy? Czy...?
Argumentacja nabiera powagi i wiarygodności, gdy zastosuje się stwierdzenie "Nawet Einstein twierdził że...", które często jest po prostu nieprawdziwe. Kłótnie dotyczące tego, co Einstein miał na mysli, co powiedział, a czego nie powiedział, mogą być zabawną, ale bezproduktywną potyczką. A jakie zdanie na ten temat miał Einstein w rzeczywistości? Można się tego dowiedzieć ze zbioru jego artykułów i przemówień, który stanowią "Pisma Filozoficzne".

wicher_Lab | 2017-01-21

Lektura przede wszystkim ukazuje charakter pracy fizyka teoretycznego, który wcale nie jest niezależnym intelektualnie geniuszem, ale ciężko pracującym intelektualistą. Wspina się na szczyt poznania wcale nie po wynalezionej przez siebie ścieżce, ale po plecach poprzedników, tak jak powiedział to I. Newton: "Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów".
Z każdym akapitem Einstein umniejsza swoją rolę, ale wcale nie robi tego samego z Teorią Względności, którą się autentycznie zachwyca, jakby dane mu było nie tyle ją stworzyć, ile mieć szczęście nadać jej ostateczny kształt. W ogóle całość wywodów opowiada zespołową pracę nad tajemnicą natury.
Wielka pokora i autentyczny szacunek dla poprzedników, szczególnie Newtona, którego - jak sam mówi - jedynie poprawił (wpisał w swój relatywistyczny opis).

Andrzej | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Skoro czyta to Prezydent USA to i ja muszę, zresztą to Einstein więc nie ma co się zastanawiać!

| 2015-09-09
Joanna Gorczyca | 2014-07-27