Pisma Filozoficzne

Tłumaczenie: Kazimierz Napiórkowski
Wydawnictwo: Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Einstein
filozofia i etyka

Pisma Einsteina zgrupowane zostały w czterech rozdziałach. Rozdział pierwszy stanowią 'Uwagi autobiograficzne', napisane przez Einsteina w sześćdziesiątym ósmym roku życia, prezentujące jego twórcze poszukiwania w perspektywie historycznej, pokazujące jak splecione w jedność były w jego twórczości filozofia i nauka.Rozdział drugi - najobszerniejsza i najważniejsza część zbioru - zawiera prace dotyczące epistemologii i filozofii nauki.Rozdział trzeci zawiera pisma traktujące o stosunku wzajemnym nauki i religii.Rozdział czwarty grupuje pisma o człowieku, społeczeństwie i moralności. Einstein prezentuje w nich swoje poglądy, m.in. na temat praw człowieka, sensu życia, sumienia, wychowania, relacji między jednostką a społeczeństwem, moralnością a uczuciami, prawami nauki a prawami etyki.

źródło opisu: IFiS PAN, 1999

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks238448.html

owliktuk | 2012-12-30
Przeczytana: 15 marca 2013

Albert Einstein to postać słynna i legendarna. Kojarzona głównie z fizyką - czymś bardzo mądrym i trudnym. Jest postrzegana jako autorytet naukowy. W popkulturze pełni również często funkcję autorytetu moralnego:
Czy istnieje Bóg? Czy człowiek jest z natury dobry? Jaki system gospodarczy/społeczny jest najlepszy? Czy...?
Argumentacja nabiera powagi i wiarygodności, gdy zastosuje się stwierdzenie "Nawet Einstein twierdził że...", które często jest po prostu nieprawdziwe. Kłótnie dotyczące tego, co Einstein miał na mysli, co powiedział, a czego nie powiedział, mogą być zabawną, ale bezproduktywną potyczką. A jakie zdanie na ten temat miał Einstein w rzeczywistości? Można się tego dowiedzieć ze zbioru jego artykułów i przemówień, który stanowią "Pisma Filozoficzne".

| 2015-09-09
noemat | 2014-07-27