rozwiń zwiń
Czytalski

Profil użytkownika: Czytalski

Elbląg Mężczyzna
Status Bibliotekarz
Aktywność 13 godzin temu
996
Przeczytanych
książek
1 121
Książek
w biblioteczce
242
Opinii
1 718
Polubień
opinii
Elbląg Mężczyzna
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

Po raz trzeci Ewelina Zawadzka - właścicielka zakładu pogrzebowego w Młynarach - będzie lawirować między życiem zawodowym, prywatnym i "hobby", którym powoli staje się rozwiązywanie zagadek kryminalnych.
"Do Młynar leniwie zagląda wiosna. Wita mieszkańców mżawką, widokiem zgniłej trawy i szaroburą chlapą. Topniejący śnieg ujawnia to, co miało pozostać ukryte.
Podczas porannego spaceru Ewelina Zawadzka trafia na ciało topielca. Młynarska policja usiłuje ustalić tożsamość ofiary, co okazuje się nad wyraz trudne. Czy tajemnicza śmierć była wynikiem nieszczęśliwego wypadku? A może morderca starannie zatarł po sobie ślady? Młynarskie wąwozy skrywają niejedną tajemnicę…
Tragiczne wydarzenie w miasteczku budzi straszne wspomnienia mieszkającej na odludziu Elżbiety Wojtasik. Maltretowana przez męża kobieta myślała, że na zawsze pozbyła się oprawcy… Czy z pomocą Eweliny Zawadzkiej zdoła rozprawić się z przeszłością?"
Jak to się dzieje, że Ewelina Zawadzka nawet jak nie szuka problemów to i tak je znajduje? Poszła na spacer i bum... Topielec. Choć trzeba przyznać, że w tej części jakby mniej przeszkadzała w prowadzeniu śledztwa przez właściwe organy (czytaj Pawła - kierownika młynarskiego posterunku policji), choć oczywiście nie mogło jej zabraknąć w najważniejszym momencie, kiedy wyjaśnia się wątek kryminalny. Nie jest jednak tak, że jest na bocznym torze. Zuzanna Gajewska mocno eksponuje w swoich książkach obyczajową część historii. O ile we wcześniejszych częściach kwestie te bardziej skupiały się na głównej bohaterce, tak tym razem Ewelina zajmuje się za sprawą o dużo większym ciężarze społecznym.
Pomimo, że Odwilż jest reklamowana jako kryminał, to - w mojej ocenie - głównym motywem jest przemoc domowa. Nie taka incydentalna, typu "kąkubent" uderzy partnerkę po pijaku, ale taka trwająca długimi latami, która przyszła pod przykrywką uroku i pięknego uśmiechu, a potem sprawiła, że osoba jej podległa nie ma żadnej nadziei na zakończenie gehenny. Taka, która wpływa na wszystkich w danej rodzinie, sprawiająca, że czytając opisy zachowania oprawcy ma się ochotę na dożywotnie odizolowanie go od społeczeństwa, choć z tyłu głowy tli się myśl, że nie powinno się marnować publicznych pieniędzy na takie jednostki. Dla osób o mniejszym progu tolerancji dla takich elementów może to być dosyć trudna lektura. Ja to odczułem, choć trochę już książek z motywem przemocy przeczytałem.
Pomimo dosyć ciężkiego klimatu, w książce nie brakuje humoru, choć jest on oczywiście specyficzny, skoro główna postać pracuje w branży funeralnej. Mamy też kilkukrotne podkreślenie, że w swojej pracy Ewelina jest pełna szacunku dla śmierci i zmarłych oraz ich rodzin, które przeżywają często trudne chwile.
Jest jedna rzecz, której w "Odwilży" nie kupuję. Jest to zakończenie. Dramatyczne, bo zrobione na modłę zakończenia sezonu serialu, gdzie producenci chcą nas przetrzymać do następnej serii, ale dla mnie dramatyczne na siłę. Jest wiele czynników, które powodują, że tylko garstka osób zachowałaby się w tej sytuacji w sposób, jaki wymyśliła autorka. Bardzo mnie intryguje jak Ewelina wybrnie z tej sytuacji, bo jest położenie w tej chwili jest niezwykle trudne.

Po raz trzeci Ewelina Zawadzka - właścicielka zakładu pogrzebowego w Młynarach - będzie lawirować między życiem zawodowym, prywatnym i "hobby", którym powoli staje się rozwiązywanie zagadek kryminalnych.
"Do Młynar leniwie zagląda wiosna. Wita mieszkańców mżawką, widokiem zgniłej trawy i szaroburą chlapą. Topniejący śnieg ujawnia to, co miało pozostać ukryte.
Podczas...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Młynary powoli wracają do spokoju po tragedii, jaka rozegrała się tam latem. Ewelina Zawadzka zajęta jest przygotowaniem do świąt oraz wesela znajomych. Jednak seria złych wydarzeń powoduje, że nadchodzący czas nie będzie dla niej łatwy - ojciec Karolinki zabiera ją do siebie na wigilię i zaczyna grozić Ewelinie sądem. Do tego dochodzi problem z matką i bratem. Na domiar złego niedoszła panna młoda zostaje znaleziona martwa z nożem w piersi, a partner głównej bohaterki ląduje w szpitalu.

"Zamieć" to kontynuacja "Burzy" - kryminalnego debiutu Zuzanny Gajewskiej. Główną bohaterką obu książek jest Ewelina Zawadzka, właścicielka zakładu pogrzebowego w Młynarach koło Elbląga. Nietypowy zawód jak na postać z kryminału, ale dzięki temu poznajemy specyfikę tematyki związanej z branżą funeralną, wokół której też narosło sporo mitów. Ewelina jest zaangażowana w swoją pracę, którą uznaje za coś więcej niż tylko biznes. Uważa, że pochówek to coś więcej niż tylko ubranie w odświętny garnitur czy sukienkę, włożenie do trumny i zasypanie jej ziemią - zmarłego trzeba traktować z szacunkiem, a jego rodzinę wesprzeć w trudnych chwilach. Dlatego właśnie z takim zaangażowaniem włączyła się do śledztwa w sprawie morderstwa. Ma także swoje dodatkowe powody, zdecydowanie bardziej prywatne, gdyż w pobliżu miejsca zbrodni znaleziono jeszcze kogoś. Ewelina więc - pomimo pewnego oporu ze strony policji - nie zamierza siedzieć bezczynnie.

"Burza" była kryminałem z wątkami obyczajowymi. Ja, jako fan "twardych" kryminałów, odczułem, że w "Zamieci" te proporcje są odwrócone - na pierwszy plan przebijają się osobiste problemy Eweliny. Już od samego początku autorka mocno daje jej w kość - ojciec Karolci bez wcześniejszych konsultacji zabiera ją na dłużej niż było to ustalone a później zaczyna jej grozić sprawą w sądzie, matka nie daje jej potrzebnego wsparcia a wręcz się od niej odwraca, a do tego na święta przyjeżdża brat głównej bohaterki, który został przez nią zmuszony do wyjazdu z Młynar. A wszystko to w czasie, kiedy inni szykują się do czasu tradycyjnie spędzanego z najbliższymi. To może załamać nawet najtwardszych, ale Ewelina paradoksalnie odnajduje motywację do działania właśnie z powodu takich problemów. Wierzy, że jeżeli uda się wyjaśnić sprawę śmierci Anety to i pozostałe sprawy się ułożą. A nie będzie to łatwe, bo tropy i zeznania pojawiające się w trakcie śledztwa wskazują na różne motywy, a prawda jest trudna do przewidzenia. Kiedy jednak wiemy co się stało, to trudno jest jednoznacznie potępić osobę sprawcy, bo powód zbrodni wydaje się jednocześnie błahy, jak i bardzo poważny.

W porównaniu do pierwszej części jest sporo zmian w charakterach niektórych bohaterów. Największą przeszedł "Chris". W "Burzy" był to łowca sensacji, który nie omieszkał się posunąć do rzeczy dla zwykłych ludzi trudnych do przyjęcia. W nowej odsłonie jest postacią raczej pozytywną, choć pewne nawyki nadal mu zostały, ale tym razem przynoszą one korzyść innym a nie tylko jemu samemu. Zmianę też widać w zachowaniu Pawła - kierownika posterunku policji w Młynarach. Poprzednia sprawa morderstwa zaskoczyła go zupełnie nieprzygotowanego na takie wydarzenia. Teraz podchodzi do śledztwa z większym profesjonalizmem i nawet jest w stanie przystopować trochę Ewelinę w jej detektywistycznych zapędach.

Z niecierpliwością czekam już na kolejną część, bo pomimo większego nacisku na stronę obyczajową w tej historii to wątek kryminalny też jest interesujący, a jak wskazuje przykład sagi o Lipowie nawet w małych miejscowościach trupów nie brakuje.

https://czytalski.eu

Młynary powoli wracają do spokoju po tragedii, jaka rozegrała się tam latem. Ewelina Zawadzka zajęta jest przygotowaniem do świąt oraz wesela znajomych. Jednak seria złych wydarzeń powoduje, że nadchodzący czas nie będzie dla niej łatwy - ojciec Karolinki zabiera ją do siebie na wigilię i zaczyna grozić Ewelinie sądem. Do tego dochodzi problem z matką i bratem. Na domiar...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

ADHD, czyli zaburzenia związane m.in. z brakiem koncentracji to problem dla osób nimi dotkniętych oraz ich rodzin. Panuje przekonanie, że chorują na to dzieci i z wiekiem się z tego wyrasta. Prawda jednak jest inna - ADHD trwa przez całe życie, ale odpowiednio wcześnie zdiagnozowane daje się opanować. Co więcej - można z tego czerpać pewne korzyści.

Kirstin Leer - autorka książki "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" - sama została zdiagnozowana jako osoba dorosła, kiedy doszła do momentu, że proste, wydawałoby się, czynności życia codziennego, takie jak planowanie wizyt, zajęć dodatkowych dla dzieci czy płacenie rachunków na czas stanowi dla niej problem. I tak właśnie wygląda codzienność osób z ADHD. Trudności z koncentracją, problemy z planowanie nawet w krótkiej perspektywie (najbliższe godziny czy dni), a z drugiej strony tzw. hiperskupienie na aktualnie wykonywanej czynności, przez co tracą poczucie czasu i zapominają o innych zajęciach, czasami bardziej istotnych.

Przedstawiana pozycja to przystępne kompendium wiedzy na temat ADHD. Lekarka prezentuje w niej wiele aspektów związanych z tą sprawą. Nie jest do końca jasne co powoduje ADHD - funkcjonuje kilka podejść do tej kwestii i autorka prezentuje je w pierwszej części książki. Pozostałe przedstawiają jak wygląda życie osoby z nadpobudliwością - często odwołuje się do swoich doświadczeń (jej syn również ma postawioną diagnozę), które nie były łatwe, gdyż proces diagnostyczny przeszła już jako osoba dorosła. Nierzadko ADHD to tylko jedno z zaburzeń - często występuje razem z zespołem Aspergera, dysleksją, zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi, a również podnosi ryzyko zaburzeń lękowych czy depresji. Oprócz bardziej terapeutycznych sposobów radzenia sobie z brakiem koncentracji - wyrabianie nawyków, stosowanie narzędzi wspomagających planowanie czy ćwiczenia fizyczne lub medytacje - autorka przedstawia też ogólnie proces diagnozowania ADHD oraz formy leczenia farmakologicznego (choć ta część opisuje leki i procedury stosowane w Norwegii).

Autorka kilkukrotnie podkreśla, że ADHD nie jest jednoznacznie problematyczne. Pewne kwestie związane z tą odmianą "mózgu neurotypowego" mogą sprawiać, że odpowiednio wykorzystane mogą przynosić korzyści. Rozkojarzenie może być traktowane jako ciekawość, nadpobudliwość jako energiczność a brak organizacji jako spontaniczność. Jest to ciekawe podejście, które zmienia podejście i pozwala zrozumieć, że nie wszyscy muszą być "normalni" - bo pojęcie "normalności" jest bardzo niejednoznaczne i nieokreślone.

Uważam, że ta książka jest dobrym materiałem wprowadzającym do zagadnień związanych z ADHD. Ja na pewno skorzystam z kilku wskazówek w niej zawartych, gdyż mam w rodzinie osobę, która wymaga wsparcia w takich sprawach i doświadczenie osoby, która przechodziła przez podobne sytuacje jest bardzo dobrym wsparciem.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak literanova.
http://czytalski.eu

ADHD, czyli zaburzenia związane m.in. z brakiem koncentracji to problem dla osób nimi dotkniętych oraz ich rodzin. Panuje przekonanie, że chorują na to dzieci i z wiekiem się z tego wyrasta. Prawda jednak jest inna - ADHD trwa przez całe życie, ale odpowiednio wcześnie zdiagnozowane daje się opanować. Co więcej - można z tego czerpać pewne korzyści.

Kirstin Leer - autorka...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Czytalski

z ostatnich 3 m-cy
Czytalski
2024-03-15 15:10:22
Czytalski dodał książkę Afganistan na kołach na półkę Teraz czytam, Posiadam
2024-03-15 15:10:22
Czytalski dodał książkę Afganistan na kołach na półkę Teraz czytam, Posiadam
Afganistan na kołach Naval
Średnia ocena:
7.3 / 10
147 ocen
Czytalski
2024-03-15 15:09:31
Czytalski ocenił książkę Piekło pocztowe, część 2 na
7 / 10
2024-03-15 15:09:31
Czytalski ocenił książkę Piekło pocztowe, część 2 na
7 / 10
Piekło pocztowe, część 2 Terry Pratchett
Cykl: Świat Dysku (tom 33)
Średnia ocena:
7.9 / 10
31 ocen
Czytalski
2024-03-11 15:40:17
Czytalski ocenił książkę Piekło pocztowe, część 1 na
7 / 10
2024-03-11 15:40:17
Czytalski ocenił książkę Piekło pocztowe, część 1 na
7 / 10
Piekło pocztowe, część 1 Terry Pratchett
Cykl: Świat Dysku (tom 33)
Średnia ocena:
7.8 / 10
37 ocen
Czytalski
2024-02-29 23:59:10
Czytalski ocenił książkę Langer na
6 / 10
2024-02-29 23:59:10
Czytalski ocenił książkę Langer na
6 / 10
Langer Remigiusz Mróz
Cykl: Langer (tom 1)
Średnia ocena:
7.3 / 10
2501 ocen
Czytalski
2024-02-29 23:58:36
Czytalski ocenił książkę Alicja w Krainie Czarów na
6 / 10
2024-02-29 23:58:36
Czytalski ocenił książkę Alicja w Krainie Czarów na
6 / 10
Czytalski
2024-02-27 23:27:06
Czytalski ocenił książkę Macbeth na
6 / 10
2024-02-27 23:27:06
Czytalski ocenił książkę Macbeth na
6 / 10
Macbeth Jo Nesbø
Średnia ocena:
6.7 / 10
2010 ocen
2024-02-16 14:46:34
Czytalski Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"
2024-02-16 14:46:34
Czytalski Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"
Czytalski
2024-02-01 07:20:15
Czytalski ocenił książkę Potworny regiment na
7 / 10
2024-02-01 07:20:15
Czytalski ocenił książkę Potworny regiment na
7 / 10
Potworny regiment Terry Pratchett
Cykl: Świat Dysku (tom 31)
Średnia ocena:
7.7 / 10
25 ocen
Czytalski
2024-01-12 13:05:25
Czytalski ocenił książkę Zarzut na
6 / 10
2024-01-12 13:05:25
Czytalski ocenił książkę Zarzut na
6 / 10
Zarzut Remigiusz Mróz
Cykl: Joanna Chyłka (tom 17)
Średnia ocena:
7 / 10
1909 ocen

ulubieni autorzy [6]

Dawid Waszak
Ocena książek:
7,5 / 10
6 książek
1 cykl
21 fanów
Yoshiyuki Sadamoto
Ocena książek:
7,1 / 10
44 książki
3 cykle
Pisze książki z:
10 fanów
Agnieszka Pietrzyk
Ocena książek:
6,6 / 10
13 książek
1 cykl
81 fanów
Remigiusz Mróz Władza absolutna Zobacz więcej
Aleksandra Rumin Zbrodnia na blokowisku Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
996
książek
Średnio w roku
przeczytane
91
książek
Opinie były
pomocne
1 718
razy
W sumie
wystawione
777
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
4 242
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
9
minut
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
39
książek [+ Dodaj]