Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli

popularnonaukowa dziecięca
Agora
2018-06-01
2018-06-01

Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu Adam Wajrak, Adam Zbyryt
Ptaki Puszczy ... Adam Wajrak, Adam Z...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Zew padliny Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Zew padliny Tomasz Samojlik, Ad...

Nie jestem obiektywna, bo fascynuję się przyrodą i prawie wszystkie tego typu książki mi się podobają, ale niektóre bardziej.
Ta bardziej.
To nie tylko opowieści z obserwacji autora, ale też praktyczny poradnik. Dużo miejsca poświęcone zwierzętom w miastach i blisko miast, jeśli ktoś się akurat nie wybiera w Bieszczady albo do Puszczy.
Trochę nie rozumiem, czemu autor sugeruje, że muszę poprosić rodziców, żeby pomagali mi opalać butelkę zapalniczką :D, no ale cóż, człowiek się całe życie dowiaduje nowych rzeczy, nawet po 30.

Ta bardziej.
Trochę nie rozumiem, czemu autor...

Książka lepsza niż mi się wstępnie wydawało. Może nie jest to pisarsko najwybitniejsze dzieło, ale jest sporo ciekawostek o naszej, rodzimej przyrodzie. Każdy rozdział jest o innych zwierzakach, ale jest tam także garść surwiwalowych informacji. Autor trochę za bardzo to wszystko pomieszał. Nie wiadomo do kogo adresowana jest książka. Myślałem, że jest uniwersalna, ale Wajrak co chwila zwraca nam uwagę, że np. przy rozpalaniu ogniska lub obserwowaniu większych zwierząt powinniśmy być pod opieką rodziców

Czy wiecie, że pisklęta dudka stosują taki sam system obrony jak skunks lub tchórz? A czy macie świadomość, że rodzice dzięcioła trójpalczastego kują dla siebie drugą dziuplę, żeby się nie gnieździć z młodymi w ścisku i niewygodzie? Tego typu ciekawostki można tu znaleźć na co drugiej stronie. Oprócz tego jest trochę dobrych rad. Niektóre zupełnie oczywiste, a inne całkiem przydatne. Mam wrażenie, że książka mogłaby być tak mniej więcej o jedną trzecią krótsza, gdyby wyrzucić te zdania, w których autora poniosło gadulstwo. I to takie z gatunku tych nie wnoszących nic sensownego do treści. Czyta się dość przyjemnie, lecz młody słuchacz jakoś się nie wciągnął. Może zbyt wiele informacji technicznych typu waga, wzrost, ilość potomków, a może nie trafiłyśmy na właściwy moment. Kompendium wiedzy, dla tych którzy chcieliby ją wzbogacić, zwłaszcza w kwestii przyrody. I to nawet tej, o której wydawałoby się, że wiemy naprawdę dużo, jak na przykład chomik, jeż czy bocian. Polecam.

Odkąd pamiętam biologia stanowiła zawsze moją piętę achillesową, z drugiej strony słyszałem wiele dobrego o Adamie Wajraku, więc postanowiłem sięgnąć po jego „Wielką Księgę Prawdziwych Tropicieli.” Co mogę powiedzieć po jej skończeniu? Na pewno Autor to wielki pasjonat przyrody, który posiada ogromną wiedzę w tej dziedzinie i co więcej potrafi tę wiedzę w bardzo przystępny sposób przekazać. Ale po kolei. Książka omawia zwierzęta jakie występują w Polsce i jest podzielona na cztery części: wiosnę, lato, jesień i zimę. Możemy się więc przekonać, że bycie tropicielem to zajęcie na cały rok i tak naprawdę nie ma znaczenia czy obiektem naszych badań będzie puszcza, góry, morze czy miasto. We wszystkich tych lokalizacjach i o każdej porze roku występują zwierzaki, które mogą zaciekawić i dostarczyć bardzo bogatej wiedzy. Jeśli jest się wytrawnym tropicielem jak pan Adam to nic nie ujdzie jego uwagi i nawet zwykła obserwacja jest dla niego ze wszech miar owocna. Ponadto jeśli chce się obserwować zwierzęta i to również te rzadkie, wcale nie trzeba jechać do Puszczy Amazońskiej a wystarczy porozglądać się po naszych własnych okolicach zamieszkania. To bardzo budujące. Czego możemy dowiedzieć się z WKPT? Np. Jakie jadowite węże występują w Polsce? Jak wytropić łasicę? Jak zachować się w sytuacji spotkania z niedźwiedziem? Co to jest pluszcz a co to jest pluskolec? Które zwierzęta w Polsce potrafią zmieniać barwę? Itp. Książka oprócz ciekawostek oferuje również wspaniałe fotografie, które unaoczniają nam opisywane zwierzęta. Ze swej strony polecam, bo nasza fauna jest rzeczywiście bardzo różnorodna i bogata i zasługuje na takie książki jak ta. Osiem gwiazdek (rewelacyjna).

To po prostu zbiór wszystkich ksiąg tropicieli, tyle że ładniej wydanych (tamte wersje były zabawne, graficzne, bardziej dla dzieci). Tutaj plusem niewątpliwym są kolorowe zdjęcia. Jeśli lubicie Adama Wajraka, to jest to pozycja obowiązkowa na waszej półce🦎🦡🐦🦇

zdecydowanie polecam. moje dzieciaki zakochały się w tych opowieściach, a ja sama również wiele się dowiedziałam. książka podzielona jest na pory roku, zawiera ładne fotografie, autor w sympatyczny sposób wprowadza nas do świata przyrody

Fenomenalna książka, aż dziwne ze nie jest szkolna lekturą! Pan Adam opowiada o polskiej przyrodzie tak ciekawie, że nie sposób się oderwać. Przekazano tutaj ogrom wiedzy na temat zaierzat i roslin, ktore nas otaczją. Co ważne, jest to opisane w sposob niezwykle ciekawy i przystępny. Jakby encyklopedia polskiej flory i fauny, ale napisana tak ze czlowiek nie ziewa. Jest mnostwo anegdot, historii z życia wzietych i zwrotow do czytelnika, tak że lektura jest naprawdę fascynującą podróżą. Żałuję, że dopiero teraz przeczytałam tą książkę! Po lekturze "wielkiej księgi prawdziwych tropicieli" dopiero mam jakie takie pojęcie o otaczającej nas przyrodzie. Polecam każdemu, nie tylko dzieciom !

" Wielka księga" została stworzona po to aby zaktualizować, ciągle zmieniające się, informacje przyrodnicze, przedstawione w 2011 i 2012 w "przewodnikach prawdziwych tropicieli. Księga została podzielona na cztery pory roku. W każdej zostały opisane zwierzęta z różnych zakątków Polski. Oprócz bardzo rzetelnych danych na temat zwierząt można znaleźć tu wiele wspaniałych ciekawostek np.: " czy łoś może zjeść cały las", jak się dobrze ukryć w lesie, " jak ratować młode ptaki" i naprawdę wiele, wiele więcej.
Książka jest tak ogromna, i posiada tak wielki zbiór informacji, że wieczorami czytamy o tych zwierzętach, których u nas nie spotkamy. W ciągu dnia, chodząc na spacery, szukamy w książce zwierząt, które występują na naszych terenach. Czasem udaje się je podczas wędrówek spotkać. Jest to świetna zabawa, ale i nauka dla dzieci i nie tylko😍

Książka dla dzieci, ale i dorosły z chęcią przeczyta. Pan Adam jak zwykle niezwykle ciekawie opowiada o świecie zwierząt i nie tylko.

Piękne w słowie, treści i szacie graficznej.

Piękne w słowie, treści i szacie graficznej.

• Dla dzieci
  • Przyroda