Nagroda Angelus 2019. Znamy 14 półfinalistów

LubimyCzytać
08.08.2019

Do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zakwalifikowano w tym roku 105 tytułów. Jury dokonało już wyboru 14 półfinalistów, którzy znaleźli się na tzw. długiej liście. Nie ma na niej ani jednej książki, która oryginalnie zostałaby napisana po polsku. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię Angelusa poznamy podczas uroczystej gali 19 października.

Nagroda Angelus 2019. Znamy 14 półfinalistów

Oto lista 14 półfinalistów:

Wyboru książek dokonało jury w składzie Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński. Spośród 14 książek jury we wrześniu wybierze finałową siódemkę, a laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej poznamy 19 października.

Wśród nominowanych pisarzy jest jeden polski autor. Włodek Goldkorn, którego ksiażka została wydana przez Wydanictwo Czarne, wyjechał z kraju w 1968 roku i obecnie publikuje po włosku. Przez wiele lat był redaktorem tygodnika L'Espresso. Nominowane „Dziecko w śniegu” to książka poruszająca autobiograficzne wątki życia w cieniu Zagłady.

W zeszłym roku Polak wygrał po raz pierwszy – Maciej Płaza dostał zarówno Angelusa, jak i Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej (pierwszej przewodniczącej jury), przyznawaną przez czytelników w internetowym głosowaniu. Wśród dotychczasowych laureatek i laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus znaleźli się m.in. Jurij Andruchowycz, Martin Pollack, Serhij Żadan, Péter Esterházy czy  Swietłana Aleksijewicz, późniejsza laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Laureat Angelusa otrzymuje statuetkę projektu Ewy Rossano oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych. W przypadku, gdy nagrodzony zostanie zagraniczny pisarz (do takiej sytuacji dojdzie w tym roku), tłumacz książki za swój przekład otrzymuje dodatkową nagrodę – 20 tysięcy złotych.

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd