Pokój do smutku

Andrij Lubka Wydawnictwo: Warsztaty Kultury w Lublinie Seria: Wschodni Express literatura piękna
Кімната для печалі
literatura piękna
Bohdan Zadura
Wschodni Express
literatura ukraińska opowiadania ukraińskie

Nie dziwię się, że p. Andrij Lubka zgarnia nagrody w kraju i na świecie. Te opowiadania mają w sobie jakąś swobodę i jednocześnie porządek. Między wersami przewija się smutek, tęsknota, melancholia, trochę autoironii, a przede wszystkim miłość. Moim zdaniem właśnie jej jest najwięcej, w różnych odcieniach. Pisanie o miłości w taki szczery, ludzki i bezpretensjonalny sposób...

Czy może być coś bardziej smutnego niż widok pustego, pogrążonego w ciszy, a niegdyś zamieszkałego i tętniącego życiem pokoju? Smutek, to jednak część ludzkiego życia, to suma doświadczeń za którymi tęsknimy. Smutek to przecież tęsknota, która może przybrać przeróżne wymiary. O tym właśnie jest zbiór opowiadań autorstwa młodego, ukraińskiego pisarza Andrieja Lubka.
Każde...

• Angelus 2019