Wasi, nasi oraz inni

Okładka książki Wasi, nasi oraz inni Ołeksandr Bojczenko
Okładka książki Wasi, nasi oraz inni
Ołeksandr Bojczenko Wydawnictwo: Warsztaty Kultury w Lublinie Seria: Wschodni Express publicystyka literacka, eseje
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Wschodni Express
Wydawnictwo:
Warsztaty Kultury w Lublinie
Data wydania:
2018-06-27
Data 1. wyd. pol.:
2018-06-27
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364375323
Tłumacz:
Natalia Bryżko
Tagi:
literatura współczesna Ukraina literatura ukraińska eseje publicystyka literacka
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny Jurij Andruchowycz, Sofija Andruchowycz, Kateryna Babkina, Ołeksandr Bojczenko, Andrij Bondar, Ołeksandr Irwaneć, Andrij Lubka, Wasyl Machno, Roman Małynowski, Taras Prochaśko, Mykoła Riabczuk, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk
Ocena 7,3
Piszą, więc ży... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Worochtarium Jurij Andruchowycz, Ołeksandr Bojczenko, Orest Drul
Ocena 8,7
Worochtarium Jurij Andruchowycz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
504
504

Na półkach:

Ołeksandr Bojczenko, bezkompromisowy, ukraiński publicysta i pisarz, w zbiorze tekstów „Wasi, nasi i inni”, wydanym przez Wydawnictwo Warsztaty Kultury w Lublinie, w znanej i cenionej serii Wschodni Express, w sposób erudycyjny i odkrywczy łączy literaturę z życiem, wszystko co ludzkie z jego odzwierciedleniem w dziełach literackich. Tych „waszych” czyli polskich, „naszych”, a więc ukraińskich oraz „innych”, co w tym przypadku oznacza rosyjskich. Inspiracją do stworzenia esejów były przemiany w Ukrainie, zachłyśnięcie się wolnością po kilkudziesięciu latach sowieckich okowów, by zostać zmuszonym po niedługim czasie znów zerwać się do walki.

To rozważania uniwersalne, o potrzebie niezależności i ogromnej determinacji jej obrony, czego wyrazem mogą być słowa Alberta Camusa: „niezależnie od tego, kto w ostateczności wygra, człowiek, chcąc pozostać człowiekiem, w żadnych okolicznościach nie ma prawa stanąć po stronie dżumy.” I takich właśnie, usiłujących dochować wierności ideałom, twórców, poznajemy tu dzięki Bojczence. Nie są bohaterami, a przynajmniej nie wszyscy mają w sobie dość odwagi na otwarty bunt i poniesienie jego konsekwencji. Ale mimo wszystko ze wszystkich sił próbują nie dać uwikłać się w system, który założy im kaganiec na usta, nie sprzedać się za srebrniki. Jedni przypłacają to utratą wolności, inni wybierają emigrację, ci najbardziej złamani, nie mogąc wybaczyć sobie słabości, uciekają w śmierć.

Literatura, jej twórcy i nakreśleni przez nich bohaterowie, nieustannie inspirują. Raz życie prowadzi rękę pisarza trzymającą pióro, innym zaś razem to twórczość prowokuje do snucia bardziej ogólnych, egzystencjalnych rozważań, które mają siłę przemienić się w konkretne działanie. Literatura i życie to wzajemnie ładujące się baterie, z czego może wyniknąć coś zupełnie nieoczekiwanego. Pomyślelibyście choćby, jaka droga może prowadzić od Sokratesa do polskiej „Solidarności”?

Autor pisze: „Oczywiście filozofów na świecie jest dostatek. Znacznie mniej spośród nich stanowią mędrcy”, i idąc za tą myślą analizuje, który z owych nielicznych mędrców najsilniej wpłynął na kształtowanie się postaw społecznych i jakie znalazło to odzwierciedlenie zarówno w literaturze, jak i w życiu. Pokazuje też, jak uniwersalne potrafią być proste prawdy. Jak założenia starożytnej filozofii wpasowują się we współczesność, a gombrowiczowską „Formę” spotykamy zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie oraz wszędzie indziej.

Bojczenko czyta uważnie i zauważa to, co inni pewnie by pominęli, a co stanowi esencję omawianego zagadnienia. Choćby nadzwyczaj trafne podsumowanie „rosyjskości” przez Andrzeja Bobkowskiego: „Od początku używam jak najczęściej słowa „Rosja” i „Rosjanie”, bo tu nie chodzi o żaden komunizm, o zmianę ustroju. To są dobudówki – istota to Rosja, odwieczna Rosja, która nie zna i nie rozumie pojęcia „wolność” do tego stopnia, że jej nie potrzebuje…”.

Pisarze, o których wspomina Bojczenko, to ludzie w pewnym momencie swojego życia poddani prawdziwej próbie. Większość z nich po zaznaniu wolnego życia w warunkach niepodległości i otwartości, nagle tę wolność traci. Zarówno twórcy polscy, „młodzi dwudziestoletni” w momencie wybuchu wojny, a potem w wyniku bratniej opieki Sowieckiego Sojuza, jak też ukraińscy, po chwilowym postsowieckim hauście swobody zmuszeni znów stawać w jej obronie. Jedni ten egzamin zdali lepiej, inni gorzej, ale dla każdego był to moment przełomowy, który naznaczył ich na resztę życia. Tadeusz Borowski, Gustaw Herling – Grudziński, Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Marek Hłasko, Serhij Żadan, Jurij Wynnyczuk, Oksana Zabużko.

Analiza ich stosunku do totalnego zniewolenia, porównanie ich dróg i wyborów życiowych jest niesamowicie trafne, jak na przykład zaskakujące zderzenie Tadeusza Borowskiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na zasadzie lustrzanego odbicia. To wszystko zostało podane w tak atrakcyjny sposób, z wyszczególnieniem cytatów z twórczości oraz wybranych przykładów z biografii, że nie sposób oderwać się od lektury.

Konieczność wyboru między Europą i Azją, Wschodem i Zachodem, Moskwą i Berlinem, to łączy kraje Europy Środkowej, a każdy z tych wyborów siłą rzeczy odbiera im część tożsamości i zmusza do kompromisów.

Będąc świeżo po lekturze „Oskarżam Auschwitz” i „Poufne” Mikołaja Grynberga, a także „Tajemnicy rodzinnej z Żydami w tle” Ireny Wiszniewskiej, nie mogę nie docenić analizy trudnej akceptacji rodzinnych historii, obarczonej poczuciem winy, jak w przypadku młodych Niemców, spadkobierców hitlerowskiej spuścizny, albo tej podszytej nie dającym się ukoić lękiem pamięci obozów śmierci, lękiem promieniującym na kolejne pokolenia. „Zbrodnie przeciwko nam i zbrodnie nasze jednakowo zatruwają naszą psychikę na wiele pokoleń” i dotyczy to również Ukraińców i Rosjan.

Jest tu sporo o kondycji literatury, jej podejściu do wolności i prawdy, ale też o samym pisaniu, o warsztacie, o tym, ile w pisarzu, od niedawna stolicznym, pozostaje z ducha peryferyjności, i jak nadmierna troska o płynność i gładkość języka zabija to „coś”, duszę utworu, odbiera mu autentyzm i niepowtarzalność.

W części trzeciej zbioru tekstów Bojczenko skupia się na literaturze rosyjskiej, na tych jej twórcach, którzy wyrośli ponad system i ponad swój czas, rozepchnęli go, gdyż w rosyjskim, a później radzieckim poddaństwie było im za ciasno i aby tworzyć musieli poluzować zaciskającą się na szyi pętlę i zaczerpnąć oddechu. Lermontow, Czechow ze swoim dystansem do życia i do człowieka oraz jego godny spadkobierca Dowłatow, Mandelsztam i Jefriejew. Bojczenko tłumaczy tu swoją rusofobię, przytaczając słowa: „tyrania jest dziełem narodów, nie jest arcydziełem jednego człowieka”.

Niech te słowa wybrzmią głośno właśnie teraz, gdy Ukraina znów musi ponosić ofiary w imię swej wolności, a „wojskowa operacja specjalna” jest popierana przez tak dużą część rosyjskiego społeczeństwa.
Książkę mogłam przeczytać dzięki portalowi: https://sztukater.pl/

Ołeksandr Bojczenko, bezkompromisowy, ukraiński publicysta i pisarz, w zbiorze tekstów „Wasi, nasi i inni”, wydanym przez Wydawnictwo Warsztaty Kultury w Lublinie, w znanej i cenionej serii Wschodni Express, w sposób erudycyjny i odkrywczy łączy literaturę z życiem, wszystko co ludzkie z jego odzwierciedleniem w dziełach literackich. Tych „waszych” czyli polskich,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  27
 • Przeczytane
  6
 • Esej
  2
 • Posiadam
  1
 • Publicystyka literacka, eseje
  1
 • Lit. ukraińska
  1
 • Angelus 2019
  1
 • Kresy
  1
 • Absolutnie
  1
 • Ukraina
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wasi, nasi oraz inni


Podobne książki

Przeczytaj także