Fizyka smutku

Georgi Gospodinow Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Fizika na tagata
Magdalena Pytlak
Wydawnictwo Literackie
Europa Środkowo-Wschodnia historia literatura bułgarska odmiana losu rodzina spotkanie uczucie
Fizika na tagata
literatura piękna
Magdalena Pytlak
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Jak zmierzyć melancholię?

13 Link do recenzji

Trudno określić tę książkę, ni to powieść, ni esej o emocjach i mitach. Bez względu na gatunek jest poruszająca w opowiadanych historiach rodziny i kraju, zmieniająca perspektywę na dobrze znane mity, dająca do myślenia i kojąca w niełatwy sposób. Oczyszczająca i otwierająca! O pięknym choć czasem niepotrzebnym smutku.

Ksiażka zdaje się pozszywana ze strzępków, które nie zawsze do siebie pasują. Brakuje mi tu spójności, jednej myśli przewodniej, czegoś, czego można by się chwycić (jak nici Ariadny), żeby wyjść z tego labiryntu pogmatwanej opowieści.

Ponadto, wydaje mi się, że narrator w centrum umieścił swoje ego i to ono jest szkłem, przez które patrzy na rzeczywistość. Inni bohaterowie...

chaotyczna, niezrozumiała, męcząca, ale ma kilka wspaniałych momentów.

Ciekawie wraz z książką cofnąć się do czasów dzieciństwa i wyruszyć w rozważania na temat przyszłości. Próba zdefiniowania czasu na osi jaką jest życie. Niezwykle nostalgiczna

Rewelacyjna książka, a na początku chciałam ją po prostu odstawić. Na początku wydała mi się pretensjonalna, a to duży problem dla mnie, ale coś sprawiło (może jakieś powinowactwo z autorem), że nie przestałam czytać i nie żałuję. Nie ma w tej powieści linearnej fabuły, choć można ją ułożyć ze strzępków. Jest w niej zabawa materią ludzkiej pamięci, dużo o samej metodzie...

Po lekturze nasuwa się myśl, że bardziej adekwatny byłby tytuł "Metafizyka smutku" bo jest to historia zaiste magiczna.
Autor sięga do mitologii greckiej do mitu o Minotaurze i Tezeuszu. Na jego kanwie osnuta jest powieść.

Narracja prowadzona jest w trzech osobach - dziadek, ojciec, wnuczek - pozwala wielu wątkom zogniskować się w jeden.
Poszczególne opowieści z różnych...

Ta książka jest genialna, tłumaczenie piękne. ,,Do samolotu wsiadłem z nadbagażem smutku." AH!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po raz pierwszy książka, po przeczytaniu której rozumiem zarówno osoby dające 10 gwiazdek jak i 3 (czy 2 ) gwiazdki.
Bo z jednej strony mamy pewien chaos (ale chaos - dużo bardziej chaotyczny - w narracji pojawia się i u noblistki polskiej w "Biegunach") - z drugiej - doś jasno wyznaczone COŚ co ma łączyć słowa w róznych momentach (Minotaur, kupowanie historii).
Rozumiem...

Mam problem z tą książką. Na samym początku czytało mi się ją okropnie. Jakieś Minotaury, w ogóle nie wiadomo o co chodzi, wiadomo tylko, że o coś na pewno. Niby jakieś konteksty zostały wprowadzone, ale jednak nie bardzo, aby coś zrozumieć i poczuć. Potem robi się coraz ciekawiej i ciekawiej, mnóstwo interesujących przemyśleń autora, różnych interesujących smaczków. No...

swietnie zagospodarowany mit o Minotaurze (kiedys i dzis) + melancholia jakos es muss sein.

Theodore Ushev- physics of sorrow- etuida w technice enkaustycznej (wosk)

"Czasami apokalipsa jest sprawą czysto osobistą… Wszyscy jesteśmy imigrantami, nawet jeśli jedynym krajem, który opuściliśmy, jest nasze dzieciństwo, a wraz z nim zbiory papierków po gumach do żucia,...

Dyskusje

• 2019