Fizyka smutku

Okładka książki Fizyka smutku Georgi Gospodinow
Okładka książki Fizyka smutku
Georgi Gospodinow Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Физика на тъгата
Wydawnictwo Literackie
2018-09-12
2018-09-12
Magdalena Pytlak
Europa Środkowo-Wschodnia historia literatura bułgarska odmiana losu rodzina spotkanie uczucie
Inne

Jak zmierzyć melancholię?

1956 14 299

"Urodziłem się pod koniec sierpnia 1913 roku jako istota ludzka płci męskiej."

Dawno już nie czytałem książki, która byłaby tak różnorodna, tak erudycyjna, osobista i zaangażowana w to, co się działo i dzieje obecnie na świecie. Jest to zarazem powieść i rodzaj eseju, swego rodzaju pamiętnik (powieściopisarz zawsze z zasady pisze o sobie, swoich wyobrażeniach i światach, nawet jeśli korzysta z cudzych wątków) i zbiór zebranych historii, wydarzeń godnych upamiętnienia. Powieść - collage gatunkowy. "Czyste gatunki niezbyt mnie interesują. Powieść to nie Aryjczyk" (...)

Cała recenzja na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/mit-jest-niczym-ktore-jest-wszystkim-fizyka-smutku

"Urodziłem się pod koniec sierpnia 1913 roku jako istota ludzka płci męskiej."

1966

Gospodinow jest bodaj najbardziej znanym bułgarskim pisarzem współczesnym, jeśli nie wszechczasów. Zawsze dowozi odpowiednio dobry poziom, zamiast bawić się, wzorem trendów współczesnej literatury pięknej, w moralizatorskie kazania, wylewanie frustracji i gadki o seksie i aborcji, Żorka zawsze daje nam ciepłą, czasem smutną, podróż wgłąb człowieczeństwa.

Wspaniała książka. Autor zabiera cię w podróż po meandrach wspomnień, opowieści i rodzinnych historii. Podlane wszystko mitologią <3

Wielka literatura.

Wielka literatura.

Nie skończyłam, nie dla mnie. Zbyt smutna, przygnębiająca. Przeskoki czasowe mnie nużyły, ciągłe wracanie do mitu o Minotaurze, choć dla treści bardzo trafne, pogłębiało wrażenie beznadziei, co do ludzkich motywacji i czynów.

W swoim czytelniczym życiu odbyłem wiele interesujących podróży. Od niedawna moim ulubionym przewodnikiem stał się Georgi Gospodinow. Jego “Fizyka smutku” to wędrówka przez różne gatunki literackie, formy narracyjne i perspektywy czasowe. Autor pokazuje, jak ludzka pamięć jest złożona, ulotna i zależna od kontekstu. Pokazuje też, jak historia i mitologia wpływają na naszą tożsamość oraz sposób postrzegania świata.

Trudna książka, trudna treść i forma. Nielinearna historia, nawroty, zakręty w życiu człowieka, samotność, starość, śmierć.

Wolny proces myślowy autora, którego przedsawienie daje niezwykle poetycką formę, bo czy właśnie takie nie są nasze myśli, gdy nie musimy ich zamykać w ramach fabuły? Bardzo głębokie, stawiające pytania, nie dające jednostronnych odpowiedzi. Tak powino się tworzyć sztukę.

Nie udało mi się jej skończyć.

Lawirowanie w labiryncie perspektyw, czasów i historii wydawało mi się świetną lekturą, ale zabłądziłam i nie potrafiłam wyjść.

Jestem pewna, że niesie ze sobą wspaniały przekaz, ale najwidoczniej brakuje mi nici Ariadny.

Nie udało mi się jej skończyć.

Pierwsze zdanie nowej lektury Gospodinowa przywróciło pamięć stylu pisarskiego, znanego z wcześniej przeczytanego “Schronu…”, a jest to styl w jakiś sposób niepokojący i drążący umysł.
Mitologia ogólna miesza się z indywidualnym rodzinnym doświadczeniem. Jak w “Wiecznym Grunwaldzie” i “Drachu” Twardocha, narrator - zyskując zdolność wcielania się w przeżycia swych przodków - staje się podróżnikiem przez dwudziestowieczne europejskie doświadczenia, zaś włączając do poznania ogólną mitologię zyskuje też zdolność podróżowania przez kolektywnie postrzeganą ogólnoeuropejską kulturę kilku tysiącleci.
Wizja Minotaura, małego chłopca zamkniętego w labiryncie za niewłasny grzech i postać jego siostry, dającej nić powrotną przyszłemu mordercy brata, to przekaz dość dosłowny i nowe odczytanie (może raczej odczarowanie) mitu. Często jednak Gospodinow odczarowuje mity w inny sposób: nie mówiąc niemal nic wprost - mówi wszystko, co trzeba, co powiedzieć można. Powojenny Odyseusz wraca do domu, Edyp i Freud jako jego późny ojciec - oj, lubi Gospodinow bawić się mitologią i mieszać nam w głowach nowym jej odczytaniem… I podchodzi do nich dość nieortodoksyjnie, miksujc Minotaura z legendą Szeherezady, samą zaś relację Minotaur-Tezeusz wywracając na nice.
Opowieść znacznie mniej linearna niż w “Schronie…”; plany czasowe się gubią, kolejne sceny rodzi raczej wędrujące skojarzenie, niż ciągi przyczynowo-skutkowe, dygresja ściga się z dygresją - taka trochę “Księga ziół” się przez to tworzy. Nie do końca należy śledzić myślą przeskoki między poszczególnymi czasami i narracjami; od momentu zdania się na intuicyjne czytanie czuciem, lektura idzie bez najmniejszego oporu. Słusznie zauważono w jednej z opinii, że jeśli powieść traktować jako lustro, to to jest lustrem rozbitym na niezliczone kawałki; jest to i zaletą i wadą projektu - u mnie jednak odbiera ten jeden punkt od doskonałości.
Dużo wtrętów autobiograficznych i część z tych tropów dość czytelna, a część pewnie głębiej skryta. Nie to mi jednak przeszkadza - raczej ta fragmentaryczność narracji, jakiś taki ciąg świadomości przeniesiony na papier, ale też nie przeszkadza tak, by uznać dzieło za nieudane. Nieudane? Co za bzdura, raczej tylko może za niegenialne? Za to styl ten pozwala Gospodinowowi na wyskoczenie czasem z czymś niezwykle zaskakującym i na przemieszanie momentów “uspokojenia” z pięknem słowa zapierającym w piersi dech. Chwała mu za to.
Matematyka starzenia się podana tu przez Gospodinowa łudząco przypomina mi moje anegdotki o własnym posuwaniu się w latach, gdy dowodzę, że w czasach wczesnej młodości i w adekwatnych dziedzinach zainteresowań wszystkie modelki z rozkładówek “Playboya” i wszyscy topowi bokserzy byli starsi ode mnie, a dziś już ani w “Playboyu” (OK - wiem, że nie istnieje) ani na ringach nie uświadczysz modelek i fighterów w moim wieku - raczej w połowie drogi do niego.
Niezwykła jest ta książka z tego powodu, że na zmianę mnie zachwyca i wkurza. Denerwuje mnie jej szarpana struktura (ale i - cholera - też zachwyca właśnie),irytują zmarnowane potencjały (samemu mitowi Minotaura można by w duchu gospodinowowskim poświęcić monografię i nie ustąpiłaby “Mitowi Syzyfa”),a potem niesie mnie jakieś pojedyncze zdanie, na łopatki kładzie głębia myśli i umiejętność ich wyrażania. Nie sposób odebrać Gospodonowowi geniuszu literackiego. Cieszy mnie fakt, iż gdy kiedyś wreszcie świat usłyszy “the Nobel Prize in the literature this year is…”, to kilka książek Mistrza będę miał już za sobą…

Gospodinov zbudował labirynt, z którego nie chce się wychodzić. Czytelnik nie szuka wyjścia, a możliwości spotkania Minotaura, który przestał być straszny i tak bardzo nieludzki jak w antycznych mitach.

• Literatura piękna