rozwiń zwiń

Nowości tygodnia: 10 książek, na które czekamy

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.02.2024

Napisana w tonacji realizmu magicznego książka pisarki z Estonii, powieść grozy o dziedziczeniu traumy, wspaniała opowieść o silne siostrzanej miłości i znacznie, znacznie więcej. Brakuje wam czytelniczych inspiracji na nowy tydzień? Sprawdźcie publikacje, które okażą się pod patronatem Lubimyczytać.

Nowości tygodnia: 10 książek, na które czekamy

„Morten, Emilia i zaginione światy” Reeli Reinaus (wyd. Widnokrąg)

Po śmierci dziadków Morten zostaje w domu sam z wujem, w chacie na skraju bagien. Jego mama pracuje za granicą, więc widują się sporadycznie. Ojca nie poznał nigdy.
Życie z wujem alkoholikiem jest nie do zniesienia, ale Morten nie dzieli się z nikim swoim cierpieniem. Gdy w domu jest bardzo źle, ucieka na bagna. Tam czuje się wolny i bezpieczny, tam też oddaje się swojej pasji – fotografii. Wszystko się zmienia, gdy podczas jednej z takich wypraw spotyka tajemniczą dziewczynę. Emilia wydaje się nieco dziwna, ale Morten dobrze się czuje w jej towarzystwie. Ma wrażenie, że Emilia rozumie go lepiej niż ktokolwiek inny. Wkrótce jednak się okazuje, że jego nowa znajoma nie może opuścić bagien...

Napisana w tonacji realizmu magicznego historia o Mortenie i Emilie – podobnie opowieść o Mariusie i wilkołaczce Liisi – charakteryzuje się przenikaniem dwóch światów, realnego i magicznego. W nich ludzie współistnieją z bohaterami z baśni i legend, a nawet z duchami, a przyroda jest wspaniała – nieokiełznana i pełna mocy. Za to problemy, z jakimi mierzą się młodzi bohaterowie, są jak najbardziej prawdziwe i uniwersalne.

„Kornik” Layla Martínez tłumaczenie: Maja Gańczarczyk wyd.Bo.wiem)

Każdy dom przechowuje historie swoich mieszkańców.

W rodzinnej siedzibie babki i wnuczki słychać głosy dobiegające spod łóżek i widać świętych ukazujących się na suficie. Stare ściany opowiadają o zaginięciach, których tajemnice pozostają nierozwikłane. Babka krąży po pokojach, rozmawiając z cieniami czającymi się w szafach i mrocznych zakamarkach. Z aresztu właśnie wróciła wnuczka. Jej zatrzymanie miało związek ze zniknięciem dziecka najbogatszej rodziny we wsi. To wydarzenie zmusza obie kobiety, by zmierzyły się z bolesną historią ukrytą w murach domu. Tytułowy kornik powoli toczy ich dusze i uruchamia zemstę skrzywdzonych przez patriarchat.

Powieść grozy Layli Martínez skrywa historię dziedziczonej traumy, konsekwencji wojny domowej w Hiszpanii i reprodukujących się przez pokolenia dziejów wyzysku i upokorzeń. Doskonale poprowadzona literacko, staje się bardziej namacalna niż niejeden reportaż.

„Siostry pod wschodzącym słońcem” Heather Morris tłumaczenie:Paulina Surniak (wyd. Marginesy)

Fenomenalna powieść o siostrzeństwie, odwadze i wytrwałości w obliczu bezgranicznego zła

Singapur, druga wojna światowa. Norah umieszcza swoją ośmioletnią córkę na statku płynącym do Australii, aby uchronić ją przed nadciągającą armią japońską. Norah zostaje, żeby opiekować się mężem i rodzicami, wiedząc, że może już nigdy nie zobaczyć dziecka.

Pielęgniarka Nesta zaciągnęła się do opieki nad aliantami. Kiedy jednak 15 lutego 1942 roku Singapur przechodzi w ręce Japończyków, Nesta dołącza do przerażonych wojną ludzi, w tym załamanej Norah, którzy wchodzą na pokład statku handlowego. Zaledwie dwa dni później jednostka zostaje zbombardowana i zatopiona.

Sporej grupie rozbitków, w której znajdują się Nesta i Norah, udaje się przedostać na odległą wyspę u wybrzeży Sumatry. Wkrótce pojmują ich Japończycy. Rozdzielają kobiety, mężczyzn i dzieci i wraz z setkami innych jeńców wysyłają do obozów położonych głęboko w dżungli. Panują tam przemoc i głód, a choroby zbierają obfite żniwo. Więźniowie, przenoszeni z obozu do obozu, walczą o przetrwanie. Norah i Nesta pomagają każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, i odkrywają w sobie niezwykłe pokłady odwagi, zaradności i determinacji.

Wojenna historia bohaterskich pielęgniarek, misjonarek i innych kobiet, które dają z siebie wszystko, aby pomóc sobie nawzajem przeżyć kolejny dzień.

„Sześć powodów by umrzeć” Marta Zaborowska (wyd. Czarna Owca)

Sześć osób i sześć powodów, dla których Miriam musiała pożegnać się z życiem. Ufała im wszystkim, a jednak któreś z nich ją zawiodło. A może sama postanowiła odejść?

W czwartą rocznicę swojego ślubu Miriam Macharow wychodzi z domu i ginie po niej wszelki ślad. Pół roku później na terenie starej fabryki w Ursusie zostają odkryte spalone zwłoki kobiety. Zbrodnia, nieszczęśliwy wypadek czy może samobójstwo? Miriam wydawała się taka szczęśliwa, więc jak to możliwe?…

O ile jej mąż, Konrad, stara się pogodzić z myślą o stracie ukochanej, to siostra ofiary ma z tym poważny problem – podczas okazania ciała nie rozpoznaje w nim Miriam i odmawia potwierdzenia jej tożsamości. Jaki ma w tym cel i czy naprawdę wierzy, że zaginiona wciąż żyje? Podobno ktoś widział ją w tłumie w tunelu metra…

Policja bada zagadkę tajemniczej śmierci: typuje pierwsze nazwiska podejrzanych o zbrodnię i stawia oskarżenia. Nikt z bliskiego grona Miriam nie może czuć się bezpiecznie, zwłaszcza że na światło dzienne zaczynają wypływać brudne sekrety, a misternie tkana sieć kłamstw zaczyna się rwać. By odsunąć od siebie podejrzenia, każdy staje przeciwko każdemu.

„Między tobą a mną” Manula Kalicka (wyd. Prószyński i S-ka)

Seria bestsellerowych łotrzykowskich powieści z Irenką Górecką – sprytną tancerką kabaretową – w roli głównej. Wojenne i powojenne losy zwykłych ludzi, którzy stają w obliczu sytuacji często groźnych, czasem groteskowych, a niekiedy śmiesznych.

Muszą normalnie żyć w nienormalnych czasach.

To się czyta, i to znakomicie!

Rok 1946, szpital i sanatorium, garstka lekarzy, personelu i pacjentów, którzy próbują odnaleźć się w powojennej rzeczywistości i uporać z przeszłością. Zosia i Jędrzej przeżywają pierwszą miłość, Jacek Zalewski chce odzyskać choć namiastkę dawnego życia, a Irenka Górecka zbawia świat. Jak to ona.

Fascynująca opowieść oparta między innymi na mało znanych wspomnieniach lekarzy praktykujących na prowincji.

Polska, jakiej nie pamiętacie.

„Kiedy zakwitną brzoskwinie” Melissa Fu tłumaczenie: Katarzyna Sarek (wyd. Kobiece)

Chiny, 1938 rok. Kraj ogarnięty jest wojną. Meilin wraz ze swoim czteroletnim synem Renshu w pośpiechu opuszcza płonące miasto. Zabiera ze sobą jedynie cenny jedwabny zwój z ręcznie wykonanymi ilustracjami układającymi się w opowieść. Podczas podróży po spustoszonym kraju utrwalone na nim sceny dostarczają uciekinierom ukojenie i nadzieję.

Wiele lat później Renshu osiada w Ameryce jako Henry Dao. Chociaż jego córka desperacko pragnie zrozumieć swoje dziedzictwo, on nie jest gotowy na rozmowy o przeszłości. Nie wie, czy potrafi zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo. Obawia się, że ciężar jego historii może okazać się nie do uniesienia dla żony i dziecka.

Obejmująca kontynenty i pokolenia poruszająca powieść „Kiedy zakwitną brzoskwinie” ukazuje współczesne Chiny poprzez historię jednej rodziny. Melissa Fu odważnie odsłania kolejne wątki, stawiając akcent na sile płynącej z przeszłości, nadziei na lepszą przyszłość i poszukiwaniu miejsca, które można nazwać domem.

„Ostatnie tango” Piotr C. (wyd. Novae Res)

Trzy kobiety.

Narkotyki.

Wielka wygrana.

I zdrada.

Kiedy Drwalu, dawny zawodnik, kibol i gangster, kończy odsiadkę i zostaje taksówkarzem, jego życie staje się mierne i nudne. Nie dodają mu barw ani drobna dealerka narkotykami, ani kobiety, które bierze do łóżka, ani tabletki, które losuje ze słoika. W końcu czterdziestoczteroletni Drwalu ma dość. Postanawia znaleźć sposób, by zadać sobie śmierć szybko i skutecznie. Wyznacza datę rozstania ze światem i wtedy wszystko się komplikuje: wygrywa los na loterii i postanawia ostatni raz przed śmiercią zaszaleć w Warszawie.

A jeśli musisz żyć w Kombinacie,

A jeśli musisz jeździć taksówką,

A jeśli handlujesz narkotykami,

A jeśli zostało ci osiem dni życia,

I wszyscy na ciebie polują…

Co robisz?

„Stella. Narodziny psychopatki” Adrian Bednarek (wyd. Zaczytani)

Stella Skalska już jako nastolatka zostaje zmuszona przez wychowującego ją wujka do zarabiania własnym ciałem. Mężczyzna traktuje ją jak inwestycję i uważa, że taka jest cena za zabranie jej z bidula, utrzymanie i dach nad głową.

Nie mając wyjścia, dziewczyna szybko przystosowuje się do okoliczności, a jednocześnie próbuje uwolnić się od opiekuna i zacząć żyć na własnych zasadach.

Gdy jeden z klientów przypadkowo budzi jej ciemną stronę, dochodzi do dramatu. Przerażona własnymi czynami, Stella postanawia wrócić do rodzinnego miasta i rozliczyć się z przeszłością. Jednak w poszukiwaniu swojego największego wroga będzie potrzebowała pomocy kogoś bliskiego, kogo również obwinia o swoje krzywdy.

„Zapomniane niedziele” Valerie Perrin tłumaczenie:Joanna Prądzyńska (wyd. Albatros)

Wzruszająca i pełna humoru opowieść o tym, co jest, i o tym, co bezpowrotnie minęło.

Historia dramatycznej miłości oraz przyjaźni, która łączy pokolenia i buduje nieprawdopodobne mosty.

Słodko-melancholijna powieść, która zwróciła uwagę krytyków i czytelników na tę wyjątkową pisarkę i natychmiast trafiła na szczyt francuskich list bestsellerów. Zdobyła w tym kraju aż trzynaście wyróżnień literackich, w tym nagrodę księgarzy.

Justine mieszka z dziadkami i pracuje w domu opieki, gdzie nawiązuje bliską relację z jedną z pensjonariuszek. Kobiety stopniowo dzielą się swoimi historiami. Tymczasem tajemnicza seria telefonów wywraca życie pensjonariuszy – i ich opiekunów – do góry nogami…

Justine Neige ma dwadzieścia jeden lat i od śmierci rodziców w wypadku samochodowym mieszka u dziadków z kuzynem Jules’em, z którym jest bardzo zżyta. Pracuje jako opiekunka w domu spokojnej starości. Uwielbia to zajęcie i spędza całe dnie na wysłuchiwaniu opowieści pensjonariuszy.

Justine jest zafascynowana historią Hélène Hel, prawie stuletniej mieszkanki domu spokojnej starości. Jej życie to gotowy materiał na powieść: spotkanie z Lucienem w 1933 roku, ich miłość, wojna i zdrada, która ich rozdzieliła. Justine pilnie zapisuje każde słowo Hélène w niebieskim notatniku, powoli poznając największe sekrety starszej pani, historię jej życia i miłości, do której się dojrzewa i którą tak łatwo utracić. W końcu jest gotowa zmierzyć się z tajemnicami własnej przeszłości i bolesną, głęboko skrywaną stratą. Stopniowo otwiera się na tragedię, która wstrząsnęła jej dzieciństwem, i próbuje dociec przyczyn, dla których w jej domu nigdy się o niej nie mówi.

Powieściowy debiut Valérie Perrin to opowieść o bliznach, którymi znaczy nas miłość, i o tym, jak przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość.

„Do trzech razy śmierć” Jenny Blackhurst tłumaczenie: Anna Dobrzańska (wyd. Albatros)

Pierwsza powieść detektywistyczna z Tess Fox w roli głównej.

Klasyczna zagadka morderstwa – z nowoczesnym twistem.

Policyjna detektyw i zawodowa oszustka na tropie zbrodni!

Jedna z sióstr jest policjantką. Druga oszustką. Obie są podejrzane.

Kiedy detektyw Tess Fox pojawia się na miejscu zbrodni, od razu dostrzega problem. A nawet dwa. Po pierwsze, ofiara została wyrzucona z balkonu mieszkania, którego drzwi były zamknięte od wewnątrz. Po drugie, Tess zna ofiarę, a pewna rzecz pozostawiona na miejscu zbrodni wskazuje, że zabójca doskonale o tym wie.

Tylko jedna osoba jest świadoma związków Tess z ofiarą, a jednocześnie ma wystarczające umiejętności i wiedzę z zakresu kryminologii, aby zaplanować zbrodnię doskonałą. Ale przyrodnia siostra Tess, Sarah, jest oszustką, a nie zabójczynią. A detektyw będzie potrzebowała jej zdolności, jeśli w ogóle zamierza rozwiązać tę sprawę.

Wkrótce, w równie tajemniczych okolicznościach, dochodzi do kolejnych dwóch morderstw, których ofiary znane są siostrom. Tess ma teraz trzy zagadki do rozwiązania i jeszcze więcej powodów do podejrzeń wobec Sarah. Czy może zaufać osobie, która łamie prawo, nawet jeśli łączą ją z nią więzy krwi?

[zb].


komentarze [17]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
melania35 15.02.2024 09:38
Czytelniczka

Kolejna książka Valerie Perrin 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
domekzkart 13.02.2024 20:23
Czytelniczka

Zapomniane niedziele już dzisiaj zakupione i powoli się zabieram za czytanie!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina 13.02.2024 12:17
Czytelniczka

Jako że bliska jest mi literatura dziecięca (zapraszam na Bajkowir), interesuje mnie  Morten, Emilia i zaginione światy. Z książek dla dzieci polecam jeszcze premiery z tego tygodnia Bal dla wielkiego dębu, czyli zamieszanie na polanie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Morten, Emilia i zaginione światy  Bal dla wielkiego dębu, czyli zamieszanie na polanie  Co się kryje w kokonie? Fascynujące ciekawostki o ćmach i motylach  Jak przeżyć w... starożytnym Rzymie  Labirynty i łamigłówki dla supermózgów
April 12.02.2024 19:31
Czytelniczka

Zainteresowała mnie Zapomniane niedziele. Myślę, że za jakiś czas po nią sięgnę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zapomniane niedziele
Agnieszka Szajda 12.02.2024 18:26
Bibliotekarka

Czytam właśnie  Sześć powodów by umrzeć. Czekam na  Zapomniane niedziele.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Sześć powodów by umrzeć  Zapomniane niedziele
Jolanta 12.02.2024 14:50
Czytelniczka

Sześć powodów by umrzeć właśnie czytam 😀Chętnie tez sięgnę po Siostry pod wschodzącym słońcem

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Sześć powodów by umrzeć  Siostry pod wschodzącym słońcem
Myszka 12.02.2024 13:47
Czytelniczka

Przeczytałam  Sześć powodów by umrzeć i przysnam, że była to intrygująca lektura

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Sześć powodów by umrzeć
Agnieszka Żelazna 12.02.2024 15:13
Czytelniczka

Z opisu wydaje się interesująca.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Myszka 13.02.2024 08:24
Czytelniczka

Jest

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LetCentryczna 12.02.2024 13:18
Czytelniczka

Nie czekam na żadną z tych książek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 12.02.2024 10:23
Czytelnik

Muszę powiedzieć, że ten tydzień obfituje w wyjątkowo dużo bardzo interesujących premier wydawniczych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Co mnie bardzo cieszy jest wiele znakomitych tytułów z literatury obyczajowej, przetykanej czasem realizmem magicznym, czasem też z wielką historią w tle. Z tego zestawienia najbardziej podoba mi się książka  Siostry pod wschodzącym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Siostry pod wschodzącym słońcem  Tanamera
LetCentryczna 12.02.2024 15:53
Czytelniczka

Jeśli autorką "Sióstr..." jest ta sama osoba, która napisała "Tatuażystę z Auschwitz", to wolę się nie przekonywać, jak jej wyszło kolejne podjęcie się tematu II wojny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 12.02.2024 16:13
Czytelnik

@LetCentryczna "Tatuażysty z Auschwitz" nie czytałem, a osoba tłumaczki "Sióstr..." Paulina Surniak, gwarantuje moim zdaniem solidną jakość tłumaczonej przez siebie książki. Zawsze zapominam o to zapytać. Jak ma na imię Słodziak z Twojego zdjęcia profilowego? 🤔 Pozdrawiam! 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LetCentryczna 12.02.2024 16:20
Czytelniczka

Lucjan Ryszard.  😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 12.02.2024 16:27
Czytelnik

Uroczy jest! 😀 Wszystkie Ryśki to pocieszne pieski! 😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LetCentryczna 12.02.2024 16:30
Czytelniczka

Dziękuję w imieniu Piesa. 😊W rzeczywistości to łobuz, ale na zdjęciach faktycznie ładnie wychodzi. 😋

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 12.02.2024 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post