rozwiń zwiń

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.03.2023

W nadchodzącym tygodniu powitamy nie tylko pierwszy dzień wiosny, na który wielu i wiele z nas tak długo czekało. W ciągu najbliższych dni ukaże się również aż 15 książkowych premier, a w nich propozycje z niejednego literackiego gatunku. Sprawdźcie szczegóły!

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

„Bezsenność” Bregje Hofstede tłumaczenie:Robert Pucek (wyd. Biała Plama)

Przepiękny esej Bregje Hofstede „Bezsenność” to próba zastanowienia się nad jedną z największych bolączek współczesności.

Dlaczego tak wiele osób ma kłopoty ze snem, z zasypianiem?

Dlaczego mimo stosowania się do rad dietetyków, specjalistów od leczenia zaburzeń snu, psychologów, korzystając z współczesnej wiedzy o mózgu, wciąż nie przychodzi ukojenie?

 

„Sira” María Dueñas tłumaczenie: Barbara Bardadyn (wyd. Sonia Draga)

Kontynuacja losów Siry, bohaterki bestsellerowej Krawcowej z Madrytu

Sira Bonnard (wcześniej Arish Agoriuq, wcześniej Sira Quiroga) nie jest już niewinną krawcową, która oczarowała czytelników pośród wykrojów i szpiegowskich intryg, ale jej urok pozostał niezmienny. Wraca Sira, charyzmatyczna i niezapomniana. Wraca Krawcowa z Madrytu.

Cztery miejsca. Dwie misje. Jedna kobieta. Zanurz się znowu w niezapomnianej epoce. Sira, nowa powieść Maríi Dueñas, autorki Krawcowej z Madrytu.

Druga wojna światowa dobiega końca i świat rozpoczyna trudną odbudowę. Po wypełnieniu swoich zadań jako współpracownicza brytyjskiego wywiadu, Sira spogląda w przyszłość, pragnąc spokoju. Nie zdoła go jednak znaleźć. Los przygotował dla niej bowiem tragiczne doświadczenie, które zmusi ją do odkrycia siebie na nowo, przejęcia kontroli nad własnym życiem i zaciekłej walki o swoją przyszłość.

Sira znajdzie się w Jerozolimie, Londynie, Madrycie i Tangerze, w samym środku historycznych wydarzeń, które naznaczą całą epokę. Będzie musiała stawić czoło rozterkom i ponownym spotkaniom, ryzykownym zadaniom i macierzyństwu.

„Alex Neptun. Złodziej smoków” Owen Dawid (wyd. Wilga)

Alex Neptun ma tylko jednego zaciekłego wroga, a jest nim? ocean, który przy każdej okazji próbuje wciągnąć chłopca w śmiertelną pułapkę. Alex trzyma się więc z dala od wody, co nie jest łatwe, gdy mieszka się w nadmorskim miasteczku? Wkrótce jednak będzie musiał pokonać swój lęk, by uratować wodnego smoka uwięzionego w starym miejskim akwarium na szczycie wzgórza. Szybko zrozumie, że z pradawną istotą łączy go głęboka, tajemnicza więź, a ocean wcale nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać.

Z pomocą najlepszej przyjaciółki, utalentowanej technicznie Zoe, miłośnika legend i świetnego nurka Anila, wyjątkowo silnej siostry, skrywającego wiele sekretów dziadka, nietuzinkowej ośmiornicy, czterech zabawnych wydr i szalonej mewy Alex zaplanuje brawurową akcję ratunkową, by wykraść smoka i zwrócić mu wolność. A przy okazji odkryje, że potęgę oceanu ma na wyciągnięcie ręki?

„O dziewczynce, która wpadła w baśń” Ben Miller tłumaczenie: Ewa Rosa (wyd. Wilga)

Lana uwielbia niezwykłe opowieści. Zwłaszcza te, które wymyśla razem z bratem, Harrisonem, w trakcie wspólnych gier i zabaw. Gdy jednak Harrison dochodzi do wniosku, że jest już za duży, by spędzać czas z młodszą siostrą, dziewczynce zaczynają dokuczać samotność i nuda. Wszystko się zmienia, gdy w dziwacznym nowym supermarkecie, który nagle pojawił się w ich wiosce, Lana odkrywa portal do baśniowego świata! Jednak zamiast bajek o szczęśliwych zakończeniach czekają tam na nią mroczne i pełne niebezpieczeństw opowieści, których bohaterowie potrzebują pomocy, by pokonać złą wiedźmę. Lana wie, że nie poradzi sobie sama z tym zadaniem. Czy uda się jej przekonać Harrisona, aby znowu uwierzył w baśnie i dołączył do niej, nim będzie za późno?

„O dziewczynce, która wpadła w baśń”, to bestsellerowa powieść Bena Millera o potędze wyobraźni, która zachwyci czytelników pełną przygód fabułą i pięknymi ilustracjami.

„Stanie się coś złego” Jakub Bączykowski (wyd. Mięta)

W domu w podwarszawskiej miejscowości zostają znalezione zwłoki sąsiada Pawła. Przez przypadek mężczyzna staje się podejrzany o związek z tą śmiercią.

Borykający się z chwilowym bezrobociem trzydziestokilkuletni Paweł zaczyna mieć paranoiczne myśli. Żeby oderwać się od trudnych emocji, wraz ze swoim partnerem Sebastianem wyjeżdżają na andrzejki na Podlasie, do domu w lesie. Zapraszają tam na imprezę najbliższych znajomych. Pod wpływem alkoholu oraz obecności dawnych przyjaciół Sebastiana Paweł traci kontrolę nad sobą i wszczyna awanturę. Obrażeni uczestnicy imprezy opuszczają miejsce.

Paweł zostaje sam w domku w lesie. I zaczynają się dziać rzeczy, które trudno mu wyjaśnić. Czy wydarzenia są realne, czy to tylko efekt jego alkoholowych wizji? Co jest prawdą, a co nadinterpretacją przewrażliwionego alkoholika?

 

„Stanie się coś złego” to powieść kryminalna z rozbudowaną warstwą obyczajową. Jest to także znakomity ironiczno-satyryczny obraz współczesnego społeczeństwa.

„Zaklinaczka burz” Sophie Anderson (wyd. Świetlik)

Piękna powieść Sophie Anderson, autorki takich czarujących baśni, jak „Dom na kurzych łapach”, „Baśnie Śnieżnego Lasu” i „Zaczarowany zamek”!

Linnet wraz z ojcem została zesłana na Żałosne Bagna, ponieważ Magia jest zabroniona na wyspie. Dziewczyna tęskni za swoim dawnym życiem i marzy o ponownym spotkaniu z przyjaciółmi. Kiedy ojciec Linnet zostaje schwytany za kradzież drogocennego klejnotu, Linnet musi wyruszyć w niebezpieczną podróż przez stawy aligatorów i ruchome piaski. Podczas wyprawy dziewczyna odkrywa, że jest coś potężniejszego niż magia śpiewu. Coś, co mogłoby ocalić jej ojca i ponownie uleczyć złamane serce jej wyspy…

„Puste wygony” Kasia Bulicz-Kasprzak (wyd. Prószyński i S-ka)

Piąty tom porywającej wiejskiej sagi inspirowanej historią rodzinną autorki.

Tynczyn zasnuły ponure chmury okupacji. W nowej rzeczywistości ludzie przekonują się, że tak, jak nie należy wracać do przeszłości, tak i o przyszłość lepiej nie pytać. Trzeba się skupić jedynie na tym, jak przetrwać. Każdego wieczoru pojawia się strach, czy nazajutrz znów uda się przeżyć. Kolejne dni są jak ochłapy wyrwane z zakrwawionych zębów losu.

Młodzi mieszkańcy Tynczyna nie wiedzą jeszcze wszystkiego o sobie, a już muszą zdawać egzamin z dojrzałości, przyzwoitości, patriotyzmu. Codziennie tracą nadzieję i na nowo ją odzyskują.

Wojna zmusza ich do podejmowania decyzji, których nigdy by nie podjęli, do wybierania dróg, którymi nigdy by nie poszli.

Gdy wojenny kurz opadnie, będą musieli spojrzeć sobie w oczy i odpowiedzieć na pytanie, jakimi ludźmi są teraz.

„Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta” Piotr Borlik (wyd. Czwarta Strona)

Poznaj Klarę, jej wszystkie wady oraz jedną zaletę.

Klara to kobieta po trzydziestce, która nie zdążyła się w życiu wyszaleć. Niczego jej jednak nie brakuje – ma stałą pracę, kochającego męża i dwóch nastoletnich synów. Z czasem okazuje się jednak, że jej życie dalekie jest od sielanki. Kryzys wieku średniego dopada również kobiety, a jedno przypadkowe spotkanie w zaciętej windzie może wywrócić życie do góry nogami. Klara zaczyna odkrywać siebie na nowo, lecz nie wszystko idzie zgodnie z jej planem.

Wejdź do świata Klary i przekonaj się, jak przewrotny potrafi być los. Pozwól sobie na bycie nieidealną, a i tak ze wszystkim sobie poradzisz. W końcu bycie kobietą to supermoc!

„Już w porządku, Mela” Martyna Pustelnik (wyd. Czwarta Strona)

A może porządek tkwi w chaosie?

Melania Mikołajczyk, architektka wnętrz, miłośniczka baletu i musicali, to chyba najlepiej zorganizowana kobieta w Warszawie. W Warszawie? Na całym Mazowszu! Z prawdziwym zaangażowaniem prowadzi bullet journal, ma listy absolutnie do wszystkiego, a produkty w lodówce układa zgodnie z częstotliwością ich użytkowania.

Wyprowadzka młodszej siostry sprawia, że Mela czuje się bardzo samotna. Dlatego gdy spotyka Dawida, byłego narzeczonego, zgadza się pojechać wraz z nim na zjazd rodzinny (gdzie podziała się lista powodów, by nigdy, przenigdy do niego nie wracać?!).

Spotkanie w luksusowej willi to dla Meli pasmo katastrof. Kiedy więc Marcin, wujek Dawida, a przy tym nieco szalony producent muzyczny, proponuje jej ucieczkę przez okno, by na motocyklu pojechać na koncert feministycznej kapeli punkowej… dziewczyna waha się, ale tylko przez chwilę.

Co się wydarzy, gdy zrobisz coś, czego wcześniej nie umieściłaś na liście? Gdy zamiast wskazać dziesięć powodów, by powiedzieć: NIE, znajdziesz ten jeden, by krzyknąć: TAK!?

„Po drugiej stronie różdżki” Tom Felton tłumaczenie: Robert Waliś (wyd. Albatros)

Ulubiony czarny bohater. Naczelny przeciwnik Harry’ego Pottera. Pierwsza różdżka Slytherinu. Chłopiec, który nie miał wyboru. Tom Felton, lepiej znany jako Draco Malfoy, wkracza na scenę.

Poznajcie pełne magii i chaosu życie czarodzieja!

Dzieciństwo Toma Feltona nie mogło należeć do zwyczajnych, w końcu nie każdy może pochwalić się tym, że w jego życie wkroczyła filmowa magia. Tom wcześnie zdobył sławę dzięki występowi w Pożyczalskich, adaptacji klasycznej już powieści dla dzieci autorstwa brytyjskiej pisarki Mary Norton. Ale nawet ten niemały sukces w kinie familijnym nie mógł przygotować go na to, co nadeszło wraz z przyjęciem roli Draco Malfoya, blondwłosego chłopca z filmów o Harrym Potterze, adwersarza głównego bohatera kinowej serii opartej na bestsellerowych powieściach J.K. Rowling. Na dziesięć kolejnych lat grana przez niego postać stała się nieodłącznym elementem jednego z największych fenomenów w historii popkultury.

W „Po drugiej stronie różdżki  ”Tom Felton dzieli się doświadczeniami z dorastania w dwóch równoległych światach – czarodziejów i mugoli. Odsłania sekrety życia na dużym ekranie i poza nim – od magicznych chwil na planie filmowym w roli Draco Malfoya po wyzwania związane z dorastaniem w świetle jupiterów.

Tom, z wielką szczerością i charakterystycznym dla siebie humorem, opisuje swoje początki w show-biznesie, opowiada anegdoty i ciekawostki zza kulis kręcenia megapopularnej filmowej serii. Mówi o swoim pierwszym w życiu występie aktorskim, kiedy to pomylono go z innym blondynem, Macaulayem Culkinem, i o przesłuchaniu do roli w Harrym Potterze, kiedy to upierał się, że doskonale zna książki J.K. Rowling, choć nigdy ich nie czytał (bardzo w stylu Draco Malfoya!). Wspomina współpracę z takimi sławami kina, jak Alan Rickman, Michael Gambon, Maggie Smith i Ralph Fiennes (tak, o niezręcznej scenie uścisku Voldemorta również!). Z książki dowiecie się m.in. kto z kim na planie Harry'ego Pottera palił ręcznie skręcane papierosy i jak wyglądała codzienność młodych aktorów. Znajdziecie tu rozdział poświęcony Danielowi Radcliffe'owi, czyli samemu Harry'emu Potterowi. A także wstęp napisany przez Emmę Watson. Tom poznał ją jako nieznośną dziewięciolatkę, której nie szczędził złośliwości, ale z czasem filmowa Hermiona stała się jego najdroższą przyjaciółką.

Felton nie ucieka od tematów trudnych – przeczytacie nie tylko o wzlotach, ale też o upadkach oraz nie zawsze udanych próbach odnalezienia się w dorosłym życiu po tak niezwykłym i wywracającym świat do góry nogami doświadczeniu, jak występ w ekranizacji najsłynniejszego cyklu powieściowego dla młodzieży.

Harry Potter wciąż jest przyciągającą fanów i niezwykle dochodową marką franczyzową (do dziś na całym świecie sprzedano ponad 500 milionów egzemplarzy książki!). Fandom Harry'ego Pottera nie ma sobie równych w historii. Ta książka to okazja, by podarować Potteromaniakom coś zupełnie nowego. To pierwsza autobiografia napisana przez jedną z największych dziecięcych gwiazd filmowej serii o czarodzieju z błyskawicą na czole, skupiona przede wszystkim na tym czasie, który jej autor, wcielający się w postać Draco Malfoya, spędził na planie filmowym. Tom Felton jest niezwykle popularny wśród fanów Harry'ego Pottera – nie tylko wcielał się w jedną z kluczowych ról w filmie, ale też do dziś jest aktywnym i zapalonym fanem serii. Za rolę Draco Malfoya obsypano go nagrodami. Zdobył między innymi Giffoni Experience Award oraz Teen Choice Award, a także kilka nagród MTV dla ulubionego czarnego charakteru. Aktor stworzył uwielbianą przez fanów platformę internetową, na której zamieszcza treści o Harrym Potterze – ciekawostki, zakulisowe plotki i zdjęcia z planu. Jego TikTokowe wyzwanie – DracoTok – było wiralową sensacją i osiągnęło ponad 25 miliardów wyświetleń.

Czy wierzycie w magię, czy nie – wkroczcie w świat Toma Feltona i prowadzeni głosem odtwórcy roli Draco Malfoya udajcie się w fascynującą podróż po jego nieprawdopodobnych doświadczeniach.

„Pani March” Virginia Feito tłumaczenie: Tomasz Wyżyński (wyd. Echa)

Znakomity thriller psychologiczny z elementami czarnej komedii i satyry społecznej.

Akcja powieści rozgrywa się w środowisku elity towarzyskiej Nowego Jorku. Pani March to żona głośnego amerykańskiego pisarza George’a Marcha. Najnowsza powieść George’a robi furorę. Żona jest dumna ze swojego sławnego męża. Pewnego ranka, właścicielka ulubionej cukierni sugeruje Pani March, że jest pierwowzorem literackim bohaterki ostatniej powieści George’a – odrażającej kobiety o imieniu Johanna.

Ta rzucona mimochodem uwaga powoduje, że pani March nabiera wobec męża coraz więcej podejrzeń… Szperając w jego gabinecie, znajduje wycinek prasowy o zaginionej kobiecie. Czy George miał coś wspólnego z jej zniknięciem? Zadręczając się, spędza samotne noce ze swoimi myślami. Na domiar złego w jej mieszkaniu pojawiają się karaluchy i słychać dziwne dźwięki. Narastający niepokój i zaciekła determinacja w odkrywaniu sekretów męża stopniowo zaczynają zagrażać całemu jej otoczeniu…

„Dania. Tu mieszka spokój” Sylwia Izabela Schab (wyd. Poznańskie)

Jak żyje się w kraju, którego mieszkańcy chcą być fucking flink – „zajebiście życzliwi”?

Dlaczego Kopenhaga nazywana jest miastem przyszłości?

Co wspólnego ma Władca Pierścieni z duńskim „bogactwem naturalnym”, czyli zaufaniem?

W rankingach poziomu szczęścia Dania od lat nie schodzi z podium, tutaj powstało pierwsze ministerstwo środowiska, a pierwszą ministrą w Europie została Dunka. Znana z designu i architektury, niewymuszonego stylu życia, fascynującej Kopenhagi czy rowerowych autostrad, Dania kojarzona jest jako skandynawski raj. I słusznie! Ważne są tu relacje z innymi ludźmi, liczy się jakość życia, a ideałem jest wielokulturowe społeczeństwo dobrobytu. Jednak ojczyzna Andersena ma też ciemniejsze karty w swojej historii.

To pierwsza tak wieloaspektowa książka, której autorka, od 30 lat związana z Danią, zabiera nas w podróż po meandrach kraju. Opisuje mieszkańców, zaprasza do duńskiej kuchni i w dzikie niedostępne miejsca oraz zachęca, aby samemu przekonać się, jak wygląda ten mały, ale wyjątkowy kraj po drugiej stronie Bałtyku.

„Zostań u mnie na noc” Anna Szczypczyńska (wyd. Luna)

Opowieść o miłości, która nie przytrafia nam się, kiedy jej chcemy, ale zawsze wtedy, kiedy jej potrzebujemy. I że warto o nią walczyć, nawet jeśli wszystko wokół jest na nie.

Nina Szklarska, zapracowana dziennikarka i matka dwójki dzieci, nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jej mąż jest już tylko byłym mężem, a po ukochanym mieszkaniu, w którym jej córki stawiały pierwsze kroki, zostało jedynie wspomnienie. Na dodatek w pracy pojawia się nowa, charyzmatyczna szefowa i jak najszybciej chce wprowadzić zmiany w redakcji, a najchętniej też poza nią. Szybko znajduje z Niną wspólny język i usiłuje przekonać ją, by wreszcie otworzyła się na nowe. A jest na co! Nie dość, że po mieszkaniu Szklarskiej kręci się Oli, pomocny i przystojny stolarz, co przygotowuje jej bibliotekę, to jeszcze na horyzoncie pojawia się Jan Ogiński, dawna fascynacja, o której Nina tak naprawdę nigdy nie przestała myśleć…

To opowieść nie tylko o miłości czy namiętności, lecz także o przyjaźni. Mamy tu kilka charakternych kobiet, a każda z nich musi stawić czoło innym przeciwnościom losu. Jednak dzięki wzajemnemu wsparciu zaczynają wierzyć, że wszystko jest możliwe, a rozwód wcale nie musi oznaczać końca świata, tylko jego początek.

„Ucieczka” Stanisław Krzemiński (wyd. Marginesy)

Szesnastoletnia Emilia Rossnowska kończy najlepszą pensję w Płocku i na balu debiutantek przyciąga uwagę carskiego oficera, hrabiego Gołubojewowa. Żeby nie dopuścić do uwiedzenia córki, zapobiegliwy ojciec wysyła ją do Paryża na nauki w renomowanym Instytucie Panien Polskich, który księżna Anna Czartoryska założyła w słynnym Hôtel Lambert.

Do stolicy Francji Emilia wyrusza pod opieką przyjaciółki domu – niezależnej i wyzwolonej aktorki i śpiewaczki Luizy Boretti. Ich droga wiedzie przez Bydgoszcz, Berlin, Hamburg, Londyn i Hawr. Dla Emilii jest to prawdziwa szkoła życia. Młodziutka dziewczyna zderza się z historią i wielką polityką. Przekonuje się też, że kobieta nie musi żyć w cieniu mężczyzny – może mieć własne zdanie, samodzielnie kształtować swoją przyszłość, a także brać czynny udział w działaniach politycznych. Jak to wpłynie na dalszą edukację Emilii? I jak potoczą się jej losy we francuskiej metropolii, do której wyrusza również rosyjski hrabia?

„Puste jest piekło” Elly Griffiths tłumaczenie: Łukasz Praski (wyd. Albatros)

Powieść uhonorowana Edgar Allan Poe Award!

I wybrana kryminałem roku przez brytyjski dziennik „The Times”.

Autorka nominowana do prestiżowej nagrody Gold Dagger, przyznawanej przez Stowarzyszenie Autorów Powieści Kryminalnych.

Pierwszy tom nowej serii kryminalnej cenionej brytyjskiej pisarki.

Śmierć kryje się pomiędzy wierszami…

Czy gdyby przerażająca fikcja stała się najbardziej mroczną rzeczywistością, to zakończenie byłoby już z góry przesądzone? A może istniałby choć cień nadziei, by potworny finał się nie ziścił…Oto co ustaliła policja:

Przyjaciółka nauczycielki angielskiego Clare Cassidy, Ella, właśnie została zamordowana. Clare i Ella niedawno się pokłóciły. Obok ciała znaleziono wers z „Nieznajomego”, historii napisanej przez autora ponurej gotyckiej prozy, którego biografię przygotowuje Clare. Miejsce zbrodni wygląda identycznie jak to opisane w jednym z jego opowiadań. Oto co wie Clare:

Nikt nie wiedział o jej kłótni z Ellą. Niewiele osób przeczytało „Nieznajomego”. Ktoś wkradł się w jej życie, ktoś śledzi jej pracę. Ktoś zna jej najmroczniejsze sekrety. I na pewno nie ma dobrych zamiarów. Oto co wie zabójca:

Wie, kto umrze jako następny.

Thriller idealny dla wielbicieli twórczości Agathy Christie i Kate Morton oraz dla miłośników zagadkowych i mrocznych powieści wiktoriańskich.

[zb]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasiag 22.03.2024 11:31
Czytelniczka

Kilka zapowiedzi na ostatnie dni marca📖🤩
  Most nad wzburzoną wodą Tajemnica morderstwa w Windsorze Zalety bycia niewidzialnym Miasto Gwiezdnego Pyłu ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Most nad wzburzoną wodą  Tajemnica morderstwa w Windsorze  Zalety bycia niewidzialnym  Miasto Gwiezdnego Pyłu  Znienawidzony  Klub miłośników kryminałów  Miłość mojego życia  Galeria Snów DallerGuta  Tajemnica położnej  Lady Fortescue wkracza na scenę  Ucieczka z marszu śmierci  Noa  Cierń
Tereda 17.03.2024 11:00
Czytelnik

Zaniedbałam Wojciecha Chmielarz, ale nadrobię zaległości w najbliższym czasie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 20.03.2023 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post