Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC
Ponad tuzin nowych książek czeka na swoich czytelników! W tym tygodniu do księgarń trafi m.in. nowa powieść Vinceta V. Severskiego, inspirowany Agathą Chrisie kryminał Stuarta Turtona oraz biografia Gustawa Holoubka. Poza tym z patronatem lubimyczytać.pl znajdziecie także fantastykę, literaturę piękną i niebanalne książki dla dzieci i młodzieży.
„Gustaw. Opowieść o Holoubku” Zofia Turowska (wyd. Marginesy)
Pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w naszej pamięci. Bo był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym aktorem. Bo teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważna jest jego niezłomna postawa etyczna.
Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym. Zyskała dostęp do rodzinnych dokumentów i archiwum, które nie są dla nikogo dostępne. Porusza wiele ważnych i nieznanych historii i faktów – dotychczas nieomawianych.
Gustaw. Opowieść o Holoubku to znaczące sceny z jego życia, to Gustaw na tle historii, we wspomnieniach rodziny, przyjaciół i kolegów, bardziej codzienny niż pomnikowy: mąż, ojciec, dziadek, mądry, uroczy człowiek, zwyczajnie nadzwyczajny przyjaciel, niezwyczajny kibic, kompan do brydża, pokera, niezwykły opowiadacz dykteryjek. Dżentelmen o magnetycznym głosie i uwodzicielskim spojrzeniu. Człowiek mądrego słowa, riposty, dowcipu. Inteligent. Kreował życie, jakiego pragnie. Patrzył do przodu, nie za siebie.
To, o czym myślał, pisał, mówił, jest w tej książce najważniejsze i ciągle aktualne. Ma się wrażenie, że Holoubek wcale nie odszedł...
„Nabór” Vincet V. Severski (wyd. Czarna Owca)
„Nabór” to ostatnia część trylogii zapoczątkowanej przez „Zamęt” i „Odwet”, w której łączą się wątki i powracają bohaterowie tetralogii „Nielegalni”.
Rośnie napięcie między Iranem i USA, świat stoi na progu wielkiej wojny. W Polsce do władzy wrócił autorytarny premier Bolecki, Sekcja została rozwiązana, a prokuratura szuka haków na Romana Leskiego.
Tymczasem Dima uzyskuje z Rosji informację, która elektryzuje Konrada Wolskiego i Sarę Korską. Dawny Wydział Q i rozwiązana Sekcja łączą siły, by rozwiązać ten problem. Wraca Jagan i Misza Popowski.
Zaczyna się wyścig z czasem, bo sytuacja międzynarodowa pogarsza się z każdym dniem.
„Demon i mroczna toń” Stuart Turton, tłumaczenie: Jacek Żuławnik (wyd. Albatros)
Nowa śmiała powieść autora kryminalnej zagadki z książki „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”.
„Demon i mroczna toń” nadaje nowy wymiar duetom detektywistycznym w stylu Holmesa i Watsona! Spodziewajcie się trzymającego w napięciu horroru z siłami nadprzyrodzonymi, podejrzeń o tajemny kult i paranormalnej zagadki rozgrywającej się na środku bezkresnego oceanu!
Morderstwo na pełnym morzu.
Niezwykły duet detektywów.
Demon, który być może wcale nie istnieje.
Rok 1624. Samuel Pipps, największy detektyw swoich czasów, musi zostać dowieziony na proces za zbrodnię, której – choć nie jest to takie pewne – nie popełnił. Podróżuje z nim Arent Hayes, ochroniarz i wierny przyjaciel, który zamierza zrobić wszystko, by udowodnić jego niewinność. Gdy tylko statek wyrusza z portu, zaczyna prześladować go zły omen. Zły omen… albo bardzo konkretny demon. Po pokładzie krąży trędowaty, który umarł dwa razy. Na żaglach zaczynają pojawiać się tajemnicze znaki. Ktoś zaczyna mordować trzodę. Aby przebłagać mroczne wody oceanu, troje pasażerów zostaje skazanych na śmierć. W tym Pipps. Tylko Hayes może podjąć się rozwiązania zagadki działającego na okręcie demona. Zagadki, która sięga daleko w przeszłość i łączy wszystkich pasażerów statku. I wszystkich może kosztować życie.
„Tkając Świt” Elizabeth Lim, tłumaczenie: Kaja Makowska (wyd. We need YA)
„Project Runway” w połączeniu z „Mulan”? Porywająca opowieść o młodej dziewczynie, która udaje chłopca, by rywalizować o rolę cesarskiego krawca.
Maia Tamarin marzy o byciu najlepszą krawcową w kraju. Kiedy królewski posłaniec wzywa jej schorowanego ojca do wzięcia udziału w wielkim konkursie, Maia zajmuje jego miejsce, aby spełnić swoje marzenie i uratować rodzinę przed biedą. Wie, że może zginąć, jeśli ktoś odkryje jej sekret. Jest tylko jeden problem: Maia jest jedną z aż dwunastu krawców walczących o wysoką pozycję na dworze.
Konkurencja to jednak niejedyna trudność, której musi stawić czoła. Dziewczyna obawia się, że jej sekret zostanie odkryty przez nadwornego magika Edana, którego przenikliwe oczy zdają się patrzeć prosto przez jej przebranie. Mimo wszystko Maia wyrusza w podróż do najdalszych zakątków królestwa, by szukać słońca, księżyca i gwiazd. Znajdzie tam o wiele więcej, niż kiedykolwiek mogła sobie wyobrazić.
„Zagadka purpurowej orchidei” Agnieszka Stelmaszyk (wyd. Wilga)
Pierwszy tom nowej serii Agnieszki Stelmaszyk – autorki bestsellerowej serii „Mazurscy w podróży”.
Purpurowa orchidea to zagrożony wyginięciem kwiat, którego ostatni okaz na świecie rośnie w trudno dostępnej azjatyckiej dżungli. Misji odnalezienia go i ocalenia gatunku podejmuje się botanik Paul Flynn. Okazuje się jednak, że dociera na miejsce za późno – kwiat zostaje skradziony przez najemników wynajętych przez bogatego kolekcjonera. W tym samym czasie w trakcie konferencji organizowanej w ramach szczytu klimatycznego w tajemniczych okolicznościach znika jedna z prelegentek Alicja Szafrańska, która badała wpływ ludzkiej działalności na globalne ocieplenie. Niewiele później czwórka przyjaciół z Klubu Przyrodnika – Natalia, Zuzanna, Tymek i Dominik – dowiaduje się o zaginięciu mieszkającego w pobliżu Wiktora Orlińskiego. Nikt nie wie, gdzie podział się starszy mężczyzna, ale jego ukochana szklarnia została wcześniej zdemolowana przez nieznanego sprawcę. Nastolatki postanawiają zbadać tę sprawę i spróbować rozwikłać tajemnicę zaginięcia zaprzyjaźnionego sąsiada. Szybko zwracają uwagę na wskazówki łączące jego zniknięcie ze sprawą Alicji Szafrańskiej. Nie spodziewają się jednak, że tym samym natrafią na ślad kryminalnej intrygi, przez którą może im grozić śmiertelne niebezpieczeństwo…
Wielowątkowa historia, która wciągnie nie tylko najmłodszych czytelników. W emocjonującą przygodowo-kryminalną fabułę autorka ponownie włączyła element edukacyjny, czytelnicy dowiedzą się wielu interesujących ciekawostek o roślinach, zwierzętach i ochronie przyrody. Po raz kolejny Agnieszka Stelmaszyk stworzyła historię od której wprost nie będzie można się oderwać!
„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” Ocean Vuong, tłumaczenie: Adam Pluszka (wyd. W.A.B.)
„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” to list syna do matki, która nie umie czytać. Bohater odkrywa historię rodziny, której najważniejsze wydarzenia rozgrywały się w Wietnamie. Historia ta zaś jest niczym drzwi wiodące do tych sfer życia autora listu, których jego matka nigdy nie znała.
Powieść Oceana Vounga to świadectwo zaciekłej, lecz niezaprzeczalnej miłości samotnej matki i jej syna, a zarazem brutalnie szczera opowieść o odkrywaniu męskości i przynależności do rasy oraz klasy. Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę to książka zarówno o mocy opowiadania własnej historii, jak i o utracie ciszy, której nie można usłyszeć.
„Wierny czytelnik” Max Seeck, tłumaczenie: Emilia Gieda (wyd. Sonia Draga)
Fiński kryminał, który zachwycił amerykańskich czytelników! Prawa sprzedano do 38 państw, a Hollywood przygotowuje ekranizację!
Maria, żona popularnego pisarza Rogera Koponena, zostaje znaleziona martwa w pięknej czarnej sukni wieczorowej u szczytu pustego stołu. Na twarzy kobiety zastygł upiorny uśmiech. Dokładnie tak scenę śmierci opisał jej mąż w swojej książce. W krótkim czasie liczba ofiar rośnie.
Dochodzenie w sprawie zabójstw prowadzi aspirant Jessica Niemi. Śledztwo nabiera rozpędu, kiedy film z miejsca zbrodni pojawia się w mediach społecznościowych uważanego za zaginionego męża ofiary.
Początkowo wydaje się, że morderca odtwarza makabryczne zbrodnie z bestsellerowej trylogii Rogera, Polowanie na czarownice. Niemi nabiera jednak przekonania, że za zbrodnią stoi sekta wyznająca niebezpieczną ideologię…
„Karuzela” Agnieszka Litorowicz-Siegert (wyd. W.A.B.)
Weronika przybywa na Pomorze, żeby przygotować dom ojca na jego powrót z Oksfordu. Z różnych powodów (także własnych wyrzutów sumienia związanych z zerwaniem relacji z ojcem) chce mu sprawić przyjemność i odnaleźć, a następnie ustawić w ogromnym ogrodzie starą karuzelę – najmocniejszy element wspomnień ojca z dzieciństwa. Pomaga jej Albert – miejscowy lekarz, miłośnik lokalnej historii. Między tymi dwojgiem rodzi się początkowo szorstkie, potem coraz głębsze i szlachetniejsze uczucie.
„Przedsionek piekła” Tomasz Kaczmarek (wyd. Uroboros)
Ameryka alternatywnego XIX wieku. Daj się porwać światu, w którym technologia, zamiast pełzać, pomknęła naprzód.
Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znajduje się miasto Exmore – betonowa dżungla wieżowców, ciężkich fabryk i mrocznych zaułków. A pośrodku tego sztucznego tworu stoi potężna elektrownia, której źródłem energii jest technologia trzymana w głębokiej tajemnicy.
Staruszek Andrew Milton spędza czas w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale dla skazańców o szczególnie niebezpiecznym rodowodzie. Kathleen Turner trzymana w zamknięciu jak zwierzę czeka, aż nastąpi jej smutny koniec. Janusz Szewczyk, nastoletni syn polskich emigrantów, stara się przetrwać w niebezpiecznych dokach Exmore. Cała trójka jeszcze nie wie, w jaki sposób niepowstrzymana fala wydarzeń powiąże ich losy.
Szaleni naukowcy, okaleczeni pacjenci, szpitale psychiatryczne, tajne laboratoria i osobnicy nazywający siebie bogami-naukowcami. Historia o odkupieniu, zemście i ambicji.
„Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła” Barbara Supeł (wyd. Zielona Sowa)
Zbiór 10 opowiadań przeznaczony dla dzieci 6+, do wspólnego czytania z rodzicami.
W każdym opowiadaniu poznajemy innego bohatera, na przykład kołatka, który zostaje aktorem albo pająka, który został tancerzem.
Historie pokazują dzieciom, że każdy może spełniać swoje marzenia, że nie musimy iść utartymi schematami.
Te inspirujące opowiadania pokażą młodym czytelnikom, że warto marzyć i sięgać po niemożliwe. Tylko wtedy niemożliwe staje się możliwe!
„36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać” Jordi Sierra i Fabra (wyd. Zielona Sowa)
Nie wierzyłem w przygody na jedną noc ani też w miłość od pierwszego wejrzenia. Żadne z nas nie piło alkoholu tego wieczoru, więc możemy winić tylko siebie… Bibiana była boginią. Jej ciało otaczała aura czułości, miłości i siły. Kryła jednak sekret, który miał zmienić wszystko… Czy miłość będzie wystarczająco silna, by pokonać wszystkie przeszkody? A może lepiej nie być razem i dzięki temu nie cierpieć?
Genialnie napisana, z dużą lekkością i wciągającą fabułą powieść o miłości autorstwa hiszpańskiego pisarza Jordi Sierra i Fabra.
„Korona światła. Shadowscent” P. M. Freestone, tłumaczenie: Krzysztof Obłucki (wyd. Zielona Sowa)
W imperium Aramteshu zmysł powonienia jest królem wszystkich zmysłów, a zapach przenika każdy aspekt życia jego mieszkańców. Zapach to magia i sposób komunikowania się z bóstwami. Zapach może uleczyć, może też… zabić.
Drugi tom i jednocześnie zakończenie dylogii rozgrywającej się w oryginalnym świecie, stworzonym przez P.M. Freestone.
Po tym, jak Rakeli Ashowiudało się skomponować antidotum i uratować życie księciu, para przyjaciół jest zmuszona rozdzielić się. Rakel musi udać się poza granice Cesarstwa, by odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości jej rodziny. Gdy każde z nich podąża z własną misją, Imperium Aramtesh ustaje na krawędzi wojny domowej. Każdy z bohaterów musi wybrać, po której stronie stanie.
„Potkin & Stubbs - Na tropie upiornego Podpalacza” Sophie Green, Karl James Mountford, tłumaczenie: Barbara Górecka (wyd. Zielona Sowa)
Lil Potkin jest początkującą dziennikarką mieszkającą w ponurym Peligan City. Pewnego wieczoru, snując się po mrocznych ulicach miasta spotyka chłopca siedzącego samotnie na dworcu autobusowym. Kupuje mu gorącą czekoladę i zamienia z nim kilka zdań.
Poszukiwania news’a na pierwszą stronę gazety zakończyły się niepowodzeniem, więc Lil wraca do domu by odpocząć. Jednak sen nie trwał długo. W środku nocy dziewczyna budzi się, a w jej pokoju widzi chłopaka z dworca. Nieproszony gość przedstawia się imieniem Nedly, choć nie jest do tego przekonany, bo tak naprawdę jest duchem i trochę nie ogarnia tego, co się z nim stało.
Lil postanawia pomóc chłopakowi, chce dowiedzieć się, co się stało po tym, jak rok temu zniknął z sierocińca.
Dlatego Lil i Nedly – czyli Potkin & Stubbs – łączą siły, aby rozwiązać tę zagadkę. Potrzebują jednak pomocy. Proszę o nią niegdyś słynnego detektywa Abe’a Mandrela. Ten zgadza się na współpracę pod warunkiem, że dzieci pomogą mu znaleźć przestępcę, który zniszczył mu karierę.
„Tajemnica brakującej głowy” Jeff Cohen, E.J. Copperman, tłumaczenie: Magda Witkowska (wyd. Prószyński i S-ka)
Któż miałby nie stracić głowy w obliczu kryzysu, jeśli nie Samuel Hoenig?
Samuel Hoenig zarabia na życie, odpowiadając na pytania. Ma zespół Aspergera, dzięki któremu żadna potencjalna odpowiedź mu nie umknie. Ostatnio jednak przyszło mu szukać rozwiązania dość nietypowej zagadki: kto ukradł zamrożoną głowę z Instytutu Krioniki Garden State?
Samuel jedzie na miejsce zbrodni w towarzystwie nowej znajomej, pani Washburn. Szybko odkrywa, że oprócz kradzieży doszło tam również do morderstwa. Kolejne wskazówki pojawiają się jedna po drugiej, pozostaje więc tylko pytanie: czy wbrew wszelkim przeciwnościom losu Samuel zdoła wydedukować, kto jest zabójcą?
[kk]
komentarze [6]
„36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać” Już do mnie leci :)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamSeverski już odebrany z księgarni, wykończę "Ciotkę Poldi" i biorę się za "Nabór". A to dla dzieci o robalach zapisałam sobie do przeczytania.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam"Wierny czytelnik" oraz "Nabór" to moje typy.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam"Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę" - zainteresował mnie ten tytuł i recenzje póki co są tylko pozytywne :)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamTeż mam na liście, choć trochę się obawiam, czy to nie będzie powtórka "Małego życia"
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamZapraszamy do dyskusji.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam