Przedsionek piekła

Uroboros
2021-03-24
2021-03-24
alternatywna historia

Okładka książki Nerkomanci i enzymagowie Rafał Cywicki, Julia Dworecka, Paweł Dybała, Daniel Fiedczak, Mateusz Godlewski, Piotr Góral, Agnieszka Górska, Iza Grabda, Przemysław Grabowski, Ela Graf, Tomasz Grodecki, Tomasz Kaczmarek, Katarzyna Ophelia Koćma, Łukasz Kucharczyk, Maciej Laudański, Radomir Rakowski, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Mateusz Zelek
Nerkomanci i e... Rafał Cywicki, Juli...
Okładka książki Nowa Fantastyka 464 (05/2021) Steven Barnes, Tomasz Kaczmarek, Minsoo Kang, Linda Nagata, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Nibedita Sen
Nowa Fantastyk... Steven Barnes, Toma...
Okładka książki Nowa Fantastyka 464 (05/2021) Steven Barnes, Tomasz Kaczmarek, Minsoo Kang, Linda Nagata, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nibedita Sen
Nowa Fantastyk... Steven Barnes, Toma...
Okładka książki Rocznik Fantastyczny 2020 Bartek Biedrzycki, Krzysztof T. Dąbrowski, Tomasz Kaczmarek, Paweł Majka, Łukasz Migura, Kamil Muzyka, Tomasz Niewiadomski, Anna Nieznaj, Romuald Pawlak, Emma Popik, Magdalena Stawniak, Dominika Węcławek
Rocznik Fantas... Bartek Biedrzycki, ...

Wyróżniona opinia i

Przedsionek piekła

przeczytanych książek 1971 napisanych opinii 1032

Opis książki zachęcał, wydawał się bardzo interesujący. Niestety język autora nie przypadł mi do gustu, bohaterowie nie budzili mojej sympatii oraz zainteresowania ich losami. Potencjał był i chwilami było naprawdę wciągająco ale to tylko chwilami.

Jedyny plus, który znalazłam w tej książce (oczywiście w moim odczuciu) to była szybkość czytania. Czym bardziej wgłębiałam się w akcję, to tym bardziej jej nie rozumiałam. Zakończenie również mnie zawiodło. Raczej nie wrócę do tej pozycji.

Z science-fiction, w wersji książkowej, nie było mi nigdy specjalnie po drodze, więc gdyby "Przedsionek piekła" nie był prezentem, to możliwe, że sam bym po niego nie sięgnął. I popełniłbym tym samym spory błąd.
Ogromny plus dla autora za brudną kreację świata, za to, że unika kompromisów i że prezentuje nam wizję, w której nie brak mięsa, okrucieństwa i swego rodzaju beznadziei. Łatwo przywiązałem się do bohaterów jego historii, do każdego tak samo, mimo olbrzymiej odmienności. Za to kolejny plus: są jednostkami, a nie "umysłem rojem", co niestety zdarza się w niektórych książkach.
Jedyne,na co mogę narzekać, to czasem zbytnie spowalnianie akcji, przez co podczas robienia przerw w czytaniu, trudno było mi na nowo podjąć przerwane wątki. Ale poza tym bardzo ciekawie skrojona historia. Polecam.

Relatywnie rzadko sięgam po ten gatunek, więc nie odczuwam zawodu jak miłośnicy technologicznych "zingów" Ani nie cierpię tortur jak kompletny nowicjusz. To ciekawa pozycja, mądrze wykreowana, choć miejscami cierpi na przestoje w akcji, które potrafią wybić z rytmu.

„Przedsionek piekła” należy do gatunku science-fiction, z którym dopiero rozpoczynam swoją przygodę. Jest to powieść autorstwa polskiego autora- Tomasza Kaczmarka. W swoich wyborach literackich staram się wspierać polskich twórców, dlatego sięgnęłam po tę książkę.

Akcja powieści rozgrywa się w XIX wiecznych alternatywnych Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w betonowym mieście Exmore. W tym miejscu znajduje się elektrownia działająca na podstawie niezwykle nowoczesną technologię przekazaną przez Bonaków, tj. ludzi-bogów. Technologię tą można było wykorzystywać, natomiast nie można było prowadzić nad nią badań naukowych.ad

"Przedsionek piekła" oferuje nam trzy linie czasowe, które się ze sobą łączą i uzupełniają. Mamy przedstawionych trzech głównych bohaterów: szalonego naukowca- Andrew Miltona, ofiarę okrutnych eksperymentów- Kathleen Turner oraz młodego mężczyznę żyjącego na ulicy i walczącego o przetrwanie- Janusza Szewczyka. Losy tych osób są ze sobą ściśle powiązane, mimo że nie widać tego od samego początku.

Fabuła powieści jest bardzo skomplikowana, ciężko mi się było w niej odnaleźć. Zostało wykorzystanych kilka motywów literackich. Z jednej strony spotykamy się z nadmierną ambicją dotyczącą badań naukowych, z drugiej strony mamy motyw zemsty i ideologii ząb za ząb oraz walki o przetrwanie. Świat przedstawiony w książce był bardzo nijaki, nie zostały dokładnie wytłumaczone zasady jego funkcjonowania. Dodatkowo słownictwo używane na kartach powieści było bardzo specyficzne, czasem miałam problem ze zrozumieniem, co właściwie autor miał na myśli. Kreacja bohaterów zupełnie mi się nie podobała. Co prawda ich historia została przedstawiona dość dokładnie, ale tak naprawdę niewiele więcej dowiedzieliśmy się o postaciach. Nie poznaliśmy ich cech charakteru czy osobowości.

Muszę przyznać, że nie jestem fanką tej książki. Niestety się nie polubiłyśmy. Cała fabuła nie miała dla mnie większego sensu, było bardzo dużo niedomówień, więcej domyślania się niż informacji. Nie wciągnęła mnie ta historia, czytanie tej książki bardzo mi się dłużyło. Z racji tego, że jest to książka polskiego autora, zachęcam do przeczytania osoby, które są zaznajomione z literaturą science-fiction. Dla osób początkujących może się okazać to zbyt ciężką lekturą. Książkę otrzymałam z klubu recenzenta serwisu nakanapie.pl, za co serdecznie dziękuję.

Za nudna. Przez to ciężko się czytało. Nie zachęcam no chyba że ktoś jest fanem tego gatunku

Ciekawa ale troche sztywno napisana.

Ciekawa ale troche sztywno napisana.

W Przedsionku piekła zostaliśmy zaproszeni do XIX wieku, ale nie takiego zwykłego. Wkraczamy w alternatywną jego wersję, przenosząc się do jednego z miast na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest to betonowa dżungla składająca się z wieżowców, fabryk i mrocznych uliczek. Jednak sercem tej miejscowości jest potężna elektrownia, pilnie strzeżona z powodu tajemniczej technologii ją zasilającej. Autor przedstawia nam trójkę bohaterów, różniących się niemal wszystkim, niczym nie połączonych. Andrew Milton jest starszym człowiekiem osadzonym w szpitalu psychiatrycznym na oddziale dla skazańców szczególnie niebezpiecznych dla władzy i stabilności rządów… Kathleen Turner jest skazana i oczekuje na swój smutny koniec, a Janusz Szewczyk to nastolatek próbujący jakoś przetrwać w niebezpiecznych dokach Exmore. To co ich połączy, to wielka tajemnica, chęć przetrwania oraz zemsta.

Ta powieść na pewno pozwala na oderwanie, przeniesienie się zupełnie do innego świata, choć nie jestem pewna czy tak rzeczywiście odległego od tego co jest teraz lub czeka nas w nieodległej przyszłości. Nauka stała się największą religią, dając naukowcom status bogów. Ale to oznacza, że w imię wyższego dobra poświęcają oni innych ludzi w ramach drastycznych eksperymentów. W powieści znajdziemy wszystko – złość, nienawiść, ludzi pragnących być bogami i niszczących “gorszych” od siebie, władzę, tajemnice i technologiczne nowinki. Niektóre wcale nie tak nierealne jakby się mogło zdawać. Książka do lekkich lektur nie należy, trzeba mieć na nią czas i niezmęczony umysł, aby nadążyć czasami za zmianami w biegu wydarzeń. Polecam w wolnej chwili.

To, co rzuca się w oczy, to brak pozytywnej postaci. Każdy z trójki ma jakiś cel w życiu i z mniejszym lub większym sukcesem prze do jego zrealizowania, ale im bardziej ich poznajemy, tym większe są wątpliwości odnośnie ich moralności. Nie pomaga wszechobecny na ulicach miasta brud, bieda, nierówności w społeczeństwie i brak perspektyw na lepsze życie. W takiej alternatywnej, amerykańskiej rzeczywistości raczej nikt nie chciałby się znaleźć.

Mimo ponurego klimatu i momentami makabrycznych zdarzeń, Przedsionek piekła zainteresował mnie na tyle, że z przyjemnością sięgnęłabym po kolejną książkę z tej serii, jeśli autor zdecydowałby się poszerzyć wymyślone przez siebie uniwersum. Pod koniec na wiele pytań dostajemy odpowiedzi, ale rodzą się również nowe, szczególnie te dotyczące tajemniczych przybyszów. Mam nadzieję, że ich rodowód i motywacja do podzielenia się zaawansowaną technologią z ludźmi zostaną przybliżone w kolejnej powieści.

Przedsionek piekła trzyma w napięciu i nie odpuszcza ani na chwilę. Zwroty akcji mogą zaskoczyć niejednego czytelnika, a finał historii trójki bohaterów jest trudny do przewidzenia. Może dodałabym kilka stron więcej, ponieważ po końcowych rozdziałach chciałam dowiedzieć się jeszcze troszkę więcej i bez szkody na tempie akcji autor mógł dać czytelnikom odrobinę wiedzy o stworzonych przez siebie istotach.

Uważam, że Tomasz Kaczmarek miał bardzo udany debiut i chciałabym, żeby więcej takich niespodzianek dawali nam młodzi autorzy. Nie jest to oczywiście książka idealna i na pewno nie dla każdego. Myślę, że fanom dystopii, alternatywnych rzeczywistości i ponurych klimatów przypadnie do gustu.

• Od wydawnictwa
  • Egzemplarze recenzenckie