Zagadka purpurowej orchidei

Okładka książki Zagadka purpurowej orchidei Agnieszka Stelmaszyk Patronat LC
Okładka książki Zagadka purpurowej orchidei
Agnieszka Stelmaszyk Wydawnictwo: Wilga Cykl: Klub Przyrodnika (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klub Przyrodnika (tom 1)
Wilga
2021-03-24
2021-03-24
orchidea kwiaty klub przyrodnika książki dla dzieci książki dla młodzieży

Wyróżniona opinia i

Zagadka purpurowej orchidei

przeczytanych książek 816 napisanych opinii 562

Fajnie się czyta. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje.

Fajnie się czyta. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje.

Orchidee to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które kuszą swą egzotyczną naturą i ekstrawaganckim wyglądem. Rozpalają zmysły fanów flory i estetów, ale czy mogą stać się przyczynkiem zbrodni? Czy kwiat może wyzwolić w człowieku same najgorsze instynkty i stać się bohaterem kryminału? Agnieszka Stelmaszyk udowadnia, że tak!

„Zagadka purpurowej orchidei” to niebanalny, porywający kryminał dla młodzieży, w którym snującą się niczym pędy dzikiej rośliny intrygę spróbuje rozwiązać piątka młodych pasjonatów przyrody – Julka, Zuza, Tomek, Dominiki Daisy. Afera, w którą zostają wciągnięci osiągnie międzynarodowy zasięg, chociaż wyrosła z małego ziarenka. Dzieciaki znalazły się w niebezpieczeństwie tylko dlatego, że za bardzo ceniły i dbały o przyrodę… Gdy w świecie miłośników przyrody zaczynają znikać kolejne osoby związane ze światem kwiatów, w tym sąsiad i sąsiadka dzieciaków, wówczas one angażują się w poszukiwania i zaginionych, i motywu, który stoi za ich zniknięciem.

Opowieść wciąga i nie pozwala nawet na chwilę się oderwać. Wiele w niej miejsca na suspens, zwroty akcji i naprawdę niebezpieczne sytuacje, ale pośród nich autorka zgrabnie wplotła też odrobinę żartów. Jako przerywnik w wartkiej akcji pojawiają się Biuletyny przyrodnicze pełne ciekawostek, które redagują główni bohaterowie.
Z każdą kolejną stroną intryga rozkwita wikłając w swoje kłącza coraz więcej osób. Pokazuje, że ciekawość nie zawsze prowadzi do piekła, bo czasami tylko do opuszczonej piwnicy, a plotkarstwo może mieć też pozytywne skutki 😉

Ta książka jest niesamowicie dobra! A zdradzę Wam, że kolejna część przygód Klubu Przyrodnika, chociaż trudno w to uwierzyć, jest jeszcze lepsza!

Fascynująca fabuła, ciekawi bohaterowie, nietuzinkowe sedno zbrodni, poczucie zagrożenia i ambitnie prowadzone śledztwo sprawiają, że tę książkę czyta się jednym tchem! Wyrafinowanego smaku dodają jej przyjemne ilustracje autorstwa Magdaleny Babińskiej. I chociaż okładka (miękka, ze skrzydełkami) mnie nie skusiła, to już każde słowo powieści już tak.

„Zagadka purpurowej orchidei” to niebanalny,...

"Zagadka purpurowej orchidei" to świetna książka, opowiadająca o grupie nastolatków, którzy prowadzą Klub Przyrodnika i wydają własny biuletyn informujący o ciekawostkach ze świata roślin i zwierząt.
Jednak w tej powieści coś innego zaprząta im głowy. Okazuje się bowiem, że starszy sąsiad, mieszkający na tej samej ulicy, zaginął, a jego szklarnia została splądrowana. Policja nie ma zbyt wiele śladów i śledztwo utknęło w martwym punkcie...
Kilka dni wcześniej, na konferencji dot. Zmian klimatu, znika żona jednego z prelegentów.
Młodzi przyjaciele dowiadują się też od swojej koleżanki z Edynburga, że jej mama, pracująca w Królewskim Ogrodzie Botanicznym, także zaginęła w tajemniczych okolicznościach.
Co łączy te wszystkie sprawy? I czy grupa nastolatków będzie w stanie rozwiązać tę sprawę i odnaleźć zaginione osoby?

Powieść jest pięknie wydana. Ilustracje świetnie pasują do historii, a dodane numery Biuletynu urozmaicają lekturę.
Sprawa kryminalna wciąga, a fabuła trzyma w napięciu. Ciekawe zwroty akcji na pewno spodobają się młodym czytelnikom, więc mogę tylko polecać tę powieść każdemu, kto lubi kryminalne zagadki, a jednocześnie nie jest obojętny na sprawy związane z ochroną środowiska.

Natalia, Zuzanna, Tomek i Dominik prowadzą wspólnika klub przyrodnika.
Kiedy ich sąsiad, miłośnik ogrodnictwa znika bez śladu, zaczynają poszukiwania. Okazuje się, ze ta sprawa nie jest jednorazowa - zaczynają znikać działacze mający związek z środowiskiem naturalnym.
W tym czasie łączy się z Klubem Przyrodnika Daisy, której mama również zniknęła bez śladu.
Czy uda się rozwiązać zagadkę?
Czego porywacze szukają?

„Zagadka purpurowej orchidei” to była ciekawa i lekka książka z wątkiem kryminalnym. Zagadkowe zaginięcia okazują się połączone ze sobą, tylko dlaczego? Dzieci z Klub Przyrodnika mogą wplątać się w spore kłopoty, jeśli będą nieostrożne. To nie jest łatwa sprawa i na pewno nie powinny zajmować się nią tak młode osoby! Ale można się domyślić, że nie odstraszyło to naszych młodych bohaterów. Nie potrafią przejść obojętnie obok tak wielkiej zagadki i przede wszystkim martwią się o Pana Wiktora.

Fabuła była na prawdę wciągająca, do tego wstawki z Biuletynem Przyrodniczym były bardzo ciekawą odskocznią od zagadki. Dodajmy do tego wszystkiego przepiękne ilustracje, które wykonała Magdalena Babińska i mamy już połowę sukcesu!

Jest to książka dla młodszych czytelników, ale nie oznacza to, że starsi będą się źle bawić.
Jednak mi osobiście czegoś zabrakło. Bawiłam się dobrze, ale nie jest to historia, która porwała mnie na tyle, abym wspominała ją za jakiś czas.
Zagadkowa orchidea była ciekawą historią, jednak drugi tom „Zagadka srebrnego ducha” kusi mnie o wiele bardziej już samym pomysłem, więc niedługo się za nią biorę!

Natalia, Zuzanna, Tomek i Dominik prowadzą wspólnika klub przyrodnika.
Czy uda się...

Na półkach: , , , , , ,

Przepięknie wydana książka da młodzieży młodszej, która za pomocą kryminalnej intrygi przekazuje sporą dawkę przyrodniczej wiedzy.

Czworo przyjaciół interesujących się losem planety, prowadzi Klub Przyrodnika. Ważne informacje o faunie i florze publikują w Biuletynie Przyrodniczym. Dzieciaki są na tyle skuteczne w swoich działaniach, że mają wielu członków i subskrybentów, rozsianych po całym świecie.

Gdy pewnego dnia sąsiad dzieci, przyrodnik, wielbiciel orchidei, znika w dziwnych okolicznościach, a jego ukochana szklarnia zostaje splądrowana, okazuje się, że to jedno z wielu tajemniczych uprowadzeń ludzi. Wkrótce wychodzi na jaw, że na konferencji klimatycznej nie pojawia się żona profesora, prelegenta. Niedługo potem ze swojej pracy zostaje uprowadzona mama szkockiej członki klubu.
Nastolatki postanawiają spróbować rozwiązać sprawę tajemniczych zniknięć. Okazuje się, że to międzynarodowa intryga związana z zagrożoną wyginięciem, purpurową orchideą.

Książka ma wartką akcję, trzyma w napięciu, dostarcza mocnych wrażeń.
W fabułę znakomicie zostały wplecione informacje przyrodnicze i geograficzne.
Oprawa graficzna książki zasługuje na słowa uznania, a ilustracje pani Magdaleny Babińskiej przyciągają oko i uatrakcyjniają treść.
To lektura, przy której nie tylko młodsi czytelnicy wspaniale spędzą czas i wyniosą nieco wiedzy.

Przygodę z tą serią zaczęłam od drugiego tomu, przyznaję 🙈 Na całe szczęście, każda część to niezależna opowieść, a łączą je główni bohaterowie.

"Zagadka purpurowej orchidei" to książka o ważnej i ciekawej fabule. Niesie za sobą ogromny walor ekologiczny i edukacyjny, a wstawki z Biuletynem Przyrodniczym dodają jej tylko smaku. Całość czyta się przyjemnie, akcja jest wartka i trzyma w napięciu. Jakie przygody tym razem czekają bohaterów?

W różnych zakątkach świata zaczynają ginąć naukowcy i działacze zajmujący się ochroną środowiska naturalnego. Jednocześnie zaginął także sąsiad Natalii, Zuzy, Tomka i Dominika, zaprzyjaźniony z nimi staruszek.

Przyjaciele starają się za wszelką cenę znaleźć pana Wiktora, zwłaszcza, że policja zdaje się zrzucać sprawę na wiek Orlinskiego i insynuje, że zapomniał drogi do domu.

W tym samym czasie, w innym zakątku świata, w tajemniczych okolicznościach ginie mama Daisy a dziewczynka wysyła rozpaczliwą wiadomość do Klubu Przyrodnika.

Czy sprawy są ze sobą jakoś połączone? Modym przyjaciołom przyjdzie zmierzyć się z prawdziwą zagadką kryminalną, pełną niebezpieczeństw i fałszywych sprzymierzeńców.
Czy uda im się rozwikłać tajemnicę purpurowej orchidei?

Znacie książki Agnieszki Stelmaszyk?
Po raz pierwszy zetknęłam się z nią przy serii Kroniki Archeo , niemniej jednak seria Klub Przyrodnika zapowiada się również ciekawe i jest skierowany do młodszej młodzieży. Nie zrażajcie jednak tym faktem, gdyż "Zagadka purpurowej orchidei" powinna zainteresować i tych młodszych, jak i również i tych starszych odbiorców. Również w tej serii mamy przygodę, zagadkę kryminalną, złodziei działających na międzynarodowej arenie i naukowców, i pracowników również z międzynarodowego środowiska skupionych wokół ochrony przyrody.
Oprócz wciągającej fabuły czytanie umilą rysunki oraz znajdujący się po niektórych rozdziałach "Biuletyn Przyrodniczy", który wygląda jak profesjonalna gazetka. Można się z niego dowiedzieć wielu interesujących faktów ze świata fauny i flory.
Łasuchy znajdą kilka smacznych przepisów 😃. Polecam.

Znacie książki Agnieszki Stelmaszyk?

Przyjaciele Julia, Zuzanna, Tomek i Dominik prowadzą KLUB PRZYRODNIKA. Gdy zaginął ich bliski sąsiad Wiktor Orliński, dzieciaki postanawiają rozpocząć własne śledztwo i rozwiązać zagadkę. Okazuje się, że pan Wiktor nie jest jedyną zaginioną osobą. Ta sprawa łączy się z kilkoma podobnymi sprawami z różnych zakątków świata i dotyczy odmiany orchidei i jej cennych nasion. Przyjaciele trafiają na ślad kryminalnej intrygi i grozi im niebezpieczeństwo.
Rewelacyjna historia kryminalna z zagadką do rozwiązania. Gwarantuję, że dzieci czytając tę książkę nie będą nudzić się i spędzą ciekawie czas.
Autorka wymyśliła znakomitą fabułę, ciekawie stworzyła bohaterów, zapewniając rozrywkę i intrygującą oraz ekscytującą zagadkę. W dodatku dzieci znajdą w tej książce ciekawe przepisy na desery, które łatwo same zrobią. Świetny pomysł autorki na gazetkę "Biuletyn przyrodniczy", z którego dzieci dowiedzą się sporo ciekawych informacji.
Jestem zachwycona tą historią, która wciągnęła mnie od pierwszej strony. Bardzo ciekawa książka. Dzieci, które lubią bawić się w detektywów spędzą niesamowity czas z tą książką. Bawiłam się świetnie!
Gorąco polecam!

„Zagadka purpurowej orchidei” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk to kryminał kierowany do dzieci w wieku 9+. Przepiękne ilustracje do książki wykonała Magdalena Babińska, której ilustracje podziwiałam już podczas czytania książek Anety Jadowskiej!

Zuza, Julia, Tomek i Dominik to przyjaciele, należący do Klubu Przyrodnika. Gdy ich bliski sąsiad zaginął, a jego szklarnia została totalnie zniszczona, dzieci postanowiły rozpocząć własne śledztwo w tej sprawie. Okazuje się, że pan Wiktor nie jest jedyną zaginioną osobą, a sprawa jest międzynarodowa i dotyczy rzadkiej odmiany orchidei i jej cennych nasion.

Czytało mi się tę historię naprawdę błyskawicznie, szczególnie ze względu na bardzo przyjemne dla oka wydanie z dużą czcionką i nie za dużą ilością tekstu na stronie.

Z ogromną przyjemnością rozwiązywałam razem z dziećmi tę kryminalną zagadkę, która wcale dla dorosłego czytelnika nie była taka oczywista! Nie mam zbyt dużego doświadczenia w kryminałach dziecięcych, więc ciężko jest mi ją oceniać w kategoriach, w których zazwyczaj oceniam kryminały. Jako osoba dorosła oczekiwałabym na pewno od kryminału bardziej szczegółowego opowiedzenia rozwiązania tej zagadki, a tutaj finał był bardzo szybki. Są też takie wątki, które rozwinęłabym bardziej, ale jestem w stanie zrozumieć, że 9-latek mógłby tego nie ogarnąć, a taka forma jest dla niego przystępniejsza.

Szczerze uwielbiam w tej książce wątek przyrodniczy, na którym praktycznie opiera się cała fabuła. Książka uczy czytelnika poszanowania dla przyrody, a w taki nienachalny sposób przemycone są nawet wątki globalnego ocieplenia i ochrony zagrożonych gatunków roślin. Już sama idea Klubu Przyrodnika, do którego należą bohaterowie jest świetna! Ciekawe były też wstawki z „Biuletynu Przyrodniczego”, które dają nam trochę nowej wiedzy.

Myślę, że jest to lektura, która naprawdę przypadnie do gustu młodemu czytelnikowi. Dla mnie była to miła odskocznia!

,,Zagadka purpurowej orchidei" od razu przykuła moją uwagę nie tylko swoją okładka i opisem, ale także tym, że jest młodzieżową powieścią detektywistyczną z domieszką kryminalnych wątków. Jako dziecko zaczytywałam się w przygodach Baltazara Gąbki i jego ekipy a w czasach nastoletnich w seriach takich jak Pan Samochodzik czy Felix, Net i Nika. Jak widać, ten gatunek jest mi bliski od dawna, dlatego cieszy mnie, że obecnie powstają bardziej współczesne historie a kolejne rzesze czytelników mogą przeżywać przygody i głowić się nad zagadkami.

A skoro już jesteśmy przy nich to tytuł książki zobowiązuje jak najbardziej, bowiem mamy tu do czynienia z niemałą intrygą, w której centrum jest tajemnicza purpurowa orchidea. Można by pomyśleć, że jakiś tam zwykły kwiatek nie zrobi aż tyle zamieszania, ale sęk w tym, że to on nie jest zwykły, wręcz przeciwnie. Jest zagrożony wyginięciem a jedyny okaz jaki się ostał na świecie rośnie w trudno dostępnej azjatyckiej dżungli. By go ocalić znany botanik decyduje się na wyprawę. W międzyczasie trwa konferencja zorganizowana w ramach szczytu klimatycznego. Wszystko wydaje się być w porządku i zapięte na ostatni guzik do momentu gdy w niewyjaśnionych okolicznościach znika jedna z prelegentek. Na tym jednak nie kończą się tajemnicze zaginięcia. Grupa nastolatków z Klubu Przyrodnika zaangażowanych w ekologię i dbanie o środowisko postanawia wkroczyć do akcji gdy ich sąsiad również rozpływa się w powietrzu i nikt nie wie co się stało a dodatkowo jego szklarnia zostaje zdemolowana. Dość szybko wpadają na trop łączący sprawy dziwnych zaginięć i nie chcąc czekać bezczynnie próbują na własną rękę rozwiązać zagadkę nie zdając sobie sprawy jak głęboko sięga intryga.

Nie spodziewałam się, że ta historia tak mi się spodoba i wciągnie mnie tak bardzo. Myślałam, że to będzie lekka książka, która oczywiście będzie miała jakieś tam straszniejsze momenty, ale bez przesady no i że sprawa będzie do rozwiązania a przynajmniej do przewidzenia w trzy minuty. Dostałam zdecydowanie więcej. Jestem zachwycona. Pomysł żeby napisać młodzieżowy kryminał ekologiczny uważam za strzał w dziesiątkę. Nie dość, że sama intryga (która naprawdę była zaplątana) to jeszcze pojawiały się momenty, w których było poważnie i strasznie i miałam takie wow, tego się nie spodziewałam. Zakończenie troszeczkę mnie rozczarowało, ale pasowało fabularnie no i jest to jednak książka dla młodszych odbiorców więc konwencja zobowiązuje.

Za każdym razem gdy były poruszane ważne kwestie ekologiczne jak efekt cieplarniany, to, że są dorośli często wpływowi, którzy w to nie wierzą i szkodzą swoją postawą oraz zachłanność bogatych kolekcjonerów, którzy nie cofną się przed niczym by zdobyć to co sobie zamarzyli i zbić na tym kasę bo tak (ekhem kapitalizm i zachowania najbogatszych ludzi na świecie ekhem) miałam ochotę wstać i zacząć klaskać. Serio. Do tego nastolatkowie, którzy są odważni, nie dają sobie w kaszę dmuchać i mówią wprost co myślą, zwłaszcza ich słuszna krytyka policjanta, że jest niekompetentny, że policja ignoruje oczywiste poszlaki, że nie słucha świadków i wyciąga bezsensowne wnioski i bagatelizuje sprawę.

Dodatkowa gratka to strony przerywniki z Biuletynu Przyrodniczego wydawanego właśnie przez Klub Przyrodnika. Można się z niego dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy np. o podstawach ogrodnictwa czy borsukach albo rudzikach. Bardzo spodobał mi się ten pomysł.

Jeżeli szukacie książki, która wciągnie was od pierwszych stron i będzie świetną rozrywką z mądrym i ważnym przesłaniem to polecam bardzo. Czekam niecierpliwie na drugi tom. Mam nadzieję, że będzie równie intrygujący.

Dodaj cytat z książki Zagadka purpurowej orchidei