Wszystko na darmo

Okładka książki Wszystko na darmo
Walter Kempowski Wydawnictwo: ArtRage Seria: Cymelia powieść historyczna
382 str. 6 godz. 22 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Cymelia
Tytuł oryginału:
Alles umsonst
Wydawnictwo:
ArtRage
Data wydania:
2023-09-13
Data 1. wyd. pol.:
2023-09-13
Liczba stron:
382
Czas czytania
6 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367515399
Tłumacz:
Małgorzata Gralińska
Tagi:
literatura niemiecka II wojna światowa faszyzm III Rzesza Niemiecka literatura piękna literatura rozrachunkowa nacjonalizm powieść rozrachunkowa rozrachunek z przeszłością ucieczka Prusy Wschodnie
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
214 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
116
34

Na półkach:

Nie da się tej powieści przeczytać szybko, a jednak wciąga, pozostawia ślad - tu przypominająca się scenka, tam nagle pytanie: na przykład co tak naprawdę wydarzyło się między Kathariną a Eberhardem? Czy profesor Wagner jest gejem?
Opowieść to raczej scenki z zimowych tygodni 1945 r., powoli narastający niepokój - początkowo tylko dziwni goście, potem już cała fala uchodźców. Powoli poznajemy też głównych bohaterów i ich losy, relacje, a także samo miejsce. Powieść jest niczym obraz w trakcie malowania. Najpierw kilka kresek, potem wyłaniają się poszczególne elementy, wreszcie szersze fragmenty, a na koniec uzupełnia się kilkoma szczegółami gdzieś w tle lub na marginesie i wtedy widać już całość pewnego doświadczenia, pewnej epoki.
Bardzo pomocne w zrozumieniu tego zamysłu jest też posłowie od tłumaczki Małgorzaty Gralińskiej, z którego dowiadujemy się o trajektorii Kempowskiego i jego projekcie kroniki zbierającej pojedyncze doświadczenia.
Ten odczuwany od pierwszych stron niepokój, początkowo mało sprecyzowany, bagatelizowany przez same postacie, a jednak nieustępujący, w końcowych rozdziałach zmienia się w pewność: wiemy, z czym mamy do czynienia. Nie będzie tu typowych literackich sztuczek, happy endów po okrutnych przejściach, trzymających w napięciu epizodów rozładowujących się w pożądanym katharsis, zwrotów akcji podpartych mechanizmem deus ex machina ani nawet głębszych refleksji. Nawet zdrada czy śmierć nie mają w sobie nic epickiego - są tylko kolejnymi epizodami, nad którymi trzeba przejść do porządku dziennego, jak zjedzenie ostatniego kawałka kiełbasy czy wybicie szyby w powozie. Przez to właśnie może pozostawiają tak głęboki ślad.
I pięknie przedstawione jest to mieszczańskie przywiązanie do nic nieznaczących rzeczy, które jednak jakoś tam nadają sens naszemu istnieniu: do portretów przodków i srebrnych łyżeczek, albumów, cygarniczek, haftowanych chusteczek i instrumentów muzycznych. Pożądanie przedmiotów, chronienie przedmiotów, wartość nadawana przedmiotom - zagubienie w tym, co naprawdę wartościowe. Tylko przedstawiciele klas ludowych wykazują się zdrowym rozsądkiem, pakują to, co rzeczywiście przyda, przewidują, planują, dokonują kradzieży i podstępnej wymiany, podczas gdy mieszczaństwo niesie w śniegu walizkę z kronikami miasta czy rozpacza za kolekcją kamieni. Na darmo, bo to wszystko już przepadło, zmieniło właściciela w wojennej zawierusze, jak ziemia, miasta i domy, jak sama historia.

Nie da się tej powieści przeczytać szybko, a jednak wciąga, pozostawia ślad - tu przypominająca się scenka, tam nagle pytanie: na przykład co tak naprawdę wydarzyło się między Kathariną a Eberhardem? Czy profesor Wagner jest gejem?
Opowieść to raczej scenki z zimowych tygodni 1945 r., powoli narastający niepokój - początkowo tylko dziwni goście, potem już cała fala...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    612
  • Przeczytane
    235
  • Posiadam
    39
  • 2024
    17
  • 2023
    14
  • Teraz czytam
    13
  • Legimi
    6
  • E-book
    5
  • Literatura piękna
    5
  • Ulubione
    5

Cytaty

Więcej
Walter Kempowski Wszystko na darmo Zobacz więcej
Walter Kempowski Wszystko na darmo Zobacz więcej
Walter Kempowski Wszystko na darmo Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także