Wojny polsko-kozackie

Okładka książki Wojny polsko-kozackie
Tomasz BohunDariusz Milewski Wydawnictwo: Fundacja Mówią Wieki historia
158 str. 2 godz. 38 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Wojny polsko-kozackie
Wydawnictwo:
Fundacja Mówią Wieki
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
158
Czas czytania
2 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788386156580
Tagi:
wojskowość staropolska
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bratnia krew. Walki polsko-kozackie Tomasz Bohun, Dariusz Milewski
Ocena 0,0
Bratnia krew. ... Tomasz Bohun, Dariu...
Okładka książki Bolesław Wstydliwy Tomasz Bohun, Tomisław Giergiel, Bartłomiej Gutowski, Marcin Hlebionek, Wojciech Kalwat
Ocena 10,0
Bolesław Wstyd... Tomasz Bohun, Tomis...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
261
261

Na półkach:

Publikacja o charakterze przekrojowym, prezentująca nam wszystkie powstania kozackie w czasach I Rzeczpospolitej. Praca nie rości sobie prawa do szczegółowego opisu i omówienia każdego powstania kozackiego. Jest dziełem syntetycznym i popularnonaukowym, pokrótce opisująca przyczyny, przebieg i wynik rebelii kozackich od XVI do XVIII wieku.
Całą pracę urozmaicają zdjęcia żołnierzy różnych formacji Rzeczypospolitej omawianego okresu jak i kozaków, mapy (zbyt mało), jeden plan bitwy oraz, co najcenniejsze, publikacje źródłowe w tłumaczeniu na język polski.
Zważywszy na fakt, że dla przeciętnego Polaka powstanie kozackie równa się powstaniu Chmielnickiego, książka okazuje się bardzo przydatna.
Do wad należy zaliczyć bardzo niewielką bibliografię na której brakuje najnowszych pozycji odnoszących się do tematu. Brak publikacji historyków ukraińskich też ma swoje znaczenie.
Do wad można też zaliczyć podejście autorów do problemu polsko-kozackiego. Zrzucanie całej winy tylko i wyłącznie na stronę polską jest po protu niesprawiedliwe. Nie możemy pominąć faktu, że to Rzeczpospolita i jej elity ponosiły gros odpowiedzialności za to co działo się w województwach ukrainnych w omawianym czasie, ale musimy też pamiętać, że kozaczyzna była tworem nie mieszczącym się w realiach nowożytnej Rzeczpospolitej i Europy. Zarazem była to organizacja na poły anarchistyczna nie potrafiąca zbudować w miejsce takiego, a nie innego ustroju czegoś innego. Zarzucanie ówczesnym władzą Rzeczpospolitej ślepoty i krótkowzroczności oraz niekonsekwencji też do końca nie jest sprawiedliwe. Wydaje się, że jednak mamy do czynienia z konsekwentną polityką w stosunku do kozaczyzny od chwili jej powstania. Polityki która polegała na posiadaniu taniego piechura w sytuacji pożogi wojennej, a w czasie pokoju uprawiającego ziemię chłopa. Przykład, że to dało się zrobić dostarcza historia stosunków kozacko-moskiewskich w analogicznym okresie. Inne rozwiązania systemowe zastosowane w Rzeczpospolitej spowodowały, że w naszym przypadku historia potoczyła się inaczej.

Publikacja o charakterze przekrojowym, prezentująca nam wszystkie powstania kozackie w czasach I Rzeczpospolitej. Praca nie rości sobie prawa do szczegółowego opisu i omówienia każdego powstania kozackiego. Jest dziełem syntetycznym i popularnonaukowym, pokrótce opisująca przyczyny, przebieg i wynik rebelii kozackich od XVI do XVIII wieku.
Całą pracę urozmaicają zdjęcia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • 2020
    1
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wojny polsko-kozackie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne