Niezwyciężony. Tom I

Okładka książki Niezwyciężony. Tom I
Peter Englund Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Złota Seria [FINNA] historia
historia
Złota Seria [FINNA]
Den oövervinnerlige
Oficyna Wydawnicza Finna
2004-01-01
2004-01-01
Wojciech Łygaś
wojskowość staropolska potop szwedzki wojskowość powszechna

Bardzo dobra książka o panowaniu Karola Gustawa i Potopie napisana ze Szwedzkiej perspektywy. Znacznie lepsza od wcześniejszej pozycji tgo autora "Lata wojen", mimo tego że stawia nas często w negatywnym świetle. Niektóre z obserwacji autora o naszym narodzie na podstawie XVII wiecznych wydarzeń są moim zdaniem nadal aktualne.

Książka wybitna, długo się zastanawiałem czy czasem nie dać okrągłej 10. Ale w zasadzie nie chodzi tu o aptekarskę oceną, bo jedna książka jednej osobie będzie odpowiadać dla innej znowu będzie nie do przebrnięcia.
Kupiłem ją trochę z przypadku, na początku tylko jeden tom, ale z czasem zorientowałem się, że w zasadzie to są dwa tomy. Dokupiłem choć było drogo, ale absolutnie nie żałuję. Jedna z najlepszych książek historycznych jaką przeczytałem. Jest pełną biografią Karola Gustawa, wodza pokroju może Napoleona jeśli chodzi o talenty militarne. Wodza który mniejszymi armiami potrafił być dużo liczniejszych przeciwników. Mamy w zasadzie całą jego historię i rodzinną i polityczną, a przede wszystkim militarną.
Ogromną wartością tej pozycji było spojrzenie na "potop szwedzki" oczami historyka szwedzkiego. Coraz mocniej jestem rozmiłowany w historii widzianej oczyma innych narodów.
Książkę czyta się niczym powieść historyczną. Narracja jest wartka, w zasadzie przenosi w środek opisywanych wydarzeń. Opisy batalistyczny nie tylko nie nużą ale można usłyszeń huk wystrzałów armatnich i razem z dowódcami przeżywać ich wątpliwości. Dużą wartością jest ciągłe zarysowywanie przez autora szerszego tła opisywanych wydarzeń.
Bardzo gorąco polecam!

Bardzo byłem ciekawy wydarzeń w Rzeczpospolitej w trakcie "Potopu". Interesowały mnie wydarzenia związane ze szlakiem zdobywania i niszczenia polskich twierdz, których większość zdemolowali właśnie Szwedzi. Niestety nie znalazłem prawie nic z tego. Jednakże jest to moje jedyne zastrzeżenie - jako całość biografia opracowania jest świetnie i nie zraża spora opasłość dwóch tomów

Peter Englund Niezwyciężony. Tom I Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne