Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mariusz Balcerek
1
9,0/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
9,0/10średnia ocena książek autora
2 przeczytało książki autora
6 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Księstwo Kurlandii i Semigalii w wojnie Rzeczypospolitej ze Szwecją w latach 1600–1629
Mariusz Balcerek
9,0 z 2 ocen
8 czytelników 1 opinia
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Księstwo Kurlandii i Semigalii w wojnie Rzeczypospolitej ze Szwecją w latach 1600–1629 Mariusz Balcerek
9,0
Autor przedstawia konflikty polsko-szwedzkie z perspektywy książąt kurlandzkich i semigalskich. Skupia się na nikłym udziale osobowym oddziałów księstw w konfliktach bezpośrednio ich dotykających (podkreśla jednak duży wkład jakościowy w wiktorii kircholmskiej). Autor podkreśla, że książęta starali się unikać konfliktów pustoszących ich ziemie i wyczekiwali ze wsparciem Rzeczpospolitej dopóki nie mieli dobrych widoków do przeważenia swym udziałem w rozstrzygnięciu wojny. Stąd wynikały: łatwe poddawanie się twierdz Szwedom (celem unikania grabieży i kosztów utrzymania lub utraty wojska),spory z litewskimi wodzami (o koszt aprowizacji i zniszczenia popełniane przez przemarsze),a nawet czynny opór mieszkańców księstw wobec interwencji litewskich (w tym ataki łupieżcze na pogranicze litewskie).
Cenne jest spojrzenie na wojnę w skali mikro (z perspektywy ograbionych kupców czy chłopów). Łatwiej tym samym zrozumieć trudności zaopatrzeniowe i logistyczne w odzyskiwaniu ziem przez Rzeczpospolitą.
Jeśli chodzi o sprawy dyplomatyczne, autor rozjaśnia sprawę mordu w Mitawie, lawirowanie księstw pomiędzy wsparciem Rzeczpospolitej, a układaniem się ze Szwecją, w końcu również decydującą rolą księcia Semigalii w rozejmie litewsko-szwedzkim w ostatniej z wojen (1626-29). Co ciekawe ta dwuznaczna postawa księcia w konfliktach, została ostatecznie zaakceptowana przez Zygmunta III Wazę, który zrezygnował ze swych planów objęcia bezpośredniej władzy w księstwach, zaś o wszelkie niepowodzenia i rozejmy na północnym froncie wojen ze Szwecją wolał oskarżać Krzysztofa Radziwiłła.
Sprawy militarne są raczej tłem dla rozważań autora o kosztach prowadzenia wojen dla ludności księstw. Autor skupia się przede wszystkim nad sprawami politycznymi czyli nad postrzeganiem konfliktów i próbami zminimalizowania kosztów i strat przez szlachtę i władców Kurlandii i Semigalii (ale także niezbyt energiczną postawę elit Rzeczpospolitej, które nie postrzegały Kurlandii jako terenu niezbędnego dla ich interesów – szkoda Rygi, której zyski pracowały odtąd dla Szwecji). Takie przedstawienie konfliktu pozwala lepiej zrozumieć obiektywne trudności w osiągnięciu sukcesu przez stronę polską w konfliktach ze Szwedami.