rozwińzwiń

Księstwo Kurlandii i Semigalii w wojnie Rzeczypospolitej ze Szwecją w latach 1600–1629

Okładka książki Księstwo Kurlandii i Semigalii w wojnie Rzeczypospolitej ze Szwecją w latach 1600–1629 Mariusz Balcerek
Okładka książki Księstwo Kurlandii i Semigalii w wojnie Rzeczypospolitej ze Szwecją w latach 1600–1629
Mariusz Balcerek Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371778261
Tagi:
wojskowość staropolska wojny ze Szwecją
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
723
113

Na półkach: ,

Autor przedstawia konflikty polsko-szwedzkie z perspektywy książąt kurlandzkich i semigalskich. Skupia się na nikłym udziale osobowym oddziałów księstw w konfliktach bezpośrednio ich dotykających (podkreśla jednak duży wkład jakościowy w wiktorii kircholmskiej). Autor podkreśla, że książęta starali się unikać konfliktów pustoszących ich ziemie i wyczekiwali ze wsparciem Rzeczpospolitej dopóki nie mieli dobrych widoków do przeważenia swym udziałem w rozstrzygnięciu wojny. Stąd wynikały: łatwe poddawanie się twierdz Szwedom (celem unikania grabieży i kosztów utrzymania lub utraty wojska),spory z litewskimi wodzami (o koszt aprowizacji i zniszczenia popełniane przez przemarsze),a nawet czynny opór mieszkańców księstw wobec interwencji litewskich (w tym ataki łupieżcze na pogranicze litewskie).
Cenne jest spojrzenie na wojnę w skali mikro (z perspektywy ograbionych kupców czy chłopów). Łatwiej tym samym zrozumieć trudności zaopatrzeniowe i logistyczne w odzyskiwaniu ziem przez Rzeczpospolitą.

Jeśli chodzi o sprawy dyplomatyczne, autor rozjaśnia sprawę mordu w Mitawie, lawirowanie księstw pomiędzy wsparciem Rzeczpospolitej, a układaniem się ze Szwecją, w końcu również decydującą rolą księcia Semigalii w rozejmie litewsko-szwedzkim w ostatniej z wojen (1626-29). Co ciekawe ta dwuznaczna postawa księcia w konfliktach, została ostatecznie zaakceptowana przez Zygmunta III Wazę, który zrezygnował ze swych planów objęcia bezpośredniej władzy w księstwach, zaś o wszelkie niepowodzenia i rozejmy na północnym froncie wojen ze Szwecją wolał oskarżać Krzysztofa Radziwiłła.

Sprawy militarne są raczej tłem dla rozważań autora o kosztach prowadzenia wojen dla ludności księstw. Autor skupia się przede wszystkim nad sprawami politycznymi czyli nad postrzeganiem konfliktów i próbami zminimalizowania kosztów i strat przez szlachtę i władców Kurlandii i Semigalii (ale także niezbyt energiczną postawę elit Rzeczpospolitej, które nie postrzegały Kurlandii jako terenu niezbędnego dla ich interesów – szkoda Rygi, której zyski pracowały odtąd dla Szwecji). Takie przedstawienie konfliktu pozwala lepiej zrozumieć obiektywne trudności w osiągnięciu sukcesu przez stronę polską w konfliktach ze Szwedami.

Autor przedstawia konflikty polsko-szwedzkie z perspektywy książąt kurlandzkich i semigalskich. Skupia się na nikłym udziale osobowym oddziałów księstw w konfliktach bezpośrednio ich dotykających (podkreśla jednak duży wkład jakościowy w wiktorii kircholmskiej). Autor podkreśla, że książęta starali się unikać konfliktów pustoszących ich ziemie i wyczekiwali ze wsparciem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Szwecja_Skandynawia_Kraje nordyckie
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1
  • XVII wiek
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne