Stosunki polsko-niemieckie 1938-1939

Okładka książki Stosunki polsko-niemieckie 1938-1939
Stanisław Żerko Wydawnictwo: Instytut Zachodni historia
498 str. 8 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Zachodni
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
498
Czas czytania
8 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
8385003959
Tagi:
historia politologia stosunki polsko-niemieckie II Rzeczpospolita III Rzesza
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Ocena 8,5
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1936 Piotr Długołęcki, Stanisław Żerko
Ocena 0,0
Polskie Dokume... Piotr Długołęcki,&n...
Okładka książki Kryzys 1939 roku w interpretacjach polskich i rosyjskich historyków Sławomir Dębski, Marek Kornat, Mariusz Wołos, Stanisław Żerko, praca zbiorowa
Ocena 7,7
Kryzys 1939 ro... Sławomir Dębski, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
11
9

Na półkach:

Prof. Stanisław Żerko - polski historyk specjalizujący się w stosunkach międzynarodowych, w niniejszym opracowaniu postawił sobie za cel zbadania stosunków polsko-niemieckich w latach 1938-1939.

Prócz wstępu, książka zawiera pięć rozdziałów od zawarcia traktatu przyjaźni przez Polskę z Niemcami 26 stycznia (jeden z polskich historyków określił jako linia 26 stycznia) po sierpień 1939 poprzedzający wybuch wojny miesiąc później. Po piątym rozdziale zakończenie, bibliografia i indeks osobowy.

Czy prof. Żerko sprostał owemu celowi? Zdecydowanie tak! Dogłębnie spenetrował źródła archiwów polskich i zagranicznych (poza francuskimi), opracowania omawiające zagadnienia sprzężone z tematem pracy, wspomnienia dyplomatów i polityków etc. Za kwerendę należy się uznanie.

Nie należy spodziewać się po tej książce literackiej narracji. Autor podszedł do tematu fachowo. Mimo, że temat porusza teoretycznie wąski wycinek stosunków polsko-niemieckich choćby patrząc od okresu dojścia Adolfa Hitlera do władzy i tak praca jest obszerna. Szczegółowo analizuje początki i ewolucję polityki polskiego rządu sanacyjnego wobec Niemiec jak i próby zapewnienia przez Niemców przyjaznych stosunków z Rzeczpospolitą. Krok po kroku dowiadujemy się o fluktuacjach międzynarodowych, stopniowo zniekształcające relacje sąsiadów. Szczególnie na to wpłynęła kwestia Pomorza Gdańskiego, do którego Niemcy wysunęły swe żądania. Historyk zaznacza, iż Gdańsk był jedynie narzędziem Hitlera do realizacji celu. Poruszane są tu kwestie choćby mniejszości niemieckiej i polskiej, perspektywy mocarstw zachodnich, kuluary europejskiej polityki, znaczenie Ukrainy Zakarpackiej oraz próby mediacji stronnictw jak Japonia czy Watykan w próbie zażegnania scysji polsko-niemieckich.

W książce przeszkadzał mi lekko chaotyczny styl autora w paru momentach. Mam wrażenie, że nieco zmarginalizował znaczenie Rusi Zakarpackiej z perspektywy Becka i dyplomatów polskich. Czy rząd sanacyjny wyolbrzymił jego znaczenie? Być może, ale czytelnik z książki Stanisława Żerki nie dowie się zbyt wiele o tle polskiej polityki wobec mniejszości ukraińskiej na wschodzie. Bynajmniej nie dyskredytuje to pracy profesora. Książka jest nasycona rzetelnymi faktami i fachowym warsztatem historyka, z krytycznym podsumowaniem polityki zagranicznej, zarówno Trzeciej Rzeszy jak i Polski oraz pozostałych państw.

Prof. Stanisław Żerko - polski historyk specjalizujący się w stosunkach międzynarodowych, w niniejszym opracowaniu postawił sobie za cel zbadania stosunków polsko-niemieckich w latach 1938-1939.

Prócz wstępu, książka zawiera pięć rozdziałów od zawarcia traktatu przyjaźni przez Polskę z Niemcami 26 stycznia (jeden z polskich historyków określił jako linia 26 stycznia) po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    3
  • Historia Polski
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • II wojna światowa
    1
  • Ulubione ❤️
    1
  • MOST WANTED
    1
  • 2015
    1
  • 2017 ✅
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stosunki polsko-niemieckie 1938-1939


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne