Radio Wolne Albemuth

Okładka książki Radio Wolne Albemuth
Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantasy, science fiction
348 str. 5 godz. 48 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału:
Radio Free Albemuth
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2022-06-21
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Data 1. wydania:
2015-12-27
Liczba stron:
348
Czas czytania
5 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381885256
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wolność, po co nam wolność?



1703 361 268

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
200 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
654
254

Na półkach: ,

Kolejna (trzecia książka, druga powieść) Philipa K. Dicka, po którą sięgnęłam w ramach poznawania twórczości tego pisarza i zaprzyjaźniania się z nim. Podobno „Radiem…” Dick akurat nie wspiął się na wyżyny swojego talentu, ale nie szkodzi, bo to oznacza, że najlepsze jego dzieła (w tym „Valis”) wciąż mam przed sobą.

Książka powstała w połowie lat siedemdziesiątych, ale do rąk czytelników trafiła dopiero dziewięć lat później, już po śmierci autora. Trudno jednoznacznie przyporządkować ją do gatunku science fiction. Dick przedstawia w niej alternatywną historię Stanów Zjednoczonych lat sześćdziesiątych. Po prezydenturze Lyndona Johnsona, Biały Dom objął w posiadanie maniakalny świr, który zmienił USA w państwo totalitarne. Paranoik nazywa się Ferris F. Fremont, zatem jego inicjały to FFF. A że litera „F” jest szóstą z kolei literą alfabetu łacińskiego, oznacza to, iż ponury typ został przez przebiegłego Dicka naznaczony biblijną liczbą Bestii – 666.

Fabułę poznajemy z naprzemiennych pierwszoosobowych relacji. Jeden z narratorów, Nicholas Brady, jest w kontakcie z istotą nieziemską, znajduje się pod jej opieką i doświadcza różnych wizji. Drugim narratorem jest przyjaciel Brady’ego… Philip K. Dick, we własnej osobie!

(korzystając z okazji Dick bierze Dicka w obronę, rozprawiając się z przyprawioną mu gębą nałogowego narkomana niespełna rozumu. Nie wiem jak innych, ale mnie bardzo bawiły te fragmenty książki. To miłe, że poważny na ogół pisarz, potrafił być tak zabawny).

„Radio Wolne Albemuth” porusza ważne, a z punktu widzenia naszej cywilizacji wręcz fundamentalne, tematy związane z wolnością, konkretnie zaś z prawem człowieka do wolności osobistej oraz do życia w wolnym demokratycznym państwie. Philip K. Dick zwraca uwagę na zagrożenie jakie dla wolności stanowi bezpieczeństwo, bowiem potrzeba bezpieczeństwa jest u ludzi znacznie silniejsza, niż potrzeba wolności. Jeśli obywatele stracą czujność i przestaną patrzeć politykom na ręce, wtedy nawet tak demokratyczne społeczeństwo jak amerykańskie, może pewnego dnia obudzić się w państwie totalitarnym.

Kolejna (trzecia książka, druga powieść) Philipa K. Dicka, po którą sięgnęłam w ramach poznawania twórczości tego pisarza i zaprzyjaźniania się z nim. Podobno „Radiem…” Dick akurat nie wspiął się na wyżyny swojego talentu, ale nie szkodzi, bo to oznacza, że najlepsze jego dzieła (w tym „Valis”) wciąż mam przed sobą.

Książka powstała w połowie lat siedemdziesiątych, ale do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    302
  • Przeczytane
    268
  • Posiadam
    87
  • Philip K. Dick
    9
  • Teraz czytam
    7
  • 2022
    6
  • Dick
    5
  • Fantastyka
    5
  • Ulubione
    5
  • Chcę w prezencie
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Radio Wolne Albemuth


Podobne książki

Przeczytaj także