Portret mordercy. Artysta, który zabił prezydenta

Okładka książki Portret mordercy. Artysta, który zabił prezydenta
Patryk Pleskot Wydawnictwo: Znak Horyzont powieść historyczna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2022-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-28
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324087952
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki CzasyPismo nr 2 (18) 2020 Zbigniew Bereszyński, Adam Dziuba, Adam Dziurok, Zbigniew Gołasz, Konrad Graczyk, Ryszard Mozgol, Patryk Pleskot, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Dariusz Węgrzyn
Ocena 0,0
CzasyPismo nr ... Zbigniew Bereszyńsk...
Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Ocena 6,0
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Ocena 7,3
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1987
1465

Na półkach:

Przez przypadek publikuję tę recenzję w setną rocznicę śmierci Eligiusza Niewiadomskiego. Zabójca pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został bowiem rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 31 stycznia 1923 roku.

Autor książki mówi, że nie chce w swojej publikacji skupiać się na ofierze, czyli Gabrielu Narutowiczu. Chce znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego Eligiusz Niewiadomski 16 grudnia 1922 roku pociągnął za spust, odbierając życie prezydentowi. Jak się okazuje, to nie on był pierwotnym celem jego zamachu. Cofamy się bowiem w czasie do początku grudnia 1922 r. Wtedy przyszły zamachowiec miał inny cel, jednak pewne wydarzenia go zmieniły.

Książka dzieli się na część fabularyzowaną oraz analizującą sylwetkę mordercy. Możemy przekonać się, co działo się w jego głowie i popchnęło go do takiego kroku. Od razu zaznaczam, że autor zakłada, że czytelnicy orientują się w czasach, o których mówi, więc jeśli 20-lecie międzywojenne tak średnio Wam leży, to możecie czasem czuć się nieco zagubieni, ale też bez przesady. Patryk Pleskot rozkłada na czynniki pierwsze postać Niewiadomskiego. Przyznaję, że niewiele o nim wiedziałam. Za sprawą tej publikacji nieco inaczej na niego spojrzałam. Śmierć prezydenta uruchomiła polityczną machinę, przez pryzmat której zawsze patrzyłam na jego mordercę. Teraz mogłam przekonać się, co go popchnęło do tego czynu.

Przerażające było dla mnie to, że Niewiadomski nie wykazał skruchy. Na dodatek był popierany przez niektórych duchownych i wokół jego postaci narodził się pewien kult. Kiedy czytałam rekonstrukcję jego egzekucji, a także wydarzeń, które działy się później, czułam ciarki na całym ciele. Niewiadomski nigdy nie przestanie mnie przerażać.

Widać, że autor włożył sporo pracy w zagłębienie się w psychikę mordercy. Pokazuje jego historię w szerszym kontekście. Polecam Wam tę publikację, jeśli chcecie przekonać się, co popchnęło Niewiadomskiego do ostatecznego kroku.

Przez przypadek publikuję tę recenzję w setną rocznicę śmierci Eligiusza Niewiadomskiego. Zabójca pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został bowiem rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 31 stycznia 1923 roku.

Autor książki mówi, że nie chce w swojej publikacji skupiać się na ofierze, czyli Gabrielu Narutowiczu. Chce znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    42
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    4
  • 2023
    2
  • Historia
    1
  • 0. Posiadam
    1
  • Już leżące na półce, gotowe do przeczytania!
    1
  • MBiblio
    1
  • 1. Ebook'i
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Portret mordercy. Artysta, który zabił prezydenta


Podobne książki

Przeczytaj także