Pan od poezji

Okładka książki Pan od poezji
Joanna Siedlecka Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
784 str. 13 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2018-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
784
Czas czytania
13 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380793965
Tagi:
literatura polska wspomnienia Herbert
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
92 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
871
332

Na półkach: ,

Nie jest niczym szczególnym ta właściwość biografii słynnych ludzi, iż prawda i mit, zrastają się w nich niekiedy w tak ścisłą całość, że nie sposób wydaje się ich oddzielić. Bywają też jednak takie biografie, których różnorakie wersje i mity funkcjonują równoległe w różnych formach, a próba ich ogarnięcia to wejście do sali pełnej luster, w których każde odkształca jego obraz w innym sposób. Przyczyną tej dezorientacji są sprzeczne nieraz narracje, którymi obudowuje się te różnorakie wersje, ale niekiedy spora bywa i zasługa samego ich bohatera, jeśli miał talent do tworzenia mitów na własny temat. Takim przypadkiem są losy Zbigniewa Herberta, a koronnym dowodem jakie problemy może przysporzyć badaczom życie jednego człowieka jest swoisty dyptyk jaki tworzy książka Siedleckiej i późniejsza dwutomowa biografia Franaszka.

Siedlecka wydała swoją książkę w roku 2002, Franaszek w 2018 i w tymże roku Siedlecka (niejako w odpowiedzi) wznowiła swoją książkę poszerzając ja o nowe rozdziały. Jej „Pan od poezji” wydany w 2002 roku był swoistym szokiem, bo odbrązawiał Herberta pokazując jego skomplikowaną osobowość, także problemy psychiczne (cierpiał na chorobę dwubiegunową afektywną), wydobywając słabości i konfabulacje poety (m.in. demitologizując kwestię udziału w podziemiu). W kontekście ostatnich lat Herberta, kiedy wdał się w ostry konflikt z Adamem Michnikiem i jego „Gazetą Wyborcza” (trwał też jego zadawniony konflikt z Miłoszem) i przypięto mu łatkę prawicowego ekstremisty oraz zrobiono z niego niemal wariata publikacja Siedleckiej zdawała się być gwoździem do trumny. Niedoskonały orędownik moralnego porządku, był przecież idealnym celem dla złotoustych bojowników przeciw hipokryzji. A jednak człowiek nie zabił artysty i moralisty, okazało się tylko, że ideał spreparować można na papierze, bo w naturze nie występuje. Siedlecka wpuściła świeże powietrze do dyskusji, uczciwie pokazując człowieka pełnego wewnętrznych napięć, nie wolnego od wad, ale zdecydowanie broniącego pewnych ideałów. Później jednak nastąpiła kolejna petryfikacja Herberta jako autora jednego tematu, wieszcza moralności (w pakiecie z patriotyzmem). Ten spłaszczony obraz rodem ze szkolnych akademii był jednak zbyt ciasnym gorsetem dla tej twórczości i po 16 latach otrzymaliśmy swoiste przypomnienie w postaci obszernej publikacji Franaszka. Dwutomowa biografia odkurzała trochę tematy poruszane przez Siedlecką, wzbogacając je jednak o szerszą panoramę epoki, a także pełniejszy obraz uczuciowego, towarzyskiego i intelektualnego życia poety. Konserwowała jednak pewne punkty widzenia, co wynikało z sympatii samego Franaszka (Miłosz, Michnik) i zrzucała na karb choroby Herberta jego niepopularne do dziś w pewnych kręgach sądy.

Siedlecka nie dała jednak powiedzieć Franaszkowi ostatniego słowa w tych kwestiach, odgrzebała sprawę inwigilowania Herberta, porusza temat cokolwiek kontrowersyjnego zarządzania spuścizną po Herbercie przez jego żonę Katarzynę oraz dokonanej przez nią (w imieniu zmarłego już męża) swoistej „samokrytyki” złożonej przed Adamem Michnikiem (słynne „przepraszam za męża”, mające anulować jego definitywne pookrągłostołowe rozstanie ze środowiskiem ”GW”), tyleż niesmaczną, co nieuprawnioną. Ten konflikt trwa i pewnie trwać jeszcze będzie, choć w coraz bardziej kurczącym się gronie. Jedno jest pewne – Herberta nikt już nie zmarginalizuje, żaden spór polityczny zagrozić nie może jego miejscu w historii literatury. Jego twórczość i jego przesłanie wyrosły ponad bitewny krajobraz doczesnych sporów i jego własne życie.

Nie jest niczym szczególnym ta właściwość biografii słynnych ludzi, iż prawda i mit, zrastają się w nich niekiedy w tak ścisłą całość, że nie sposób wydaje się ich oddzielić. Bywają też jednak takie biografie, których różnorakie wersje i mity funkcjonują równoległe w różnych formach, a próba ich ogarnięcia to wejście do sali pełnej luster, w których każde odkształca jego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    185
  • Przeczytane
    139
  • Posiadam
    35
  • Poezja
    5
  • Biografie
    5
  • 2019
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Herbert
    2
  • Biblioteka
    2

Cytaty

Więcej
Joanna Siedlecka Pan od poezji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także