Abecadło Kisiela

polityka Polska Kisiel
publicystyka literacka, eseje
83-85083-01-4
polityka Polska Kisiel

Plotkarska książeczka wydana 30 lat temu i przedstawiająca krótkie i celne charakterystyki ówczesnych postaci z życia publicznego. Zdecydowana większość bohaterów książki nie żyje, rzecz się zatem zestarzała, ale ratuje ją poczucie humoru Kisiela i celne opinie o ludziach ze świecznika. Lektura może być ciekawa dla czytelników znających historię, reszcie większość nazwisk...

Świetna książka przedstawiająca sylwetki, ciekawostki i anegdoty o osobach z historii Polski z którymi się w swoim życiu "Kisiel" stykał. Pomimo iż musiałem wiele nazwisk sprawdzać to czytało ją się szybko i przyjemnie, polecam, świetnie rozluźnia i momentami zabawna - w stylu legendarnego "Kisiela".

Przydatna przy czytaniu "Dzienników".

Kisiel to jeden z najbardziej przenikliwych obserwatorów życia publicznego w Polsce. Nie chadzał na kompromisy. Śmiały, nieraz wręcz ocierający się o zuchwałość komentator polskiej sceny. Warto go czytać.

Spodziewałem się znacznie więcej. Większość opisów dość przeciętna,tuzinkowa i krótka, za krótka.

Swego czasu takich "Abecadeł" i rozmaitych "Alfabetów" było dość sporo. Ten Kisiela - inteligentny, błyskotliwy, złośliwy.

Jedyne co mogę zarzucić tej książce to zbyt krótkie notatki o paru interesujących mnie postaciach. Niestety części postaci o których pisze Kisielewski nie znam. Niektóre anegdoty przezabawne, a znaczenie przymiotnika "bojowy" fantastyczne. Książkę czytałem na wakacjach i świetnie się sprawdziła.

"Kisiel brzmi jak Wawel. I tak samo z kamienia" (cyt.za: Jerzy Waldorf) 250 opisanych osób, ze świecznika, z żyrandola, gigantów kultury, sztuki, polityki, purpuratów, palestry, itd, itp. Z wrodzonym Kisielowi złośnictwem, ironią, żartem, czasami zmyśleniem. Tej wiedzy nie znajdziemy w WE PWN, Wiki ani w innych guglach, a mówi więcej, niż opasłe tomiska encyklopedii....

Inteligencja, przenikliwość i humor.

Najtrafniej napisał o nim Tyrmand: '(...) Zakorzeniony w zdrowym i prawidłowym odczuciu moralnych odpowiedzialności, wahań, rzetelności.'

Dyskusje

• Literatura polska