Maria i Magdalena

Magdalena Samozwaniec Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
2010-07-30
biografia, autobiografia, pamiętnik
2010-07-30
9788324719341
literatura polska

Zabrałam tę książkę na urlop do Zakopanego i Krakowa, wszak w Krakowie Maria z Magdaleną się wychowały i mieszkały, a Zakopane również było przez nie często odwiedzane.
Książka, a dokładnie oba tomy były bardzo zajmujące, ale udało mi się je dokończyć dużo później. Chciałam czytać bez spiny, na spokojnie, by dawało mi to jak najwięcej przyjemności.
Bardzo podobał mi się...

Świetna! Dawny Kraków, dawne życie, dawne ploteczki! A przede wszystkim fantastyczny styl Magdaleny Samozwaniec, humor, cięty język- uczta, po prostu- uczta dla mojego ducha.

To jest książka, którą czytałam z wypiekami na twarzy. Jedna z tych nielicznych, do których chcę wrócić, ale najpierw muszę poznać historię dwóch wcześniejszych pokoleń Kossaków, żeby sobie nakreślić szerszą perspektywę. Ich życie było tak fascynujące, że moja wyobraźnia lubi to.

Świetny obraz społeczeństwa polskiego lat 20

Zabawna...Historyczna... Artystyczna... Wszystkiego po troszeczkę... Przedstawia świat z dawnych lat, poglądy, które teraz wydają się śmieszne i niedorzeczne :) A jednak kiedyś tak było... Jednak najbardziej ciekawym wątkiem były relacje sióstr - pełne hecy, ciekawości życia i odwagi wobec świata i ludzi :) Sama powieść niekoniecznie w moim ulubionym schemacie, ale ciekawa...

Może czasem nie warto wracać do dawnych lektur?
Egzemplarz trafił w moje ręce przypadkiem, postanowiłam przypomnieć sobie dawne fascynacje. Nawet nie wiem, z którego roku to wydanie, bo nie ma tylnej okładki, pewnie z l.70 ub.w.
Książką zaczytywałam się,jako dorastająca panienka. Pokazywała mi świat, o istnieniu którego nie miałam pojęcia. Z racji pochodzenia - moi rodzice...

Mam bardzo mieszane uczucia po lekturze tej książki. Myślę,że nie można jej potraktować serio - jako rzetelny obraz życia rodziny Kossaków w latach międzywojennych. Samozwaniec przedstawiła czytelnikowi fragmenty życia rodziny we własnej interpretacji, wiele spraw ukryła, pominęła, niektóre szczególnie wyeksponowała. Oczywiście skupiła się głównie na swojej niezwykłej...

Cudowna książka. Zabawna, podparta ciekawymi historiami rodzinnymi. Na pewno kiedyś do niej wrócę.

Niedawno skończyłam czytać najnowszą biografię rodziny Kossaków ("Kossakowie. Biały mazur"), a książka Magdaleny Samozwaniec stanowi jej świetne uzupełnienie.

Wspomnienia jednej z córek malarza Wojciecha Kossaka napisane są w trzeciej osobie, co jest dość nietypowe jak na ten gatunek. W żaden sposób jednak nie umniejsza to wartości książki, wręcz przeciwnie.

Magdalena...

Czytałam w dzieciństwie. Później w wieku ok. 20 lat. Można powiedzieć, ze książka ta mnie w jakiś sposób ukształtowała. Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał polecam koniecznie!

Dyskusje

1 388