Las wisielców

Okładka książki Las wisielców
Liviu Rebreanu Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW] literatura piękna
311 str. 5 godz. 11 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]
Tytuł oryginału:
Pădurea spînzuraţilor
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
311
Czas czytania
5 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
8306004426
Tłumacz:
Stanisław Bik
Tagi:
Las wisielców Liviu Rebreanu
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1048
1000

Na półkach: , , , ,

Powieść napisana w 1922 roku przez rumuńskiego pisarza pochodzącego z Siedmiogrodu, co ma w tym przypadku duże znaczenie. Do zakończenia bowiem I wojny światowej Transylwania należała do węgierskiej części Austro-Węgier, a stanowiący większość jej mieszkańców rodacy autora byli poddani bardzo radykalnej i gwałtownej madziaryzacji, o czym pisał dr Mieczysław Orłowicz w swoim przewodniku z 1914 roku.
Rzecz rozgrywa się na przełomie 1916 i 1917 roku. Najpierw na froncie rosyjskim, a potem rumuńskim. Bohaterem jest porucznik artylerii cesarsko-królewskiej armii Apostoł Bologa. Gdy go poznajemy, z dumą oświadcza świeżo przybyłemu kapitanowi Otto Klapce, że będą wieszać czeskiego dezertera, porucznika Svobodę. Bologa uczestniczył w sądzie polowym, który wydał ten wyrok. Potem mina mu rzednie, gdy tuż przed samą egzekucją poznaje pewne fakty. Bologa jest oczywiście Rumunem, którego ojciec był działaczem narodowym w Siedmiogrodzie, za co nawet siedział. Ale syn nie poszedł w jego ślady i wybrał wielki świat, czyli Budapeszt a do wojska wstąpił … dla kobiety, a właściwie dziewczyny. I książka ukazuje szybkie dorastanie bohatera – i nie tylko jego – w konfrontacji z wojną i jej skutkami.
Nie jest to powieść wojenna – jeśli już to antywojenna. Pokazuje kto zyskuje na konflikcie zbrojnym, a kto traci. Nie chodzi tu o warstwy społeczne, lecz o typy ludzkie, które robią wówczas karierę. Chociaż autor i bohater są Rumunami, dostaje się także ich rodakom. Spośród wielonarodowej kadry oficerskiej w oczach czytelnika obronną ręką wychodzą tylko Czech i Ukrainiec. Wojna pozwala „wykazać się” tchórzom i jednostkom zakompleksionym, których orężem jest donos i kłamstwo. Gdy wróg się nie daje, trzeba pokazać swoją „siłę” na bezbronnych cywilach, aby inni wiedzieli kto tu rządzi.
I tylko miłość, prawdziwa, ponad podziałami, pozwala zachować człowieczeństwo. Bardzo dobra, mądra, chociaż smutna powieść.

Powieść napisana w 1922 roku przez rumuńskiego pisarza pochodzącego z Siedmiogrodu, co ma w tym przypadku duże znaczenie. Do zakończenia bowiem I wojny światowej Transylwania należała do węgierskiej części Austro-Węgier, a stanowiący większość jej mieszkańców rodacy autora byli poddani bardzo radykalnej i gwałtownej madziaryzacji, o czym pisał dr Mieczysław Orłowicz w swoim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    118
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    14
  • Ulubione
    5
  • Literatura rumuńska
    4
  • 1001 książek
    3
  • Biblioteka
    2
  • Rumunia
    2
  • Literatura piękna
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Więcej
Liviu Rebreanu Las wisielców Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także