rozwiń zwiń

Kundlizm

Okładka książki Kundlizm
Melchior Wańkowicz Wydawnictwo: Heraclon International publicystyka literacka, eseje
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Heraclon International
Data wydania:
2016-04-18
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-18
Język:
polski
ISBN:
9788379275922
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
43 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
341
125

Na półkach: ,

Świetne felietony, napisane z werwą i humorem, niestety wciąż w dużej mierze aktualne. Serial "1670" byłby tu jak znalazł. Autor opisuje znane rzeczy na temat postszlacheckiej mentalności Polaków. Pisze o zawiści, kundlizmie (interesowności), płaszczeniu się przed możnymi, pogardzie wobec niżej usytuowanych, biurokracji, rzekomej czci dla kobiet. Za bardzo trafną uważam teorię o istnieniu u Polaków dwóch rodzajów myślenia, które się nie przenikają: indukcyjnym u chłopów i dedukcyjnym u szlachty. Chłopi skupiają się na konkrecie, który dopiero po mozolnym czasie obserwacji może stworzyć bardziej złożony zarys teorii. Rzadko jednak dochodzi do oglądu spraw z większej, poza-przyziemnej perspektywy. Poza tym liczy się, co zrozumiałe, bardziej położenie ekonomiczne niż indywidualność. Tymczasem szlachta odwrotnie - wychodzi od teorii, szerszej panoramy rzeczywistości, od symbolu, słowa, obrazòw np. patriotyzmu, z tymże z przesłanek wyciąga pochopne wnioski, a co gorsze - NIGDY nie dochodzi do analizy. Było to na przestrzeni wieków fatalnie zgubne dla losów państwa i narodu. Dla stanów wyższych indywidualność i jednostkowe przeżycia były fundamentalne. Okres romantyzmu był tego dowodem - "ja" rozdmuchane do granic możliwości, kult wieszcza i poety, romantyczna miłość, fascynujące podróże, "zbójeckie lektury" - to wszystko było niedostępne stanowi chłopskiemu. A nieistnienie stanu mieszczańskiego, który mógł to przybliżać, tylko pogłębiało ten rozziew. A zatem pomiędzy tymi dwoma typami myślenia i dwoma stanami społecznymi brakowało w Polsce spoiwa - mogącego połączyć te skrajności czyli solidnego stanu mieszczańskiego. Na Zachodzie puszczał on w ruch idee idące z nizin społecznych w "górę" i odwrotnie. Dlatego sposoby myślenia w różnych klasach społecznych nie były od siebie aż tak oderwane jak u nas. W Polsce od wieków pomiędzy chłopami a szlachtą nie było żadnego umysłowego i życiowego pomostu, w skròcie: z jednej strony - romatyzm i Król-Duch, z drugiej -mozolna walka o kawałek chleba. Tę przepaść udawało się (chwilowo) zasypać tylko w momentach walki o niepodległość, w okresach poświęcenia całego narodu w walce z zaborcą, okupantem. Stąd może taka tendencja w nas do zbrojnego rzucania się z motyką na słońce - żeby choć przez chwilę poczuć upojenie narodową jednością. Autor stawia różne wnikliwe tezy, dlatego bardzo zachęcam do lektury. Ja sama, miło zaskoczona tymi felietonami, sięgnę po następne jego książki.

Świetne felietony, napisane z werwą i humorem, niestety wciąż w dużej mierze aktualne. Serial "1670" byłby tu jak znalazł. Autor opisuje znane rzeczy na temat postszlacheckiej mentalności Polaków. Pisze o zawiści, kundlizmie (interesowności), płaszczeniu się przed możnymi, pogardzie wobec niżej usytuowanych, biurokracji, rzekomej czci dla kobiet. Za bardzo trafną uważam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    51
  • Chcę przeczytać
    31
  • Audiobook
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Audiobooki
    2
  • Historia
    2
  • 2020
    2
  • Wyzwanie LC 2024
    2
  • ASa
    1
  • Legimi audio
    1

Cytaty

Więcej
Melchior Wańkowicz Kundlizm Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także