rozwiń zwiń

Jarosław Marek Rymkiewicz. Metafizyka

Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Cenzura wobec literatury w Polsce Ludowej Magdalena Budnik, Kamila Budrowska, Elżbieta Dąbrowicz, Wiktor Gardocki, Agnieszka Kloc, Katarzyna Kościewicz, Kajetan Mojsak, Marzena Woźniak-Łabieniec
Ocena 0,0
Cenzura wobec ... Magdalena Budnik, K...
Okładka książki Spór o Rymkiewicza Agata Bielik-Robson, Marek Aleksander Cichocki, Mariusz Cieślik, Ludwik Dorn, Grzegorz Górny, Jarosław Klejnocki, Aleksander Kopiński, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Król, Marta Kwaśnicka, Joanna Lichocka, Paweł Lisicki, Krzysztof Masłoń, Cezary Michalski, Magdalena Micińska, Artur Mrówczyński-Van Allen, Piotr Nowak, Jan Rokita, Tomasz Rowiński, Piotr Semka, Piotr Skwieciński, Jadwiga Staniszkis, Jacek Trznadel, Szczepan Twardoch, Dorota Wojda, Marzena Woźniak-Łabieniec
Ocena 5,4
Spór o Rymkiew... Agata Bielik-Robson...
Okładka książki Poetyckie obrazy śmierci… Od przełomu romantycznego do dziś Tomasz Cieślak, Marzena Woźniak-Łabieniec
Ocena 0,0
Poetyckie obra... Tomasz Cieślak, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
868
329

Na półkach: ,

Książka to analiza liryki Rymkiewicza pod kątem tematyki metafizycznej. Autorka skupia się na zmaganiach poety z Milanówka z pytaniami prymarnymi: o obecność/nieobecność Boga, duszę, nieśmiertelność, cierpienie, śmierć, dobro i zło oraz sens istnienia. Autorka analizuje ewolucję poezji Rymkiewicza od pierwszego tomu „Konwencje” (wydanego w 1957 r.) po utwory z „Pastuszka Chełmońskiego” (2014).

To poezja niezwykle spójna, mimo formalnej ewolucji (od eksperymentów z wierszem wolnym i białym, poprzez różne odmiany wiersza stroficznego i sylabotonicznego) i nieustannie podejmowanych na nowo dialogów i dyskusji z filozofią (Heraklit, Platon, Spinoza, Kant, Husserl, Nietzsche, Wittgenstein, Heidegger) i tradycją literacką (Wergiliusz Owidiusz, Naborowski, Morsztyn, Baka, Mickiewicz, Słowacki, Leśmian, Mandelsztam, Iwaszkiewicz, Miłosz). Obsesyjnie powraca temat śmierci ujmowanej zarówno w wymiarze biologicznego rozkładu jak i kulturowym - filozoficznym i religijnym. Przejścia istnienia w nicość lub inną nieznaną formę istnienia to temat tej poezji przewodni, a nicość jest kategorią dla tej poezji centralną. Wokół niej poeta koncentruje swoje wysiłki, od lat próbując uchwycić jej istotę. Wiersze Rymkiewicza są rodzajem próby wyjścia poza dostępne doświadczenie, przekroczenia. Projekt ten jest realizowany praktycznie od początku jego drogi poetyckiej. Program Rymkiewicza kojarzy się naturalnie najbardziej z XX wiecznym klasycyzmem, ale tradycjonalizm formalny (szczególnie ostatnich wierszy) jest odwrotnie proporcjonalny do ich nieraz dramatycznie nihilistycznego tonu. Poszukiwanie odniesień w przeszłości w poezji Rymkiewicza nigdy nie miało charakteru leniwego umoszczenia się w dawnych formach, a raczej poszukiwania miejsca do dyskusji o tematach najważniejszych. Dialog z „Wielkimi Duchami” przeszłości to ciągła próba wskrzeszenia i kontaktu zarówno dzieł jak i ludzi, próba zakwestionowania obejmującej wszystko prawa rozpadu, a zarazem próba zrozumienia tego prawa.

Woźniak-Łabiniec przedstawia tę podróż Rymkiewicza prowadząc czytelnika przez jego poezję za pomocą drogowskazów tematycznych (formułowanie koncepcji klasycyzmu, dialogowanie z przeszłością, zmagania poety z językiem, obraz sytuacji człowieka w świecie). Zabrakło mi trochę dokładniejszych analiz, poszczególnych utworów, głównie trudniejszych dla mnie wierszy z pierwszego okresu twórczości, które w warstwie symbolicznej bywają dla mnie nieczytelne. Bardzo cenne są z kolei klarownie omówione konteksty filozoficzne ukazujące intelektualne bogactwo tej liryki, która teraz domaga się kolejnej lektury.

Książka to analiza liryki Rymkiewicza pod kątem tematyki metafizycznej. Autorka skupia się na zmaganiach poety z Milanówka z pytaniami prymarnymi: o obecność/nieobecność Boga, duszę, nieśmiertelność, cierpienie, śmierć, dobro i zło oraz sens istnienia. Autorka analizuje ewolucję poezji Rymkiewicza od pierwszego tomu „Konwencje” (wydanego w 1957 r.) po utwory z „Pastuszka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Chcę przeczytać
    3
  • Radość
    1
  • Literaturoznawstwo
    1
  • Biografie & Rzeki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jarosław Marek Rymkiewicz. Metafizyka


Podobne książki

Przeczytaj także