Historia filozofii. Tom 3. Filozofia XIX wieku i współczesna

Okładka książki Historia filozofii. Tom 3. Filozofia XIX wieku i współczesna
Władysław Tatarkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Historia filozofii (tom 3) filozofia, etyka
557 str. 9 godz. 17 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Historia filozofii (tom 3)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2022-07-06
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
557
Czas czytania
9 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301180669
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
181 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
366
366

Na półkach:

Zaczynając lekturę pierwszego tomu miałem duże obawy, czy monumentalne dzieło Tatarkiewicza zdoła utrzymać moją uwagę do końca. Zupełnie niepotrzebnie. Z przerwami, ale bez większego wysiłku dotarłem do końca ostatniego tomu. Popularnonaukowe, choć rzetelne ujęcie (autor nie szczędzi nam „specjalistycznego” języka i potrzebuje prawie 2000 stron, do, jak sam stwierdza, wprowadzenia do tematyki filozofii) potrafi utrzymać naszą uwagę.

Smaczkiem ostatniego tomu są oczywiście zmagania Tatarkiewicza z cenzurą. Wychodzi to wybornie, bo autor stwierdza, że XX-wieczna różnorodność prądów filozoficznych objawiała się w krajach społecznie konserwatywnych, podczas gdy w krajach w których dokonała się rewolucja społeczna osiągnęła niespotykaną dotąd jedność. No i jak biedny cenzor miał kreślić? Prawdziwa jazda zaczyna się wtedy, gdy czytelnik zaczyna łączyć kropki i zdaje sobie sprawę jak „jaśniejąca pełnym blaskiem bezużyteczna bezinteresowność” (definicja filozofii wg Heideggera) wpłynęło na losy ludzkości XIX i XX w., gdy często abstrakcyjne rozmyślania zaczęto, niekoniecznie drogą perswazji. wcielać w życie. Z pewnością Marks śmiałby się w kułak widząc z jakim zapamiętaniem postępują jego apologeci, gdyby wiedzieli, że meldując się u schyłku życia w kurhausie jako profesję podał: „rentier”.

Ciesze się, ze nie musiałem studiować „opus magnum” Tatarkiewicza jako podręcznika akademickiego, z koniecznością zapamiętywania nazwisk, wkuwania terminów etc. Nie polubiłbym tej lektury jako podręcznika akademickiego. Jako przewodnik po trzech tysiącach lat ludzkiej myśli sprawdził się jednak idealnie.

Zaczynając lekturę pierwszego tomu miałem duże obawy, czy monumentalne dzieło Tatarkiewicza zdoła utrzymać moją uwagę do końca. Zupełnie niepotrzebnie. Z przerwami, ale bez większego wysiłku dotarłem do końca ostatniego tomu. Popularnonaukowe, choć rzetelne ujęcie (autor nie szczędzi nam „specjalistycznego” języka i potrzebuje prawie 2000 stron, do, jak sam stwierdza,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    281
  • Chcę przeczytać
    270
  • Posiadam
    125
  • Filozofia
    26
  • Teraz czytam
    18
  • Historia
    4
  • Audiobook
    4
  • Historyczne
    3
  • 2022
    3
  • Ulubione
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia filozofii. Tom 3. Filozofia XIX wieku i współczesna


Podobne książki

Przeczytaj także