Heretyk z familoka. Biografia Janoscha

Okładka książki Heretyk z familoka. Biografia Janoscha
Angela Bajorek Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2015-03-02
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-02
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324032884
Tagi:
biografia Janosch literatura niemiecka pisarz artysta artyści pisarze ilustrator plastyk plastycy Horst Eckert Zabrze
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
383
91

Na półkach: , ,

Równie dobrze podtytuł książki mógłby brzmieć: „powieść sensacyjna w dwunastu odsłonach”. Chociaż propozycji na tytuł Horst Eckert, z którym Angela Bajorek korespondowała przez cztery lata, miał kilka - na przykład „Proszę pozwolić, że nie oddalę się od Zabrza”. Albo „Nirwana, do Zabrza i z powrotem”. Albo „Czarniawka we krwi, machorka w głowie”. Albo „Pobożny heretyk i anarchista, Janosch”.

Pojawienie się na rynku księgarskim biografii Janoscha jest wydarzeniem o wiele większym, niż zabrzańska skala - choć to tutaj, w mieście Hindenburg, w którym Janosch urodził się „w wiadrze”, jest on szczególnie popularny. Pewnie dlatego dom, w którym się urodził, rozebrano pod Drogową Trasę Średnicową. Przypuszczalnie to również z tego powodu zabrzański Teatr Nowy, który od Janoscha otrzymał heretycki monodram „Powrót do Uskow albo ślad Boga albo pies z Cuernavaca” i dał go do przetłumaczenia księdzu, od 1993 roku nie ma odwagi wystawić go na scenie.

Gdyby Janosch był bardziej w Polsce znany, pewnie mówiło by się nie „jak z Monty Pythona”, ale „jak z Janoscha”. Czarny humor podszyty życzliwością. Tembr świata łączącego grozę, zachwyt i absurd.

Janosch nie cierpi dziennikarzy, za to uwielbia wpuszczać ich w maliny. Kilkukrotnie uśmiercił samego siebie - w odpowiedzi na prośby o wywiady kazał rozsyłać informacje, że umarł. Z Angelą Bajorek korespondował od 2011 do 2014 roku - "Heretyk z familoka" jest zapisem tych rozmów.

Mnie, zabrzankę, ujmuje historia miasta w wersji „kompendium”. Miasta „najbardziej śląskiego ze śląskich miast, a jednocześnie polskiego z polskich miast”, jak to raczył był ująć de Gaulle, a przecież zdobytego (nie: „wyzwolonego”) przez „bratnią armię”. Coś tu nie gra?

W powieściach Janoscha zasady logiki nie mają zastosowania - podobnie jak w jego życiu. Swoje zabrzańskie dzieciństwo uważa za trudne i nieszczęśliwe - twierdzi bowiem, że to zawsze tylko rodzicom wydaje się, że dzieciństwo ich dzieci to szczęście. Trudne życie w trudnych, niepewnych czasach. Domowe awantury. Pokazowe życie rodziców. Terror ze strony kolegów i koleżanek. Terror ze strony Kongregacji Mariańskiej. Terror ze strony Jungvolku. Ale to właśnie dzieciństwo w Hindenburgu/Zabrzu ukształtowało go i jako człowieka, i jako pisarza. I do tego Zabrza tęskni, to Zabrze odwiedzał i nawet przez moment chciał do niego wrócić… choć, zamiast wrócić, wybrał hamak o imieniu Elżbieta na Teneryfie.

Polecam czytać Janoscha z całego serca.
I na koniec zacytuję Kazimierza Kutza: „Pan Bóg, lepiąc osiemdziesiąt lat temu pod Zabrzem Horsta Eckerta - czyli Janoscha, nie mógł tego zrobić na trzeźwo”.


| Ma
Angela Bajorek, Heretyk z familoka. Biografia Janoscha, Wydawnictwo Znak, Kraków 2015

Równie dobrze podtytuł książki mógłby brzmieć: „powieść sensacyjna w dwunastu odsłonach”. Chociaż propozycji na tytuł Horst Eckert, z którym Angela Bajorek korespondowała przez cztery lata, miał kilka - na przykład „Proszę pozwolić, że nie oddalę się od Zabrza”. Albo „Nirwana, do Zabrza i z powrotem”. Albo „Czarniawka we krwi, machorka w głowie”. Albo „Pobożny heretyk i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    77
  • Chcę przeczytać
    44
  • Posiadam
    22
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ulubione
    3
  • 2021
    2
  • Śląsk
    2
  • Biografie
    2
  • E-Booki
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Więcej
Angela Bajorek Heretyk z familoka. Biografia Janoscha Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także