Maria i Paul. Miłość geniuszy

Maciej Karpiński Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2015-03-18
2015-03-18
literatura polska wspomnienia romans geniusz Maria Skłodowska-Curie Paul Langevin

Zdecydowanie jest to książka spoza moich zainteresowań, ale pewnej osobie przypominam kogoś z niej (nie, Nobla nie dostanę),więc przeczytałem. Styl nawet przypadł mi do gustu, czytało się dobrze. W realiach książka jest nieźle osadzona, choć temat samego romansu pozostawiam bez oceny wiarygodności. Delikatnie polecam.

W przypadku książki Macieja Karpińskiego „Maria i Paul. Miłość geniuszy” tak naprawdę podtytuł „Historia skandalu, który wstrząsnął Francją” najlepiej podsumowuje jej treść. Autor uczynił narratorem Jeana Perrina, przyjaciela obojga uczonych, który sam był naukowcem i obracała się w tym specyficznym kręgu. Muszę przyznać, że był to sprytny zabieg i naprawdę się Karpińskiemu udało stworzyć wrażenie realności, że faktycznie czuły obserwator snuje swoją opowieść, że tak faktycznie to wszystko wyglądało.

Czy zrobiła na mnie wrażenie ta historia? O romansie Skłodowskiej Curie z Paulem Langevinem słyszałam już wcześniej. Z jednej strony uważam, że w przypadku wybitnych jednostek ważne jest poznawania różnych faktów z ich życia, z drugiej strony – są pewne obszary, które nie do końca da się zrozumieć. Tutaj tak najbardziej zaskakuje burza, jaka wybuchła wokół czegoś tak pospolitego, jak romans. I to oburzenie społeczne, że przybłęda chce rozbić francuską rodzinę, że chce dzieciom ojca podle odebrać. Nieważne stały się osiągnięcia Marii, została zdegradowana do roli kokoty i tak naprawdę to ona w głównym stopniu ponosiła konsekwencje tej „płomiennej miłości”. Afera z publikacją listów w naszej rzeczywistości już chyba nie robi takiego wrażenia, przywykliśmy do różnych skandali obyczajowych. Może dziwić tylko to zacietrzewienie rodziny Langevina – oni naprawdę chcieli zniszczyć Skłodowską.

Z tej całej historii pozostaje mi tylko pytanie: Czy Maria bardzo żałowała tego romansu z Paulem?...I bynajmniej nie chodzi mi o ten skandal obyczajowy, tylko o to, że Langevin, mimo niezaprzeczalnego geniuszu, okazał się dość żałosnym i niezaradnym życiowo człowiekiem. Wybrał sobie na żonę kobietę, która go terroryzowała i był z nią nieszczęśliwy, a jednak dorobił się czwórki dzieci. Niby Marię kochał, a nie umiał odejść od żony i nie potrafił uchronić Marii od skandalu. Późniejsze jego romanse również nie świadczą o nim najlepiej.

„Maria i Paul. Miłość geniuszy” to sprawnie napisana opowieść. Szybko się ją czyta, autor ma lekkie pióro i umie grać na uczuciach czytelnika. Podobno jest to historia wielkiej, namiętnej miłości. Namiętnie na pewno było. Maria potrzebowała impulsu, by wrócić do życia po śmierci Piotra. Paul potrzebował kobiety, która go wspiera i rozumie, a nie tylko wyciąga do niego rękę po pieniądze. Spotkało się dwoje nieszczęśliwych ludzi, którzy dali sobie kilka chwili szczęścia. Czy fakt, że były to jednostki wybitne, czyni tę historię wyjątkową? Mi tam babcia zawsze powtarzała: "jak facet jest żonaty, to jest nietykalny, nawet jakby nogi ci się same rozkładały”. I tego się trzymam.

Fabularyzowana opowieść o Marii Curie-Skłodowskiej i Paulu Langevina. Lekka, łatwa i przyjemna, choć z faktami ma nie wiele wspólnego.

Książka zaskoczyła mnie, oczywiście pozytywnie. Ukazuje Marie Skłodowską-Curie nie tylko jaki laureatki nagrody Nobla, ale też jako kobietą. Polecam wszystkich pasjonujących się historią. W końcu warto coś wiedzieć o kobiecie, która zdobyła dwie nagrody Nobla, a dodatkowo pochodzi z Polski.

Na kilka lat przed powstaniem filmu o Skłodowskiej, Karpiński przepięknie opisał historię nieszczęśliwej i pełnej skandalu miłości Marii i Paula. Świetna książka!

Nie znałam tego etapu życia Pani Curie...
Historia, jak dla mnie mogłaby być ciekawiej napisana.

Nie znałam tego etapu życia Pani Curie...
Historia, jak dla mnie mogłaby być ciekawiej napisana.

"To nie byli bohaterowie smutnej bajki Saint-Exupéry'ego. Ale trochę jak oni, myślą wybiegali poza granice naszego małego świata. A on niechętnie toleruje takich, którzy podważają rządzące nim prawa, pozostając przy tym ludźmi".

1985

Nieznana historia wybitnej postaci, jaką z pewnością była Maria Curie.Jej romans po śmierci męża z innym wybitnym geniuszem,wywołał skandal. Za winną uznana Marię,nie bacząc na winy zamężnego Paul'a,który nawiązał płomienny i pełen pasji związek z Marią.
Ciekawie opisany, wciągający.Czytałam tę książkę z olbrzymią przyjemnością.

Ciekawie opisany, wciągający.Czytałam tę książkę z olbrzymią przyjemnością.

Jak każda biografia wybitnych, znanych osób fascynuje szczegółami z życia prywatnego.Tu poznajemy inne oblicze Marii Skłodowskiej-Curie; nie jako starszej siwej pani ubranej w bezkształtna szarą suknię - jaką znamy z jej publikowanego wizerunku, ale jako pełnokrwistą kobietę,walczącą zarówno o swoje miejsce wśród naukowców jak i o swoje szczęście prywatne.
Jej romans z żonatym przyjacielem męża ( po jego śmierci)jest skandalem obyczajowym w ówczesnym Paryżu i podkopuje jej pozycję, ale czego się nie robi dla miłości.

Jej romans z...

Czyta się bardzo szybko, chociaż forma nie przypadła mi do gustu - autor "podszywa" się pod przyjaciela madame Curie i mimo, że to po prostu zabieg literacki nie lubię tego w historiach prawdziwych.

• Biografie
  • 2015