rozwiń zwiń

Coś głęboko ukrytego. Światy kwantowe i emergencja czasoprzestrzeni

Okładka książki Coś głęboko ukrytego. Światy kwantowe i emergencja czasoprzestrzeni
Sean Carroll Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
Something Deeply Hidden: Quantum Worlds and the Emergence of Spacetime
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2020-10-06
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-06
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381693561
Tłumacz:
Urszula Seweryńska, Mariusz Seweryński
Tagi:
fizyka mechanika kwantowa
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
664
366

Na półkach:

Ta książka jest jedną wielką laurką dla teorii wieloświatowej. Sean Carroll z niesamowitą pasją objaśnia wszystkie jej niuanse i próbuje wybijać wszystkie argumenty z rąk jej przeciwników bardzo dokładnym tłumaczeniem założeń. Szczególnie podobał mi się rozdział ósmy, gdzie autor ustami dwójki naukowców – córki i syna – prowadzi w gruncie rzeczy filozoficzną dysputę nad implikacjami teorii wieloświatów. W zgrabny sposób rozprawia się też z zarzutami pod jej adresem.

Fizyk zabierał się do pisania pracy ze świadomością, że nie wszystkich do swej myśli przekona, ale trzeba mu oddać, że w niezwykle barwny i sugestywny sposób snuje swoją narrację. Na dodatek często odwołuje się do innych teorii, które dane zagadnienie także próbują tłumaczyć, ale odwołując się do odmiennych koncepcji. Mamy więc przybliżone teorie ukrytych zmiennych, obiektywnego kolapsu czy kilku innych. Carroll uczciwie podchodzi do sprawy i za każdym razem przypomina czytelnikowi, że poza teorią wieloświatów dane zjawisko można tłumaczyć inaczej (choć jednocześnie za każdym razem podkreśla, że koncepcja zrodzona w głowie Hugh Everetta w latach 50. XX wieku wydaje się jedyną słuszną).

„Coś głęboko ukrytego” to bardzo filozoficzna pozycja i dość wymagająca. Nie wydaje mi się, by dobrym pomysłem było sięganie po nią, gdy nie zna się podstaw mechaniki kwantowej. W tym celu lepiej zacząć od dzieł popularyzatorskich m.in. Jima Baggotta czy Johna Gribbina. Praca Carrolla rzeczywiście może trochę zamieszać w głowie, bo raczej nie kłopocze się wyjaśnianiem podstaw, ale od razu interpretuje je w kontekście teorii wieloświatów.

Tak czy inaczej to lektura, po którą warto sięgnąć. Nawet jeśli nie staniecie się zwolennikami koncepcji Everetta, to przynajmniej dobrze poznacie jej założenia. Przy okazji to intelektualna uczta – sposób snucia opowieści przez Carrolla zachęca do samodzielnych rozważań nad naturą mechaniki kwantowej.

Ta książka jest jedną wielką laurką dla teorii wieloświatowej. Sean Carroll z niesamowitą pasją objaśnia wszystkie jej niuanse i próbuje wybijać wszystkie argumenty z rąk jej przeciwników bardzo dokładnym tłumaczeniem założeń. Szczególnie podobał mi się rozdział ósmy, gdzie autor ustami dwójki naukowców – córki i syna – prowadzi w gruncie rzeczy filozoficzną dysputę nad...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    145
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    23
  • Popularnonaukowe
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Na ścieżkach nauki
    3
  • 2021
    3
  • Fizyka
    2
  • Nauka
    2
  • Fizyka kwantowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Coś głęboko ukrytego. Światy kwantowe i emergencja czasoprzestrzeni


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne