rozwiń zwiń

Chawerim. Poznańscy Żydzi

Okładka książki Chawerim. Poznańscy Żydzi
Zbigniew Pakuła Wydawnictwo: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań reportaż
377 str. 6 godz. 17 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Stowarzyszenie Miasteczko Poznań
Data wydania:
2018-12-30
Data 1. wyd. pol.:
2018-12-30
Liczba stron:
377
Czas czytania
6 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395292200
Tagi:
Żydzi Poznań historia
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
987
394

Na półkach:

Poznań to nie jest miasto, które przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o II Rzeczypospolitej i ludności pochodzenia żydowskiego. Nalewki w Warszawie czy Kazimierz w Krakowie są chyba tymi miejscami, o których najpierw pomyślimy.
Tymczasem w Poznaniu też była niewielka dzielnica żydowska.

Niewiele z niej pozostało. Turyści przyjeżdżają, żeby zobaczyć tak zwaną „nową synagogę” przy ulicy Wronieckiej, ale dla większości mieszkańców Poznania budynek ten kojarzy się przede wszystkim z działającą tam przez lata pływalnią (synagogę na basen zamienili Niemcy, ale po wojnie nie było komu upomnieć się o synagogę i tak już zostało; dopiero kilkanaście lat temu budynek wrócił do gminy żydowskiej i teraz czeka go przebudowa na hotel z częścią wyznaniowo-kulturalną).

Te kilkanaście historii, które można przeczytać w tej książce to opowieść właśnie o tych miejscach, o Żydowskiej, Wronieckiej, Chwaliszewie i Stawnej. To tam koncentrowało się życie ludności żydowskiej w Poznaniu.

Różne to było życie. Jednym udawało się rozkręcić interes. Inni biedowali. W latach 30-tych doszły do tego szykany ze strony antysemickich grup, które były dość prężne w Poznaniu. Części ludności żydowskiej udało się uratować przed zagładą. Niektórzy wyjechali jeszcze przed wojną. Inni uciekali przed Niemcami na wschód i swoją wędrówkę kończyli dopiero na stepach Azji. To, co ich łączy, to kres ich wędrówki, czyli Izrael, gdzie trafiali po wojnie, i gdzie żyli wspominając swój Poznań czy Kalisz.

Szkoda, że nie ma już w Poznaniu dzielnicy żydowskiej. I szkoda, że tak książka ukazała się w nakładzie zaledwie kilkuset egzemplarzy.

Poznań to nie jest miasto, które przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o II Rzeczypospolitej i ludności pochodzenia żydowskiego. Nalewki w Warszawie czy Kazimierz w Krakowie są chyba tymi miejscami, o których najpierw pomyślimy.
Tymczasem w Poznaniu też była niewielka dzielnica żydowska.

Niewiele z niej pozostało. Turyści przyjeżdżają, żeby zobaczyć tak zwaną „nową...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    5
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Z polecenia
    1
  • Posiadam
    1
  • Wątek żydowski
    1

Cytaty

Więcej
Zbigniew Pakuła Chawerim. Poznańscy Żydzi Zobacz więcej
Zbigniew Pakuła Chawerim. Poznańscy Żydzi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także