Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci.

Okładka książki Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci.
Dawid Hybsz Wydawnictwo: Psychoskok filozofia, etyka
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Psychoskok
Data wydania:
2013-03-18
Data 1. wyd. pol.:
2013-03-18
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379000159
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
462
383

Na półkach: , , ,

Jak trafiłem na tą książkę, spodziewałem się czegoś zupełnie innego (tak, przyznaję, czegoś w stylu "Efektu Lucyfera" Zimbardo ;) ), dlatego mnie w ogóle zainteresowała. Jak do końca przeczytałem opis (bo początek też mógł sugerować coś w stylu ww.), to już było wprawdzie dla mnie jasne, że to raczej będzie coś innego, jednak i tak postanowiłem przeczytać... A jak już czytałem... cóż, moim zdaniem to nie jest książka o złu, to jest książka o tym "pociągu do śmierci", przy czym, według tego co pisze autor, niemal każdy ma jakiś pociag do śmierci, ponieważ robi rzeczy, które zawsze jakoś można pociągnąć pod destrukcyjność ;) Co jest oczywiście grubymi nićmi szyte - moim zdaniem. Nie ze wszystkim się zgadzam i sporo treści to jest dla mnie... no jakaś taka filozofia przesadzona. Natomiast trzeba przyznać, że autor nie jest bardzo kaznodziejski i sam chyba nawet gdzieś tam zachęca żeby wziąć to, co nam pasuje. A i owszem, coś można z niej wyciągnąć, jak z niemal każdej książki. Np ciekawe i moim zdaniem trafne spostrzeżenia:

"W niektórych środowiskach religijnych nie zezwala się na to, by mieszkańcy Trzeciego Świata używali prezerwatyw i antykoncepcji. Zakazują im tego tylko z powodów religijnych, z powodu ideologii! A przecież w rozmnażaniu się, jako ludzkość, jesteśmy nieracjonalni. Nas ludzi jest obecnie zdecydowanie za dużo.A już na pewno nie potrzeba jakoś szczególnie zwiększać tej ilości! I jeszcze zakazywać tym ludziom prezerwatyw? Wciągu 2008 roku przybyło na Ziemi ponad 80 mln ludzi! Większość, bo Ok. 90% z nich urodziła się w krajach biednych, gdzie będą Żyć w totalnym ubóstwie, męczarniach i codziennym towarzystwie śmierci. Zakazywać w tych krajach prezerwatyw to daleko posunięta autodestrukcja. A może zakazać im seksu? Zamiast cieszyć się, że świat, w którym najlepsze co można teraz zrobić to nie rozmnażać się za bardzo, daje nam dzisiaj homoseksualistów i feministki - osoby które przecież z reguły nie będą się rozmnażać- i zamiast się z tego cieszyć, że jest jakieś rozwiązanie, jakaś pomoc, że będzie ktoś kto nie będzie mieć dzieci, atakuje się ich."

"Osho zwraca nam także uwagę, że często bywa tak, iż Biblia, Koran, Gita stają się ważniejsze od człowieka. A przecież już nawet Jezus zauważył, że to człowiek powinien być ważniejszy od prawa, pisma. Niedobrze jeśli religia staje się ważniejsza niż człowiek."

"Paradoks współczesnego Kościoła: zabrania aborcji, tym samym przyczyniając się do zwiększania ilości narodzin. Zabrania in vitro, tym samym przyczyniając się do zmniejszania ilości narodzin. W Obu przypadkach zwiększa cierpienia rodzin.
Jeden i ten sam ksiądz potrafi najpierw zakazać jednej rodzinie aborcji, zwiększając jej cierpienia, chwile później zakazać drugiej rodzinie in vitro, zwiększając jej cierpienia, by potem pójść poprowadzić Wspólnotę Rodzin i uczyć,że rodzina jest radością."

A na koniec jeszcze jeden cytat:

"Mistrz Zen Daini Katagiri uczył:
Kiedy jest czas, żeby wstawać - to wstań. Nawet jeśli nie chcesz - po prostu wstań. To, że wstaniesz uwolni cię od faktu, że musisz wstać. Nawet jeśli nie lubisz swojego życia - po prostu żyj. Nawet jeśli myślisz, że prędzej czy później i tak przyjdzie śmierć - po prostu żyj. Prawdą życia jest po prostu żyć. To jest nie przywiązanie. Praktyka Zen, to bycie w pełni żywym w każdej chwili. Tylko żyjąc w ten sposób możesz zaopiekować się swoim codziennym życiem."
- czasami się zastanawiam jak by to było, albo jak to będzie... kiedy mi najbliższe osoby zaczną odchodzić... ale prawda jest taka, że będę po prostu żyć, nic innego i tak nie mogę zrobić ;) a umrzeć zawsze zdążę ;)

(przeczytana/przesłuchana: 14.03.2024, Legimi)
4-/5 [7/10]

Jak trafiłem na tą książkę, spodziewałem się czegoś zupełnie innego (tak, przyznaję, czegoś w stylu "Efektu Lucyfera" Zimbardo ;) ), dlatego mnie w ogóle zainteresowała. Jak do końca przeczytałem opis (bo początek też mógł sugerować coś w stylu ww.), to już było wprawdzie dla mnie jasne, że to raczej będzie coś innego, jednak i tak postanowiłem przeczytać... A jak już...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    9
  • Projekt 2
    1
  • Ulubione
    1
  • Must have
    1
  • Audiobooki
    1
  • Filozofia
    1
  • W-pracy
    1
  • Ebooki
    1
  • Domowa biblioteczka
    1

Cytaty

Więcej
Dawid Hybsz Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci. Zobacz więcej
Dawid Hybsz Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci. Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także