Tropami siedmiu cudów świata

Okładka książki Tropami siedmiu cudów świata Vojtech Zamarovský
Okładka książki Tropami siedmiu cudów świata
Vojtech Zamarovský Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" historia
historia
Za siedmimi divmi sveta
Wydawnictwo "Śląsk"
1980-01-01
1980-01-01
Piotr Godlewski
cuda świata historia egipt piramidy kolos archeologia rodyjski 7 cudów świata architektura zabytki

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo przyjemnie napisana książka popularyzatorska, w której siedem cudów świata jest tylko pretekstem do rozważań na temat cywilizacji egipskiej, mezopotamskiej i greckiej. Autor napisał książkę bardzo atrakcyjną pod względem literackim (bardzo udane są odniesienia do współczesności, co nie jest łatwe, bo łatwo o banał lub chybioną analogię),a zupełnie przyzwoitą pod względem merytorycznym. Można by mieć tylko pretensje do niepotrzebnej chyba chęci ujęcia wszystkiego: w rozdziale o mauzoleum w Halikarnasie kilka stron rozważań o Krecie minojskiej nie jest chyba potrzebnych. Marksistowska gadanina, na którą zwróciło uwagę w swoich recenzjach kilku użytkowników rzeczywiście trochę przeszkadza, ale na szczęście zachowuje granice, a wzmianka o "zatrutej strzale reakcji", która ugodziła Fidiasza, wzbudziła mój szczery i niekłamany uśmiech. "Tropami siedmiu cudów świata" przypomina mi "Bogów, groby i uczonych" Cerama, choć tematyka jest troszkę inaczej zakreślona. Obie te prace zasługują na lekturę i odnoszę wrażenie, że gdyby studenci zaczynający kierunki humanistyczne dysponowali wiedzą o świecie Egiptu, Mezopotamii i Grecji na poziomie książki Zamarovskiego, to byłbym z takiego stanu rzeczy bardzo rad.

Tomasz Babnis

1970

Interesująca, wieloaspektowa opowieść o tytułowych siedmiu cudach świata. Zawiera ogólne informacje i ciekawostki, dlatego chętniej po nią sięgną zapewne laicy a nie znawcy tematu. Pozwala poznać dzieje samych budowli, ich przeznaczenie. Pozwala też poszerzyć wiedzę na temat cywilizacji, dzięki którym powstały. Autor nie przytłacza nas szczegółami, snuje swoją opowieść dając czytelnikowi poczucie podróżowania w czasie przestrzeni. Poczucie odkrywania, doświadczania przeszłości, a tym samy docenienia spuścizny przodków. Tekst został wzbogacony odpowiednio dobranymi zdjęciami i rycinami, które umożliwiają lepszą wizualizację opisywanych miejsc.
A zatem "włóżmy już siedmiomilowe buty i ruszajmy w drogę do krain za siedmioma górami i siedmioma morzami, o których po raz pierwszy usłyszeliśmy w bajkach".

Niewątpliwie na swój sposób ciekawa.Autor nie tylko przedstawia nam tzw: "cudowne budowle" jak i cywilizacje które je zbudowały.Dziś bywa,że o niektórych nawet nie słyszeliśmy,szkoda wielka,bo warto.Cywilizacja antyczna, w wielu dziedzinach przewyższała naszą wiedzę,przykładając odpowiednie kryteria oczywiście.Co stało się z pięknymi budowlami?Co stało się z cywilizacjami, o których tak mało wiemy? Może książka ta zachęci do poznawania świata, który już nie istnieje,coś tam w głowie zawsze zostanie?

Bardzo przyjemna do czytania książka. Płynie przez kolejne tematy, co dla jednych może być atutem, dla innych minusem. Niewątpliwie jednak ciekawie przybliża poszczególne cuda czytelnikom. Nie ma co oczekiwać, że zawierać będzie wiele fachowych szczegółów. To raczej książka na zrelaksowanie, powspominanie miejsc, w których się było, posłuchanie podczas biegania ;)

Jak dla mnie jedna z lepszych książek o historii starożytnej. Choć faktycznie cytatów z Marksa i Engelsa całkiem sporo :)

2028

Nigdy bym się nie spodziewała, że książce traktującej o archeologii będzie tyle cytatów z Marksa, Engelsa i nawet jeden z W.I. Lenina!
Poza tym śmiertelnie nudna, dużo pobocznych bzdur, a o samych cudach tyle, co na lekarstwo.

Książka opisuje siedem cudów świata: geografia, historia, ciekawostki. Wszystko, co każdy zainteresowany powinien wiedzieć na ten temat, w jednym miejscu.

Ciekawie i zwięźle opowiedziane historie siedmiu cudów świata. Pozycja popularno - naukowa, która warta jest przeczytania...

• Starożytność
  • Na sprzedaż
  • Archeologia
  • Podróżnicze
  • Losowo

Dodaj cytat z książki Tropami siedmiu cudów świata