Gladiatorzy

Okładka książki Gladiatorzy
Michael Grant Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Seria: Człowiek i jego cywilizacja historia
historia
Człowiek i jego cywilizacja
Gladiators
Wydawnictwo Łódzkie
1987-01-01
1980-01-01
Tadeusz Rybowski
Gladiatorzy Rzym

Polecam wszystkim miłośnikom historii. Skala brutalności i sadyzmu Europy przedchrześcijańskiej zadziwia i przeraża.

Słowo ,,gladiator" kojarzy się powszechnie z człowiekiem walczącym pieszo na arenie, odzianym w nietypowy hełm, biodra przepasane chustą z ciężkiego materiału i jakieś nagolenniki. Jednym słowem, największą popularność przez wieki udało się utrwalić stylowi trackiemu, który był tylko jednym z kilku, jakie przedstawiano na arenie. Niektórzy będą jeszcze wiedzieć, że geneza nazwy wywodzi się od ,,gladius" - miecza i może kilka faktów, związanych z powstaniem Spartakusa. Myślę, że ta rzetelnie napisana, a niezbyt obszerna pozycja w przystępny sposób przybliży tematykę każdemu, kto rozpoczyna zagłębianie się w dzieje Starożytnego Rzymu.

Warto polecić nie tylko miłośnikom starożytnego Rzymu, bo to prawdziwa kopalnia informacji o gladiatorach oraz świecie ich otaczającym. Okraszone wieloma ciekawymi anegdotami i cytatami. Czasami przeszkadza przesadna szczegółowość.

Jedna z moich ulubionych studenckich pozycji. Rzetelna wiedza plus masę ciekawostek. Dla ciekawych

Do tej książki podchodziłam dość niechętnie, bowiem nie był to mój własny wybór, a obowiązek. Jednak teraz cieszę się, że mój profesor od historii nakazał mi przeczytanie jej. Książka nie jest obszerna, ale jej zawartość merytoryczna jest wartościowa i - co najważniejsze - ciekawa. Dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy na temat instytucji gladiatorów i uważam, że sięgnąć po nią warto nie tylko wtedy, kiedy ktoś interesuje się historią - ta pozycja jest ciekawa sama w sobie.

Bardzo ogólne i przystępne ukazanie żywota gladiatorów. Warto przeczytać

Bardzo ogólne i przystępne ukazanie żywota gladiatorów. Warto przeczytać

Bardzo ciekawa książka. Jeśli interesują kogoś gladiatorzy jest to pozycja obowiązkowa.

Polecam wszystkim którzy zaczynają przygodę ze starożytnym Rzymem :)

Polecam wszystkim którzy zaczynają przygodę ze starożytnym Rzymem :)

Dodaj cytat z książki Gladiatorzy

Ciekawostki historyczne