Pan Samochodzik i złoto Inków, Tom 1 - Czorsztyn

Okładka książki Pan Samochodzik i złoto Inków, Tom 1 - Czorsztyn Jerzy Szumski
Okładka książki Pan Samochodzik i złoto Inków, Tom 1 - Czorsztyn
Jerzy Szumski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik (tom 19.1) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Pan Samochodzik (tom 19.1)
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
1998-11-30
1998-11-30
838587528X
Pan Samochodzik złoto Inków Czorsztyn

Pierwsza część przygód Pana Samodzielna ze złotem Inków muszę przyznać że toczy się trochę ospale. Poszukiwania skarbu przenoszą nas tym razem w Pieniny, w Zbójeckie Skałki gdzie to ma znajdować się schowek.
Pan Samochodzik, pan Kobiatko i jego niepełnosprawny siostrzeniec Janusz muszą stawić czoła innym bohaterom, których kusi chęć zdobycia Inkaskiego złota.
Książka uchyla rąbka tajemnicy w jaki sposób Inaskie skarby mogły znaleźć się w Polsce, co się stało z odnalezionym pismem węzełkowym na zamku w Niedzicy oraz jego związek z Peru.
Książka z mało rozwiniętą akcją, przewidywalna ale również podsycająca chęć sięgnięcia po drugi tom by dowiedzieć się o dalszych losach bohaterów.
Dla mnie jako fana Pana Samochodzika książka mimo wszystko warta przeczytania i polecenia.

Książka...

Całkiem zgrabna kontynuacja Samochodzików, bardzo rozbawiły mnie początki użytkowania "komórkowców". Znudzić mogą momenty gdy autor zasypuje nas gradem dat i wydarzeń.

Nie jest to już "Pan Samochodzik" Nienackiego, ale i tak momentami miło się czyta. No i pozytywne jest to, że w takiej książce, już na koniec lat 90-tych, jest poruszana tematyka osoby z niepełnosprawnością. To wtedy był temat tabu, teraz znacznie się ta kwestia poprawia.

Lekko się czyta , fajna przygoda lecz trochę naciągana.

Lekko się czyta , fajna przygoda lecz trochę naciągana.

Moim zdaniem najsłabsza historia wydana w serii Pana Samochodzika.
Przeczytało mi się ją szybko, ale nie problemem w niej jest jej ciężkość, a raczej słabo rozwijająca się akcja. W momencie gdy mijałem ponad połowę książki, to złapało mnie lekkie zdziwienie, że tak naprawdę jeszcze nic się nie wydarzyło.
Podróżowaliśmy po Krakowie, czytaliśmy wiele różnorakich ciekawostek (co też zresztą lubię w tej serii, ale potrzeba też trochę akcji) i.... staliśmy tak naprawdę w jednym miejscu.... no poza ubywającymi stronami w książce.

Aczkolwiek polecam przeczytać dla każdego kto lubi ten cykl;)

Moim zdaniem najsłabsza historia wydana w serii Pana Samochodzika.
Podróżowaliśmy po Krakowie, czytaliśmy wiele różnorakich ciekawostek...

Książka opowiada o kolejnej przygodzie Pawła i Pana Tomasza którzy tym razem zajmują się poszukiwaniem Skarby Inków. Ich kroki kierują się w stronę Pienin. Akcja zaczyna się w Krakowie gdzie Paweł spotyka nauczyciela Aleksandra i jego bratanka Janusza, oraz profesora i jego asystentkę z Peru. Nie brakuję opisów miejsc, przyrody. Brakuje natomiast przez większą część trwania książki akcji. Mimo to polecam fanom samochodzika

Zdecydowanie najsłabszy ze wszystkich Samochodzików, które przeczytałem. Przez 3/4 książki akcja nie posuwa się ani o krok. Zamiast ciekawej akcji autor zaserwował nam przewodnik po Krakowie i okolicach, opisując niewątpliwe walory tych miejsc. Nie o to przecież chodzi w książce przygodowej. Kiedy wydaje się, że w końcu akcja ruszy z miejsca, ponownie otrzymujemy kolejne strony przewodnika krajoznawczego. Tym razem możemy dowiedzieć się o walorach turystycznych Pienin. Książka bardzo mnie zawiodła. Jest na siłę rozciągnięta co powoduje, że jest po prostu nudna. Nie polecam nikomu.

Książka, która nie powinna się ukazać. A na pewno nie w dwóch tomach.
Chyba najgorszy ze wszystkich Samochodzików.
Widać dobitnie, że Szumskiemu nie starczyło pomysłów na stworzenie spójnej fabuły w odpowiedniej objętości, więc posunął się do jej udziwniania na siłę. Daniec zachowuje się raz po raz tak absurdalnie, jakby celowo i z premedytacją sabotował powierzone mu zadanie - no ale dzięki temu zwrotów fabuły i objętości tekstu przybywa.

Książka, która nie powinna się ukazać. A na pewno nie w dwóch tomach.
Chyba najgorszy ze wszystkich Samochodzików.

• Pan Samochodzik
  • Seria: Pan Samochodzik