Pan Samochodzik i Floreny z Zalewa

Okładka książki Pan Samochodzik i Floreny z Zalewa Jerzy Szumski
Okładka książki Pan Samochodzik i Floreny z Zalewa
Jerzy Szumski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik (tom 23) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Pan Samochodzik (tom 23)
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
1998-11-30
1998-11-30
Pan Samochodzik floreny Zalewo

Paweł Daniec na tropie kolejnej zagadki.
Czy jest możliwe że oprócz dobrej pory znalezionych florenów w Zalewie, istnieją jeszcze inne floreny? Paweł Daniec oprócz podróży do Zalewa by znaleźć odpowiedz na to pytanie, również wpadnie na trop szajki kradnącej muzealne skarby sakralne.
Pięknym momentem w książce są odwiedziny Pawła Dańca na grobie Zbigniewa Nienackiego. Piękne połączenie talentu zmarłego artysty, oddanie mu hołdu i kontynuowanie jego spuścizny.
Czy Paweł powstrzyma szajkę? Co ma wspólnego z tym wszystkim Batura? Czy można na niego liczyć?
Książka o dwóch wątkach: przygodowym oraz sensacyjnym.
Polecam wszystkim fanom Pana Samochodzika

Paweł Daniec na tropie kolejnej zagadki.

Można się przyzwyczaić do nowego "Pana Samochodzika". Coraz fajniejsze te części. Idą w takie trochę współczesne "kryminały" i mogą się podobać. Pójdę dalej w kolejne części i myślę, że będzie coraz ciekawiej.

1958

Jakaś tam akcja jest, ale, mimo licznych nawiązań do prawdziwego Nienackiego, to jednak nie to. Sporo błędów i nielogiczności. Czasem zastanawiałam się, czy autor nie pamięta, co wcześniej napisał. Styl i dialogi bardzo dziecinne. Może i w dawnych Samochodzikach takie były, a mi wtedy to nie przeszkadzało, nie pamiętam. Teraz przeszkadzało.

Wychowałem się na klasycznych "samochodzikach" i cóż - na mój gust, mamy tu dość słabe naśladownictwo. - Jest trochę uroku, zaś autor w ujmujący sposób oddaje hołd pierwowzorowi... Niestety, jest po prostu gorszym pisarzem... Wprowadzenie "unowocześnień" gadżetów wykorzystanych przez bohatera robi na mnie wrażenie efekciarstwa na siłę. Są też wstawki "edukacyjne"; u Nienackiego robione zwykle z większym wdziękiem, tu robią wrażenie wklejonych na siłę wprost z podręcznika. Na dokładkę sporo tzw. "lokowania produktów", w mocno przaśnym i nachalnym wydaniu. - Co prawda o pewnym hotelu w okolicy dowiedziałem się z przyjemnością. - Zaznaczam, że nie jestem (póki co) zrzędliwym starowinką, czytam różne rzeczy, a nawet niektóre z nowych "samochodzików" mi się dość podobały. - W tej książce jest kilka ładnych zdjęć, także pokazujących dom Nienackiego. To dość miła przygodowa opowieść, poczytać można... momentami było wciągająco, ale za chwilę wrażenie psuły nielogiczne zachowania bohaterów, drewniany humor, albo np. długie opisy techniczne rowerów... Po lekturze oryginalnych przygód - rozczarowanie.

Wszystko kręci się w okolicy jeziora Jeziorak.
Stare Jabłonki, Jerzwałd, Ostróda, Zalewo, Morąg oraz początek fabuły Gdańsk.
Nie ma nudy, sama zabawa i przygoda , a czasami przygoda z dreszczykiem oraz wątkami historycznymi.
No kurcze podoba mi się . Na pewno będę kontynuował czytanko następnych poczynań Pawła .
Bardzo sympatycznie i ciekawie spędziłem czas przy lekturze. Historia związana z danym miejscem wplatana w fabułę jest bezcenna ,bardzo przydatna a czasami intrygująca .

Wszystko kręci się w okolicy jeziora Jeziorak.
Stare Jabłonki, Jerzwałd, Ostróda, Zalewo, Morąg oraz początek fabuły Gdańsk.
Bardzo sympatycznie i ciekawie spędziłem czas przy lekturze....

• Pan Samochodzik
  • Podróżnicze