Pan Samochodzik i bursztynowa komnata Tom 2 - Krzyż i podkowa

Okładka książki Pan Samochodzik i bursztynowa komnata Tom 2 - Krzyż i podkowa Jerzy Szumski
Okładka książki Pan Samochodzik i bursztynowa komnata Tom 2 - Krzyż i podkowa
Jerzy Szumski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik (tom 18.2) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Pan Samochodzik (tom 18.2)
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
2006-03-07
2006-03-07

I tak oto przeczytałem drugi tom Bursztynowej Komnaty. Wrażenia? No nie powiem ażeby książka mnie pochłonęła.
Muszę powiedzieć że Jerzy Szumski miał potencjał na powieść przygodowo kryminalną ale niestety nie wykorzystał do końca moim zdaniem.
Jak w poprzednich częściach pojawia się zagadka, zły charakter, tajemnica, trop, zagadka... Ale wszystko zmieszane ze sobą doprowadza do jako takiego rezultatu.
Przyznam że postacie znów zarysowane wyraźnie, czasem śmiesznie. Mniej historycznych opowieści a więcej skupienia na teraźniejszej akcji.
Moim zdaniem książka warta przeczytania, jako fan Pana Samochodzika polecam.
Pozostaje pytanie, kto zastąpi dyrektora Marczaka :)

Jedna z lepszych pozycji.

Zupełnie za dzieciaka czytałem troszkę Pana Samochodzika... Nie powiem żebym był wielkim fanem, no ale kłamałbym gdybym mówił że nie znałem.

Jedna z lepszych pozycji.

Na półkach: , , , , , , , ,

Osiemnasta część z serii Pana Samochodzika i druga książka pana Szumskiego. Nowy i młody Pan Samochodzik nabiera rumieńców. Paweł Daniec podejmuje się odnalezienia bursztynowej komnaty, świętego Graala poszukiwaczy skarbów. Do pomocy ma dwoje nastolatków, siostrzeńców pana Tomasza. W poszukiwaniach pomaga również jasnowidz. Siła intelektu Dańca wsparta zostaje przez nowe siły, siły nadprzyrodzone. To nowość w tej serii, gdyż "stary" Pan Samochodzik był raczej racjonalistą. Paweł Daniec umiejętnie kokietuje, zajmując niejednoznaczną pozycję między zwolennikami różnych poglądów co do dalszych losów bursztynowej komnaty. Oprócz unowocześnionego Pana Samochodzika mamy zmianę poglądów na temat historii wojennej Polski i roli, jaką odegrała w niej Rosja. Wyraźnie zaznacza się dystans i nieufność do naszego wschodniego sąsiada. Chociaż panu Dańcowi nie udało się znaleźć bursztynowej komnaty (może jednak innym razem),to jednak przy okazji znajduje wiele innych ukrytych skarbów.

Odmiennie do opinii "Grzesia" - uważam, że drugi tom jest o wiele lepszy od pierwszego :) Akcja tu wre, a ze ma sporo bocznych odnóg, to insza inszość :)
Przede wszystkim - wspaniały pomysł na trasę wakacyjnego wyjazdu, acz, nawet nie tylko letniego, bo i zimowego! :)

Miała ta książka swój urok. Klasztorny klimat, trochę opowieści o historii okolic Kadyn i całej pogoni za Bursztynową Komnatą. Brak zakończenia - jak to często bywa, z jednej strony może to być wada, bo nie poznano rozwiązania, z drugiej zaleta, bo kto wie, co nas jeszcze czeka w tej historii.

Bursztynowa komnata pozostała sprawą nierozwikłaną . Książka przybliżyła nas do regionu Kadyn, poznaliśmy dzieje Tolkomicka i Fromborka. Zahaczyliśmy o Braniewo i Kalingrad. Przeżyliśmy pościgi , napaście, bójki oraz poznaliśmy bunkry czy podziemia. Jak zawsze lekka i przyjemna w czytaniu przygodówka.

Kontynuacja przygód Pawła w poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty. Akcja zaczyna się po skończeniu przygód znanych z Wilczycy z Jantaru. Do Pawła dołącza siostrzeniec Pana Tomasza Jacek. Akcja toczy się w małym klasztorze franciszkańskim. Na jednym z okolicznych wzgórz może być ukryty osmy cud świata. Pojawia się także przeciwnik Dańca Badura. Polecam

Tom 2. "Bursztynowej Komnaty", mimo że nadal zaliczający się do lepszych kontynuacji Szumskiego, ustępuje moim zdaniem tomowi 1.
Kameralna fabuła osadzona w realiach starego klasztoru i wyraziste, sympatyczne postacie to jego niewątpliwe plusy. In minus policzyć trzeba prowadzenie akcji dość ostentacyjnie nastawione na pompowanie objętości (nieracjonalne zachowanie bohaterów z byle powodu odwlekających wykonanie powierzonych im zadań, szereg zdarzeń niezwiązanych z główną intrygą i będących li tylko wypełniaczem) i niejakie naiwności. Ale ogółem jest to całkiem przyjemna książka przygodowa.

• Pan Samochodzik
  • Seria: Pan Samochodzik