Jesteśmy. Rozstania '68

2008-01-01
2008-01-01
978-83-247-1027-0
publicystyka judaizm

To już 49 lat upływa od chwili, gdy urocza starsza Pani, bibliotekarka na Wydziale Chemii, zwróciła się do mnie z wyrzutem: "Panie Wojtku, pan tu, a w s z y s c y są już w auli!" No to poszedłem, potem wyszliśmy i poszliśmy na UW, krzycząc "Polska czeka na Dubczeka!". Potem.... wszyscy wiedzą.. a wieczorem dowiedziałem się, że ja Polak, który wyssał antysemityzm z piersi matki, wspieram paskudnych syjonistów, takich jak Beynar – Jasienica (tak było! Nawet z Jasienicy od Łupaszki, zrobiono Żyda!!). Po strajku na PW i obronie pracy magisterskiej (koniec marca '68) przyszedł czas na tytułowe "Rozstania '68", które objęły również dziekana mojego Wydziału, wspaniałego człowieka, przyjaciela ludzi, szczególnie studentów, wielkiego popularyzatora nauki, twórcę "Problemów|" i telewizyjnej "Eureki", prof. dr Józefa Hurwica, (1911 – 2016),którego miała szczęście przyjąć Marsylia. (u Torańskiej s. 120, 122).

Miałem przyjemność oceniać Torańskiej: "My" (10 gwiazdek),"Są" (10) oraz "Smoleńsk" (9),a teraz zabrakło mnie skali i muszę poprzestać na 10.
Rok 1968 w nieodwracalny sposób zniszczył polską naukę i kulturę, a paradoksem jest, że symbolem tego antysemickiego wandalizmu pozostaje działacz od 1926 roku żydowskiej KPP, mąż żydowskiej działaczki KPP - Liwy Szoken, niejaki Gomułka, co świadczy o jego horyzontach umysłowych.

Książka Torańskiej to nie tylko bolesne wspomnienia, lecz przede wszystkim starannie opracowany, opatrzony wieloma zdjęciami, jak najbardziej wiarygodny, dokument epoki. Chwała jej!

Ta książka otwiera oczy na jeden z przemilczanych fragmentów historii.
Uważam, że każdy Polak i Polka powinni tę książkę przeczytać. Cała książka jest poświęcona relacjom Polaków i Polek wypędzonych z Polski w okolicach 1968 roku, po nagonce na osoby pochodzenia żydowskiego mieszkające w Polsce.

Ta książka otwiera oczy na jeden z przemilczanych fragmentów historii.

Torańska = proste, naiwne czasem pytania + nieoczywiste odpowiedzi + nietuzinkowi rozmówcy

Znakomita książka znakomitej dziennikarki.

Znakomita książka znakomitej dziennikarki.

Książka robi wrażenie .Otwiera oczy na przemilczane wydarzenia w Polsce w roku 1968.Smutne kiedy w ten sposób grupuje się ludzi.

• Literatura faktu
  • Judaica