Pasje Zygmunta Freuda

Okładka książki Pasje Zygmunta Freuda Erich Fromm
Okładka książki Pasje Zygmunta Freuda
Erich Fromm Wydawnictwo: Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Meandry Kultury
2010-01-01
2010-01-01

Ważna książka dla miłośników Freuda.

PS. Sam nim byłem na I roku studiów psychologii :)

Ważna książka dla miłośników Freuda.

PS. Sam nim byłem na I roku studiów psychologii :)

1985

"Pasje Zygmunta Freuda" napisane przez wybitnego humanistę Ericha Fromma to rzecz krytyczna. Spotykamy się w niej z trzeźwym spojrzeniem na teorie, życie i samą osobę twórcy psychoanalizy (jeżeli pominąć wpływ na Freuda samego Bleulera). Pomimo, że Fromm nie oszczędza Freuda w żadnym calu, to podsumowując swoją analizę potrafi docenić go jako człowieka i jego niebagatelny wpływ na rozwój myśli humanistycznej.
Porównuje wkład uczonego do "przewrotu kopernikańskiego". I z tym się zgadzam.

Polecam książeczkę wszystkim, gdyż brak wiedzy na temat tytułowego bohatera i jego teorii jest swoistym niedociągnięciem. Przyjemnej lektury. Warto.

Ostatecznie jednak książkę skończyłem z tym uczuciem które tkwi we mnie po skończeniu jednej z części cyklu powieści (tych ciekawych powieści),gdy ręka świerzbi przy blasku nocnej lampki by łapać za kolejną część i zignorować sen na jeszcze chwilę. Erich Fromman ponownie pokazał swój krytycyzm który ostatecznie mimo całościowej formy odrzucił psychoanalityczne postrzeganie świata i zdobył się na wciąż przyćmioną lecz istotną krytykę działań Froyda, czego przez dłuższy czas mi brakowało.

Jestem wdzięczny Erichowi Frommanowi, że w tak skrótowy i rzetelny sposób (często powołując się cytaty z listów i relacji bliskich Froyda) przedstawił losy tak (mimo mojej nie chęci) ciekawej i ważnej persony jak Zygmunt Froyd. Nie zdawałem sobie dotychczas sprawy z tego jak bardzo niezwykłe były działania Froyda, a przede wszystkim struktura i charakter tworzonych przez niego struktur które przynoszą na myśl tajne organizacje z tak zwanych "teorii spiskowych".

Krótka, mała, nie droga książka na pewno godna polecenia dla człowieka ciekawego świata nauki.

Krótki opis osoby Zygmunta Froda, bo tym jest ta książka, pozytywnie mnie zaskoczył. Nie przepadam za biografiami, nie przepadam za samym Froydem i myślałem, że niezwykle się wynudzę, mimo nawet nie za dużych gabarytów książki. Niestety faktycznie zdarzały się takie momenty, szczególnie gdy autor silił się na nawiązania i opisy zawierające elementy psychoanalityczne....

Erich Fromm niszczy mit Freuda jako spokojnego i miłego ojca nowego nurtu, odziera go z całej powierzchowności, prezentuje sposób myślenia, skomplikowany charakter, źródła powstania obalonych twierdzeń. Nieustannie policzkuje, niszczy wszelkie hagiograficzne potrety, stawia na piedestale prekursora, Mojżesza, którego wciąż policzkuje, by złożyć ukłon i ostatecznie uznać jego geniusz.

psychologiczna analiza życia Freuda, interesująca.

psychologiczna analiza życia Freuda, interesująca.

Świetna. Opisuje nie tylko filozofie Freuda ale to, jakim był człowiekiem dla swojej rodziny. Jakim był dzieckiem dla swoich rodziców. Polecam. Szybko się czyta

Książeczka niewielkich rozmiarów, ale o ogromnej błyskotliwości, erudycyjności i subtelnej uszczypliwości.

• Psychologia
  • Filozofia