Liryki i poematy

Okładka książki Liryki i poematy Victor Hugo
Okładka książki Liryki i poematy
Victor Hugo Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Poetów [Państwowy Instytut Wydawniczy] poezja
166 str. 2 godz. 46 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Biblioteka Poetów [Państwowy Instytut Wydawniczy]
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1962-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
166
Czas czytania
2 godz. 46 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zbigniew Bieńkowski
Tagi:
poezja liryki poematy
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
746
700

Na półkach: ,

Strach padłby na tyranów, gdyby musieli być sądzeni przez poezję Victora Hugo. Jej zdolność do wybaczania ludzkiej krzywdy jest tak niewielka, jak nadzieja na to, że gnębiący ludzkość ciemiężyciele pójdą na barykady z hasłami wolności na ustach. Zaangażowanie tej poezji wynika zapewne z faktu, że jej twórca w swoim długim życiu przemierzył wystarczająco wiele systemów politycznych, żeby doceniać swobodę wolnej wypowiedzi. Dlaczego miałby nie korzystać ze swego prawa myśliciela ten, który żył ideami równości i tworzył wiersze pod ich wyjątkowym wpływem? Dlaczego poezja, której ciężar gatunkowy jest tak olbrzymi, nie miałaby równie ciężką ręką torować drogi do sprawiedliwości? Jej wolno wszystko, obalać stare światy, czerpać natchnienie z czego tylko chce. Ponieważ to właśnie Hugo był wizjonerem, którego później wskazał palcem Arthur Rimbaud. Z poezji francuskiego poety czerpali symboliści i nadrealiści. Dlatego teraz, pomimo upływu stu kilkudziesięciu lat, również my możemy obserwować jej starania o to, aby pochowana już dla nas teraźniejszość Victora Hugo, mogła się przemienić może nie w świetlaną ale w zdecydowanie lepszą przyszłość.

Wiele czasu poświęcił Victor Hugo rozmyślaniom nad formami istnienia. Być może dlatego momentami jego poezja przybiera kształty biblijnej Księgi Rodzaju skrzyżowanej z "Boską komedią" Dantego Alighieri. Jako traktat filozoficzny dowodzi celowości istnienia wszechrzeczy. Jako przejaw ludzkich wątpliwości, ginie w nieskończoności bezmiaru. Szuka przyczyny, rozgarnia tajemnice niemożliwości. Próbując poznać myśli wszechświata dowiaduje się o słabości człowieczego istnienia. "Ja jestem bytem ułomności, Upadłem i upadać będę nieraz jeszcze". Taka jest ludzkość a Hugo jedynie schylając się nad głębią pojęcia nieskończoności, przenikliwie bada stan umysłu człowieka. Jakby przy okazji spogląda na drabinę bytu i zestawia na jej szczeblach przeróżne odmiany towarzyszących etapom życia emocji. Bo na jej najwyższym podium stoi śmierć, ponury kpiarz.

Niewprawnemu w czytaniu ciężkiej poezji czytelnikowi może się zakręcić w głowie od niezliczonych proklamacji, jakie następują jedna po drugiej w obronie ludzkiej godności. Stawiając na ołtarzach moralności nowe hasła, francuski poeta wymaga skupienia od tych, którzy chcą przemienić spokojne dumania w krzyk cierpienia. Wiele wysiłku kosztowało mnie wsłuchanie się w protest, wydobyty spod pióra pisarza kreślącego wizje sprawiedliwej przyszłości. Jednak czasami warto poświęcić tych kilka chwil na bunt słów, wyrażony w małym objętościowo tomiku poezji jednego z największych myślicieli świata. Ukazane przez Victora Hugo ciemne strony historii poruszają emocje a jednocześnie kształcą umysły jego czytelników w duchu prawdy i wolności. To nie jest kolejny przykład klasycznego patosu ale próba umiejętnego ukazania, potrzebnych każdemu człowiekowi cnót.

Sztuka to szczęście dające wielkość całym narodom. Zgadzam się w całej rozciągłości ze słowami twórcy, dla którego tak ważna była harmonia pomiędzy sercem a rozumem. Hugo wyrósł w spalającym się w poszukiwaniu ideału romantyzmie, więc dobrze znał wartość uczucia. Na styku przesuwających się w jego życiu literackich nurtów powstawały największe dzieła. Tam, gdzie iskrzyło od ścierających się stylów, tam rosła nie tylko nowa ale i pasjonująca sztuka. Dzięki temu paradującemu w jego poezji przemijaniu, mogłem obserwować postępy ludzkości w poznawaniu swojej własnej kultury. Cieszę się, że nie upadłem pod ciężarem a wręcz przeciwnie, wyszedłem wzmocniony wiedzą dotąd nieposiadaną. Chciałem stanąć na skrzyżowaniu wielu literackich kierunków i tego dokonałem a po drodze nie ominąłem żadnej okazji do rozmyślania nad istotą zawartego w poezji Victora Hugo piękna.

Strach padłby na tyranów, gdyby musieli być sądzeni przez poezję Victora Hugo. Jej zdolność do wybaczania ludzkiej krzywdy jest tak niewielka, jak nadzieja na to, że gnębiący ludzkość ciemiężyciele pójdą na barykady z hasłami wolności na ustach. Zaangażowanie tej poezji wynika zapewne z faktu, że jej twórca w swoim długim życiu przemierzył wystarczająco wiele systemów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    11
  • Klasyka
    1
  • Poezja francuska
    1
  • Pisarze francuscy: Victor Hugo (1802-1885)
    1
  • Literatura francuska XIX wieku
    1
  • Poezja
    1
  • Ex libris
    1
  • Literatura francuska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Liryki i poematy


Podobne książki

Przeczytaj także