Długie morze

Okładka książki Długie morze Franciszek Fenikowski
Okładka książki Długie morze
Franciszek Fenikowski Wydawnictwo: Czytelnik powieść przygodowa
648 str. 10 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść przygodowa
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
648
Czas czytania
10 godz. 48 min.
Język:
polski
Tagi:
żegluga przygoda
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Muzyka płynąca z wierszy Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Baliński, Helena Bechlerowa, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Franciszek Fenikowski, Jerzy Ficowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wiktor Teofil Gomulicki, Stanisław Grochowiak, Jerzy Harasymowicz, Marian Hemar, Zbigniew Herbert, Jerzy Hordyński, Witold Hulewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Janczarski, Adam Jarzębski, Zbigniew Jerzyna, Jacek Kaczmarski, Anna Kamieńska, Jan Kasprowicz, Ludwik Jerzy Kern, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Jonasz Kofta, Maria Konopnicka, Jan Koprowski, Ignacy Krasicki, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Jan Lechoń, Teofil Lenartowicz, Bolesław Leśmian, Leopold Lewin, Jerzy Liebert, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Nowak, Janusz Nowosad, Artur Oppman, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Rej, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Włodzimierz Słobodnik, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Edward Stachura, Leopold Staff, Stanisław Swen-Czachorowski, Artur Maria Swinarski, Edward Szymański, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Kornel Ujejski, Kazimierz Wierzyński, Rafał Wojaczek, Stanisław Wyspiański, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Emil Zegadłowicz, Jan Zych
Ocena 8,2
Muzyka płynąca... Adam Asnyk, Krzyszt...
Okładka książki Najpiękniejsze wiersze znad morza Ernest Bryll, Mieczysława Buczkówna, Nikos Chadzinikolau, Elżbieta Desperak, Franciszek Fenikowski, Teresa Ferenc, Julia Hartwig, Stanisław Horak, Zbigniew Jankowski, Mieczysław Jastrun, Urszula Kozioł, Tadeusz Kubiak, Jerzy Liebert, Kazimierz Nowosielski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Helena Raszka, Tadeusz Śliwiak, Antoni Słonimski
Ocena 0,0
Najpiękniejsze... Ernest Bryll, Miecz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
538
240

Na półkach: ,

Ależ to mogła być dobra powieść! Tyle, że nie jest. Pięknie widać jak autor ułożył sobie wątki, jak prowadzi czytelnika, jak wygrywa odpowiednie emocje, buduje nastrój mocniejszymi scenami, a przede wszystkim jak wplata cytaty z innych dzieł (np. Mieszko nieświadomie cytujący… Poncjusza Piłata),ale...kończymy z poczuciem zmęczenia i znużenia.

I w sumie mógłbym na tym skończyć, ale że argument “nudna” to dla mnie żaden argument (bo to pojęcie względne),spróbuję pokazać Wam co tu się nie udało. Niby można napisać “nie polubiłem bohaterów”, ale to też raczej niewiele Wam powie. Tak więc w czym tkwi sęk? Przede wszystkim żaden bohater “Długiego morza” nie przechodzi przemiany. Nawet jeśli Ibrahim odnajdzie sens życia i w finale podzieli się nim z Mieszkiem, to dla czytelnika niewiele się zmieni. Ot, cały czas Mieszko jest mądry, ale nieszczęśliwy, Dobrawa gruba (oesu, ale to był fatshaming!) i dobra, żony Mieszka głupie, Bogna nieszczęśliwa, Niemcy źli, księża próżni, chłopi… no chłopi jak chłopi stanowią kolorowe tło.

Co gorsza Fenikowski stawia na bohaterów historycznych, trudno więc liczyć na odrobinę zaskoczenia. Mieszko(a) musi zdobyć Wolin, Wichman musi zginąć, a Jordan zostać biskupem. Tła zaś jest za mało żeby mogło zaskoczyć, co gorsza zbudowano je na prostych schematach - nieszczęśliwie zakochana, smutny chłop, wesoły chłop, zdrajca ukarany itp.

Szkoda tym bardziej, bo Fenikowski miał spore wsparcie ze strony naukowców (m.in. prof. Labuda) i widać, że korzystał z niego ile tylko mógł. Starał się pokazać Mieszkę jako polityka i wodza, z konkretną wizją rozwoju kraju. Wtedy zapewne była to teoria świeża. (Dlatego śmieszy mnie Pobłocki, który współcześnie na dziesiątkach stron peroruje, o tym, że chrzest Mieszka był decyzją polityczno-ekonomiczną. No cóż, jaki badacz takie “odkrycie”)

Szkoda, zabrakło iskry, powieść miała wszystko żeby zagrać. Udało się osiągnąć poziom słabszych książek Bunscha i niewiele poza tym.

Ależ to mogła być dobra powieść! Tyle, że nie jest. Pięknie widać jak autor ułożył sobie wątki, jak prowadzi czytelnika, jak wygrywa odpowiednie emocje, buduje nastrój mocniejszymi scenami, a przede wszystkim jak wplata cytaty z innych dzieł (np. Mieszko nieświadomie cytujący… Poncjusza Piłata),ale...kończymy z poczuciem zmęczenia i znużenia.

I w sumie mógłbym na tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
253
160

Na półkach: , ,

Bardzo dobra powieść średniowieczna z czasów Mieszka I. Polecam.

Bardzo dobra powieść średniowieczna z czasów Mieszka I. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
1496
20

Na półkach: , ,

Książka opowiada o 4 dniach z życia Mieszka.
Poszczególne dni dzieli jednak okres nawet kilku lat. Książka zaczyna się, gdy Polanie są poganami, poprzez ślub z Dobrawą a skończywszy na przyjęciu chrztu przez Mieszka i narodzinach Bolesława Chrobrego. Każdy z tych czterech dni widzimy oczami wielu postaci historycznych i fikcyjnych a także o różnym statusie społecznym i tak sytuację polityczną i styl życia Polan widzimy oczami Mieszka, Dobrawy, Czcibora, Wichmana, Gerona jak również oczami zwykłych drużynników, rybaków itp.
Liczba bohaterów, a dodatkowo ich wspomnienia, przygody powoduje, że książka jest „ rozwlekła”, a język epoki, że początkowo trudno się ją czyta.
Głównym tematem książki są rozterki Mieszka dotyczące pozostania przy starych Bogach i narażenie się na atak sąsiednich państw chrześcijańskich, co utrudniłoby mu zjednoczenie plemion słowiańskich, czy też przyjęcie chrześcijaństwa i z nową wiarą stworzenia silnego państwa Polan, ale narażenie się na sprzeciw ludu.
W podjęciu decyzji pomaga mu Dobrawa, która namawia go do ochrzczenia się, w zamian za co otrzymuje pomoc Czechów przy zdobyciu Pomorza i która rodzi mu upragnionego syna, którego żadna z siedmiu poprzednich pogańskich żon nie była w stanie mu dać. Mieszko przekonuje się więc, że Bóg Chrześcijan jest silniejszy od starych bogów.
Książka pokazuje życie ówczesnych Polan i na pewno spodoba się wielu czytelnikom. Ja jednak preferuję książki bardziej konkretne.

Książka opowiada o 4 dniach z życia Mieszka.
Poszczególne dni dzieli jednak okres nawet kilku lat. Książka zaczyna się, gdy Polanie są poganami, poprzez ślub z Dobrawą a skończywszy na przyjęciu chrztu przez Mieszka i narodzinach Bolesława Chrobrego. Każdy z tych czterech dni widzimy oczami wielu postaci historycznych i fikcyjnych a także o różnym statusie społecznym i tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    3
  • Egzemplarz papierowy
    1
  • Lista życzeń
    1
  • Ulubione
    1
  • Historyczna
    1
  • 2014
    1
  • 30a Beletrystyka - Średniowiecze słowiańskie
    1
  • Beletrystyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Długie morze


Podobne książki

Przeczytaj także