Dom Klaudyny

Sidonie-Gabrielle Colette Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
La Maison de Claudine
Krystyna Dolatowska
Państwowy Instytut Wydawniczy
Opowiadanie francuskie - 20 w.
La Maison de Claudine
literatura piękna
Krystyna Dolatowska
Opowiadanie francuskie - 20 w.

Autorka przedstawiła swoją autobiografię w formie krótkich opowiadań.
Są to opowieści z dzieciństwa i młodości, wspomnienia o rodzicach i rodzeństwie. Pisarka też ciekawie opisała swoje spostrzeżenia o zwierzętach i przyrodzie.
Niektóre opowiadania były interesujące, ale przy innych trochę się nudziłam.

Autorka oddaje w tej książce hołd swoim rodzicom. Swojej matce zwanej przez ojca Sido - opoce rodziny Colette. Ale dla mnie najpiękniejszy jest rozdział poświęcony ojcu. "Potrzeba jest czasu, aby nieobecny przybrał w nas swoją prawdziwą postać".
Całość to krótko, ale z dużym uczuciem i wyczuciem napisane wspomnienia chwil z życia autorki. Opowieści o zwierzętach Colette...

Ciepła. Do wielokrotnego czytania.

Na półkach: , , , , ,

Zacznę od tego, że książka nie ma nic wspólnego z Klaudyną!

Jest piękna, subtelna i urocza. Składa się ze zbioru anegdot, które wyłaniają się z przeszłości pisarki tworząc bardzo przyjemną kompilację. Jest w niej dużo zwierząt, przyrody i zwykłych (bądź niezwykłych) relacji między autobiograficzną narratorką a otaczającą ją rodziną.
Bardzo mi się podobała, była lekka i...

W pozostałych częściach Klaudyny jestem zakochana, ale ta strasznie mnie wynudziła.

Wszędzie kwiaty i koty. Wszędzie zapachy, smaki, delikatny wietrzyk. Krótkie teksty, każdy jak bukiet ziół, jak wyprawa w krainę szeleszczącego, ciepłego domu. Idealna na odparcie miastowego zgiełku, stresu.
Litery, słowa, obrazy o niepowtarzalnym, delikatnym, niecodziennym już dziś smaku, który nie jest wyrafinowany, ale przez to w dzisiejszych czasach bardzo egzotyczny.

• Literatura francuska
  • Francja