Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości

Okładka książki Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości Judith Butler
Okładka książki Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości
Judith Butler Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Cykl: Seria Krytyki Politycznej (tom 13) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria Krytyki Politycznej (tom 13)
Gender Trouble
Krytyka Polityczna
2008-10-31
2008-10-31
Karolina Krasuska
gender krytyka polityczna

Doskonale się bawiłem podczas lektury. Polecam!

Doskonale się bawiłem podczas lektury. Polecam!

'Uwikłani w płeć to najważniejsza praca w historii intelektualnej ruchu feministycznego.' - nie zgodzę się z powyższym zdaniem ze streszczenia. Nie odmawiam pracy Butler ani doniosłości poznawczej, ani przełomowych stwierdzeń, zwłaszcza na tamten czas. Praca zdecydowanie 'kultowa' w swojej dziedzinie, jednakże zaliczyłabym ją raczej do legendy literatury 'gender studies', aniżeli krytyki feministycznej - oczywiście kategorie te są płynne, niemniej...Nurt feministyczny ma swoje wielkie przedstawicielki i Butler ich moim zdaniem nie 'przebija'. Z treścią jej wywodu się w dużej mierze zgadzam, jednak dla mnie, obytej z literaturą filozoficzną, czy psychologiczną, język był wciąż dość ciężkostrawny. Nawet przy założeniu, że praca ma być jak najbardziej naukowa i naszpikowana takąż terminologią, może jednak występować pewna poetyka, sprawiająca, że czyta się z przyjemnością. Tutaj jest jednak dość topornie. Mniej obeznanym z tematem zdecydowanie bardziej polecałabym teksty M.Chollet, D.Ducret, czy R.Solnit.

Napisana dość prostym językiem, pełna oczywistości pozycja o tym, dlaczego tradycyjnie definiowana płeć nie zawsze ma sens. A jednocześnie zbyt trudna, dla tych, którzy nie mają w sobie dość miejsca na nowe idee. Ale też i dla tych, którym nic nie mówią takie słowa, jak: semiotyczność czy desygnacja. Przyznaję, że niektóre rozdziały są trudniejsze w odbiorze, jakby autorka nie umiała streścić własnymi słowami teori, które przywołuje. Miejscami niedopowiedziana, czasem chaotyczna, wydaje się być atakiem na całą naszą rzeczywistość i kulturę wraz z wychowaniem. A jest to nie do przełknięcia nie tylko dla katolickiego konserwatysty, ale także dla lewackiego liberała, który od dziecka nauczony jest patrzeć na świat w jeden i jedynie słuszny sposób.
Myślę, że jest bardziej zrozumiała dla kogoś kto ma już za sobą lekturę tekstów, do których Butler nawiązuje. Chociażby autorstwa J. Lacan'a czy L. Irigaray.
Mam wrażenie, że może być trudniejsza w odbiorze dla mężczyzn niż dla kobiet. Od początku zaliczana do kanonu literatury feministycznej.

„Uwikłani w płeć“ („Gender Trouble: Feminism and The Subversion of Identity“) to książka legenda, jedna z najważniejszych prac w historii ruchu feministycznego. Wydana w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku, zapoczątkowała teorię queer, rewolucjonizując dyskurs dotyczący kwestii różnicy seksualnej. Butler zaprezentowała w niej krytykę wszelkich postaci esencjalizmu tożsamościowego (twierdzenia, że zawsze można podać skończony zbiór cech jakiegoś bytu, które musi on posiadać, by należeć do określonej grupy). Punktem wyjścia była dla niej krytyka feminizmu jako ruchu, który próbował samookreślać się przez wyznaczanie granic własnego głosu i definiując się w sposób ograniczający (poprzez klasę, rasę, płeć, przynależność kulturową itp.),automatycznie wykluczał osoby, które nie realizowały pewnego wzorca. Tak widziany feminizm, zamiast podkreślać indywidualizm i otwierać – unifikował i zamykał. Butler, radykalizując opozycję między płcią kulturową (gender) a płcią biologiczną (sex),stwierdziła, że płeć (również biologiczna) to konstrukcja, której nie należy traktować wiążąco, ale którą należy rozpatrywać z perspektywy danego czasu i historii. Pokazuje, że naszą płeć definiuje nie to, czym jesteśmy, ale raczej to, co robimy, jak się zachowujemy, co - w sposób performatywny – chcemy pokazać innym.

„Uwikłani w płeć“ to lektura obowiązkowa nie tylko na gender studies, ale dla wszystkich interesujących się feminizmem, filozofią, psychoanalizą czy teorią kultury.

(Ewa Tomaszewicz, nr 16)

260 stron bełkotu. Autorka wprowadza co chwila nowy termin (bądź połączenie jakiś dwóch terminów) nie wyjaśniając, co on oznacza. Praca ta zdaje się nie spełniać żadnych standardów dotyczących prezentacji argumentów i jasności wywodów, promotor na studiach oddał by komuś taką pracę całą pokreśloną.
Dodatkowo p. Butler nie odróżnia rzeczywistości od języka. Powołuje się na innych mocno kontrowersyjnych autorów, których prowokacyjne twierdzenia traktuje jako udowodnione.
Starałem podejść do tej książki obiektywnie i bez uprzedzeń ale naprawdę ciężko napisać o niej coś pozytywnego...

Dodatkowo p. Butler nie odróżnia rzeczywistości od języka. Powołuje się na...

Zmęczyło mnie czytanie Butler. Język tej książki jest tak ciężki, że wrzucona do wody przebiłaby dno.

,,Uwikłani w płeć" Judith Buttler czytanie szło bardzo opornie no ale cóż na studiach trzeba czytać i takie dziwne książki i udało się przeczytana nareszcie! Ale wiem jedno jeśli nie będę musiała nigdy więcej po nią nie sięgnę! Autorka np uważa, że ,,Kobieta jest jedynie źródłem problemów." lub uważa że ,,Ciąża jest stanem patologicznym"
Pomijając już to o czym Pani Buttler pisze to ile jest błędów tej książce to jest po prostu straszne!

Pomijając już to o czym Pani...

Zostawiam tę książkę chwilowo bez oceny. Mimo, że jest raczej dobra to jednak odczuwam pewien przesyt naukowego języka co utrudnia odbiór. Szczerze mówiąc, dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z Freudem, de Beauvoir, Foucaultem czy innymi osobami do których poglądów odwołuje się Butler, książka pozostanie niezrozumiała.

Opinie na temat tego "dzieła" zamknę w kilku lapidarnych słowach: Lewacki bełkot niemający żadnego oparcia ani w nauce ani w rzeczywistości.

Brednie nad bredniami.

Brednie nad bredniami.

• Feminizm
  • Studia
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • Filozofia