Karawany walczące

1992-01-01
1992-01-01
83-03-03512-6
Stefan Barszczewski

Ciekawa i poruszajaca powiesc, bedaca kronika tamtych czasow. Grey pieknie odmalowuje obraz zachodu, osadnikow, pionierow i karawan przemierzajace tysiace mil bezdrozy i dzikich obszarow. Pisarz przenosi czytelnika na rozlegle prerie i "falujace" stepy aby podazal sladami karawan zwyklych pionierow jak i wiekszych furgonow pocztowych i towarowych. Te ostatnie czesto rozciagaja sie na przestrzeni wielu kilometrow, transportujac cenne ladunki i sa zawsze eskortowane przez oddzialy wojskowe. Niestety wybuch wojny secesyjnej (1861-65) rekrutuje wszystkich zolnierzy do walk i sznury karawan narazone sa czesciej na ataki Indian i zlodziejskich szajek. Rozlegle stepy nasaczone sa krwia nieustraszonych ludzi ktorzy ryzykuja swoje zycie w pogoni za bogactwem, zlotem, lepszym zyciem czy przygoda..

Zane Grey nie po raz pierwszy pokazuje wiedze i znajomosc tematu tamtego okresu zasypujac czytelnika ciekawostkami np. ustawianie sie wszystkich karawan przed zmrokiem w wielkie kolo w obawie przed atakiem Indian, palenie wysuszonych odchodow bizona w przypadku braku drewna na stepach. Wydarzenia i postacie fikcyjne przeplataja sie z historycznymi (szlak towarowy Santa Fe, wojna secesyjna, Christopher Carson “Kit” – mysliwy, scout, przwodnik i wywiadowca).

W powiesc wpleciony jest watek milosny Clinta Belmeta i May Bell, osieroconych dzieci, ktorych rodzice zgineli podczas ataku Indian na bezbronne furgony. Na skutek napadu dzieci zostaja rozdzielone i w kolejnych latach robia wszystko aby sie odnalesc, wierzac ze kazde z nich przezylo tragedie. Ciekawym elementem powiesci jest pies Clinta, Jack, ktory ma “szosty zmysl “ i wyczuwa z wyprzedzeniem zblizajacych sie wrogich Indian. Wspaniale opisy krajobrazow i walk sa rowniez mocna strona tej ksiazki. Przykladowy fragment:

“.. Clint wywijajac zlamanym karabinem, rzucil sie przez dymy, usilujac w tej strzaszliwej gmatwaninie odnalesc towarzyszy,aby stanac u ich boku. Z furgonow buchaly coraz gestsze obloki dymu. Ogniste kolo otoczylo przewoznikow. Tu i owdzie, wsrod gestej niebieskawej zaslony, grupy przewoznikow zmagaly sie strzelajac, uderzajac, chwytajac sie za bary z Kiowami, jak bestie, oszalale porywem zadzy krwi. Clint podskoczyl i strzaskal czaszke jednemu z Kiowow., skalpujacemu pokonanego bialego, po czym powalil na ziemie dwoch innych wrzeszczacych czerwonych szatanow, ktorzy podpalili furgon z amunicja..”

Clint Belmet spedza swoje dziecinstwo i mlodosc na Karawanach przemierzajac tysiace mil, dzieki swojej odwadze, ambicji i poswieceniu zdobywa cenne doswiadczenie, szybko awansujac w hierarchi i zyskujac uznanie Kita Carsona.

Interesujaca i oryginalna ksiazka, zachecam do lektury.

Przed wojna Z. Grey byl poczytnym pisarzem w Polsce , niestety cenzura komunistyczna zakazala wydawania jego ksiazek w 1952 roku co odcisnelo swoje pietno do dnia dzisiejszego z ogromna strata dla czytelnikow. Obecnie poszukuje przedwojennych wydan ksiazek Greya bedacych bestsellerami takich jak “Tor Stalowego Smoka”, “Kwiat Kolorado”, “Legia Stracencow” czy “Rycerza Pogranicza” nigdy po wojnie nie wznowionych. Wydawnictwo Jamakasz wydalo kilka ciekawych ksiazek Zane Greya nalezacych do serii “Szlakiem Przygody”.

• Westerny/Indianie/Pogranicze/Osadnicy
  • Dziki Zachód / Western / Indianie

Dodaj cytat z książki Karawany walczące