Elżbieta i Essex: historia tragiczna

Okładka książki Elżbieta i Essex: historia tragiczna Lytton Giles Strachey
Okładka książki Elżbieta i Essex: historia tragiczna
Lytton Giles Strachey Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Elizabeth and Essex: a tragic history
Czytelnik
1958-01-01
1958-01-01
Maria Godlewska
Elżbieta I Tudorowie Robert Devereux historia Anglii

To niezwykła, napisana z kunsztem biografia monarchini skupiająca się na okresie jej życia po rozgromieniu hiszpańskiej Armady i pojawieniu się u jej boku Roberta Devereux. To jednocześnie doskonała lekcja historii Anglii drugiej połowy XVI wieku. Lytton Strachey, angielski pisarz i krytyk, pieczołowicie odmalowuje przed oczami czytelnika nie tylko ówczesne wydarzenia, ale też uzupełnia je obrazem uczuć i emocji ich bohaterów, bazując na kronikach i licznie zachowanych listach.

Cała opinia:

Wnikliwa analiza relacji tytułowych postaci. Wynika z niej, że bardzo powierzchownie znam historię....

"Elżbieta i Essex" to dla mnie głównie książka psychologiczna, a potem dopiero częściowo biograficzna i historyczna. Lytton Strachey opisał dzieje relacji pomiędzy królową a hrabią Essexem przez pryzmat ich charakterów. Wspomniał przykładowo, że ambasadorzy hiszpańscy pisali, że główną cechą Elżbiety było tchórzostwo. Zdaniem Lytton Stracheya mylili się, jednakże królowa wg niego osiągnęła powodzenie dzięki takim cechom jak obłuda, giętkość, niezdecydowanie, wieczne zwlekanie i skąpstwo, ale też niezależność umysłu i pociąg do gry politycznej, czyli cechom które nie mają w sobie nic z bohaterstwa.
Lytton Strachey wyszczególnia, kiedy i jak pewne cechy charakteru prowadziły jego bohaterów na szczyt, a kiedy te same cechy im zagrażały, albo nawet i gubiły ich. Przykładowo Essex miał sentyment do sztuki wojennej, lubił walczyć, aczkolwiek nie osiągnął w tej dziedzinie, podobnie jak i w żadnej innej nic z wielkości. Ambicję miał porażającą, mniemanie o sobie równie wielkie i tkwił w przekonaniu, że zawsze będzie faworytem królowej. Parł ku wszelkim możliwym stanowiskom i zaszczytom bez żadnych zahamowań. Zdecydował się w końcu na objęcie przywództwa nad oddziałami, rzuconymi przez Elżbietę do walki z "katolickimi rebeliantami" w Irlandii, rebeliantami doskonale dowodzonymi mającymi głębokie społeczne poparcie i będącymi oczywiście u siebie. Franciszek Bacon napisał "widziałem jego klęskę, związaną przeznaczeniem z tą podróżą zupełnie jasno. O ile można oprzeć swe przekonanie na wypadkach, które dopiero nastąpią". Lektura momentami potrafi być naprawdę fascynująca.
całość

Bardzo dobrze napisana. Autor z wielkim znawstwem tematu prezentuje sylwetki głównych bohaterów oraz postaci, które były z nimi związane. Dobrze ukazane tło historyczne, ogromna porcja ciekawostek historycznych.

• Na faktach
  • Powieść historyczna